vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Základní pomůcky

ZÁKLADNÍ POMŮCKY NA POLYMEROVOU HMOTU

Co vlastně člověk musí – kromě chuti, nálady a nápadů – mít, aby mohl tvořit z polymerové hmoty?

Dotazy tohoto typu se hromadí zvláště před Vánoci, kdy se bezradní manželé stébla chytají (v tomto případě je stéblem informace od manželky, „že zkusila TO Fimo a docela jí TO baví!:- )“), ale nevědí, co přesně koupit.

1.       Základem je hmota :-). Ideální hmotu poznáte tak, že zkusíte několik značek a poté se rozhodnete, která je ta pravá. Existují ale také poněkud přelétaví jedinci (také k nim patřím), kteří pracují s několika typy hmot, záleží na typu projektu, potřebné barevnosti a obsahu krabičky s hmotami, které jsou zrovna k mání.. J

Nůž je nepostradatelný skoro zrovna tak, jako je hmota samotná. Vyjma postaviček, které jsou celé modelované a při troše dobré vůle nůž nemusíte použít, se bez něj neobejdete. Vyzkoušela jsem jich řadu a nejlépe se mi pracuje s NuBladem – je velmi ostrý, plech je tenký, dá se ohmout a vrátí se do původního tvaru. Je také dostatečně dlouhý, chcete-li tedy řezat delší rovné pruhy, je na to ideální. Jeho kratší variantou je T-blade, který má stejné parametry, ale je kratší. Použijete ho při práci, kdy Vám delší nůž překáží (např. při ořezávání vnitřní strany náramku atd.).

Vřele doporučuji nepoužívat kdysi doporučované kobercářské nože – dle mého jsou nevhodné hned z několika důvodů – jsou velmi nepružné a lehko je zlomíte, plech je silný, takže přesné řezy jsou obtížně vykonatelné a nakonec, ukotvení v plastové rukojeti znemožňuje držet nožík v obou rukou a tím přesně řezat a nedeformovat např. roličku.

Mým prvním válečkem byla láhev od vína. Byla kónická (špatně) a s vinětou (taktéž). Nicméně pro prvních pár projektů jsem s ní vystačila. Pokud si chcete práci usnadnit, je dobré pořídit si akrylový váleček, kterým jednak usnadníte a urychlíte prvotní zpracování hmoty (není nad to opřít se ve stoje do válečku vší silou a kostičku hmoty před použitím zplacatit) a váleček využijete i tehdy, když budete potřebovat spojit několik vrstev, zarovnat je do roviny atd. Z vyzkoušených válečků doporučuji ten od Sculpey, na koncích je lehce zaroubený, což přispívá k tomu, že váleček méně praská. To je totiž poměrně častý jev válečků, mají tendenci na koncích popraskat. Funkčně to nevadí, ale pokud jsou prasklinky i uprostřed a nejen uprostřed, ale i na povrchu, už to vadí. Prasklinkám předejdete šetrným zacházením (zamezte padání na zem, bití manžela atd.).

Opět doporučení – váleček na nudle ze dřeva nepoužívejte – kvůli textuře a nasákavosti tohoto materiálu, linecká kolečka v barvě tyrkysové ještě stále nejsou „in“, byť je to barva oblíbená.

Strojek je geniální pomůcka, bez které si život závislého filmaře jen těžko dokáži představit. Znám několik jedinců, kteří se k zakoupení strojků uchýlili poměrně pozdě, dokonce Laurie Mika váleček nepoužívá. Nicméně toto jsou opravdu výjimky. A co vlastně ten zázrak umí? Zpracovat hmotu, vytvořit rovnoměrně široký plátek (to váleček nedokáže s takovou přesností), spojit několik vrstviček hmoty, nablendovat plátek (spojit dvě barvy s rovnoměrným přechodem jedné v druhou). Zkrátka bez strojku vytvoříte polovinu toho, co byste dokázali se strojkem.

S výběrem Vám poradíme v článku Strojky na polymerové hmoty.

Jedna z dalších věcí, kterou neradno obcházet. Podložkou může být kus skla, dlaždice bez textury, nebo zbytek kuchyňské linky. My však doporučujeme speciální podložku určenou pro práci s polymery dělenou na určité úseky, které vám pomohou při různých projektech. Podložku je dobré používat kvůli řezání a flíčkům, které hmota dělá. Nedokončenou práci také snadno přenesete na místo, kde se nevyskytují děti a jiná škodná.

Toto je základní seznam pomůcek, bez kterých si život jen těžko dokážu představit.. :-) Pokud budete vyrábět korálky, ještě si pořiďte jehlu na tvorbu dírek. Snadno ji nahradíte jehlou ukotvenou ve verzatilce, ale jehla vyrobená na korálky je zkrátka lepší. Alespoň dle mých zkušeností.

 

Všechny tyto pomůcky jsme Vám vybrali do startovních setů, které najdete na shopu. Vybírali jsme svědomitě, abyste na začátek dostali to nejlepší a dobře se Vám pracovalo. Máte je k dispozici buď pouze jako pomůcky, nebo set se sadou hmot určité značky. Sady navíc dostanete s dárkem v podobě podložky a sady brusných papírů.

Pokud trochu popustíte uzdu své fantazii a peněžence, rozhodně se časem nevyhnete koupi vykrajovátek, nože se špičkou, tekuté polymerové hmotě či třeba kovovým plátkům.

Ale to už je další z kapitol o polymerové hmotě.