vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Základní postup zpracování

Příprava

I při své vrozené netrpělivosti mě polymerová hmota naučila, že všechno má svůj čas. Pro úspěch Vašich projektů je samozřejmě důležité samotné zpracování, nicméně nikdy nepodceňujte úvodní přípravu. Než s hmotou začnete modelovat, je třeba ji připravit, aby byla stejnoměrně měkká, vláčná a snadno zpracovatelná. Pro zpracování jsem nasbírala mnoho tipů, od vkládání zabalené hmoty do podprsenky (vážně to funguje, zvláště, když kojíte ), přes bouchání palicí do hmoty atd. Z obvyklejších způsobů je oblíbené nakrájení hmoty na plátky, jejich poskládání přes sebe a několikeré projíždění strojkem na těstoviny a následné překládání.  Hmota po cca dvaceti takto opakovaných postupech je stejnoměrně lesklá, nedrolí se a při zmáčení je vláčná. Takto zpracovaná hmota je připravena k použití. 

Modelování

Oddíl modelování je odvislý od různých typů projektů. Existuje spousta literatury, odkazů na webu a spol., ve kterých jsou jednotlivé projekty popisovány.

Pečení

Pečení polymerové hmoty je rozdílné od různých typů hmoty, zejm. teplota pečení je u různých typů rozdílná. Fimo se např. zapéká 30 minut při 110°C. Pro pečení vždy sledujte návod výrobce. Můžete použít vaši pečící troubu, v některé literatuře se uvádí nutnost použití jakéhosi stanu z folie z alobalu, já sama ji již nepoužívám a vždy po pečení troubu vytřu vlhkým hadrem. Každopádně polymerová hmota není určena k požívání a styku s potravinami určenými ke konzumaci. Pozor, nepřekračujte příliš dobu pečení, hmota se může připálit (5 – 10 minut navíc nevadí, ale více bych neriskovala.. ). Pozor i na nedostatečné pečení, výsledkem potom bude nedokonalý plast, který bude mít tendenci se lámat… škoda vaší práce i času.. Stává se to zejména tehdy, když špatně funguje termostat.

Broušení

Broušení patří do závěrečných prací, které jsou stejně důležité jako samotné tvoření, proto není radno je podceňovat.  Kvalita vaší práce může správným závěrečným zpracováním vyniknout, v opačném případě váš nápad zanikne díky nedostatečné „koncovce“.

Pro broušení se používá smirkový papír, ideální je ten, kterým se brousí ve vodě. Pro broušení také můžete použít brousící nástavce Dremel, já sama je však využívám pouze na rovné plochy, na kulatých tvarech mohou zanechat spíše vrypy než hladký povrch.

Leštění

Leštění může pozdvihnout vaše dílko o třídu výš, proto jej vřele doporučuji a sama hojně využívám. Je několik způsobů, které můžete využít.  Nejjednodušší je leštění o džínsovinu nebo fleece. Většího lesku docílíte použitím hadříku a brusné pasty, která je běžně dostupná v hoby marketech.  Třešničkou na dortu v oblasti leštění je potom bruska – leštička, která vaše šperky krásně vyhladí a ozdobí přirozeně vypadajícím leskem.

Lakování

V případě, že své výrobky neleštíte, můžete je pokrýt vrstvou laku na PVC. EberhardFaber vyrábí přímo matný a lesklý lak na Fimo. Můžete vyzkoušet také další laky na plasty, některé však po čase reagují zežloutnutím.

Označení výrobku

Výrobek můžete nezaměnitelně označit svojí značkou, monogramem na rub šperku.



Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.