vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Pomocníčci vhodní pro různé kreativní tvoření

V prvním článku jsme vás seznámili s řadou velkých pomocníků pro vaše -  naše tvoření. V druhém článku se zaměříme na ty malé = menší pomocníky. Těch je snad ještě mnohem více než těch velkých. Takže jsme udělali výběr a malá seznamovačka zde :-). 

První takovou "podskupinkou" jsou pomocníci, kteří vám při práci na projektech vytvoří starší (nyní velmi oblíbený Vintage) dojem neboli prvek na projektu "postarší".

Paper distresser - ničič papíru

Paper distresser nebo také ničič či postaršovač okrajů papíru byl vytvořen ve spolupráci Tima Holtze a společnosti Tonic Studios. Je to plastová pomůcka se zabudovanými nožíky v malých drážkách kolem dokola. Díky malému otvoru = držáčku se s ním dobře pracuje. 

Ničič papíru je vhodný pro:

Stačí vzít papír, který chceme postaršit. Přiložit paper distresser a tahat z jedné strany na druhou. 

   

Na některých místech můžete "zabrat" více. Tím docílíte většího poničení / potrhání papíru, který není vůbec na škodu. Takto upravené části můžete dále dekórovat např. inkousty (pomocí hnědých odstínů Distress inkoustů získáte lepší Vintage effect nebo také akrylovými barvami Dabber). 

   

Ukázku, jak s ničičem pracovat, najdete zde: 

http://www.youtube.com/watch?v=iajAvc1eV8k

Craft Scatcher - ničič povrchu papíru

Craft Scatcher je pomůcka pro ničení povrchů papíru. Opět z dílny Tima Holtze ve spolupráci se společností Tonic Studios. Je to taková "tužka" na jejímž konci je několik velmi ostrých drátků ve dvou řadách blízko u sebe. Na horní části je posunovač, který slouží k úplném zavření drátků (schovají se dovnitř) nebo se dají drátky vysunout ve dvou polohách (kratší, delší). Po skončení práce si drátky vždy zasuňte, abyste si je netupili a neničili. Díky ergonomickému tvaru se s ním velmi dobře pracuje. Princip je v tom, že drátky přejíždíte po projektu, který chcete poškrabat = postaršit. 

Ničič povrchu je vhodný pro:

  • papír - scrapbookový, transparentní
  • karton - tonkarton, fotokarton
  • fotografie
  • práci s polymerovými hmotami

Velmi pěkný efekt vytvoříte na povrchu fotografie. Stačí drátky přejíždět sem tam kolem krajů (můžete i přes fotku) a tím docílíte poničeného starého vzhledu. 

   

Ukázku, jak s ničičem povrchu pracovat, najdete zde: 

http://www.youtube.com/watch?v=iajAvc1eV8k

Pomocník na smirkování 

Pomocník na smirkování je plastový držáček, do kterého snadno zasunete smirkový papír. Díky němu si už neobrousíte prstíky . Jeho součástí je jeden smirkový papír. Když jej máte již opotřebovaný, stačí ho vyměnit za nový náhradní popř. si vystřihnout stejnou velikost ze svého smirkového papíru. Uvnitř držáčku jsou malé úchytky, které drží smirkový papír na místě. 

Držáček na smirkování využijte při: 

  • závěrečném broušení vašich polymerových projektů - šperky, dekorace apod.
  • práci s Color Core papíry, které mají odlišně zbarvené jádro a tím, že je lehce obrousíte, docílíte zajímavých efektů na projektech
  • při smirkování různých dřevěných dekorací 

Ukázku, jak s držáčkem pracovat, naleznete zde (na konci ukázky): 

http://www.youtube.com/watch?v=F5vH33cnme0

Tvoříte přáníčka, krabičky, taštičky či jiné papírové projekty, kde se stále něco ohýbá a přehýbá? Tak se určitě neobejdete bez pomůcky na rýhování či ohýbání jinak také zvanou "rybí kost". 

Pomůcky na rýhování a ohýbání

Pomůcky na rýhování a ohýbání jsou perfektní při práci s papírem či kartonem. Můžete s nimi rýhovat, ohýbat či uhlazovat ty části projektu, kde to je třeba. Rýhovací pomůcky jsou vyrobené ze speciálního materiálu, který je velmi pevný a příjemný do ruky. Rýhovací pomůcky od Rangeru jsou navíc z materiálu, který snadno absorbuje inkousty, tzn. když s nimi pracujete na částech, kde byl použit inkoust, tak si rybí kost nijak nezamažete a ani inkoust nepřenesete na jiné části. 

   

Tato rybí kost  (na obrázku první) má navíc jednu část tenčí a druhou silnější. Tenčí částí vyrobíte rýhu a to nejlépe pomocí pravítka. Silnější částí zase můžete snadno uhlazovat. Vždy doporučujeme uhlazovat části projektu od středu ke krajům, aby se vám rýha nerozjela a neudělala se křivě nebo s "bublinou". 

   

Rýhovací pomůcky jsou vhodné při výrobě:

  • dárkových papírových krabiček a taštiček
  • vlastních základů přáníček a obálek (3D přáníčka, Tri-shutter přání apod..)
  • skládaných papírových dekorací
  • Explosion boxíku 
  • Origami projektů 
  • mini albumů apod. 

   

Kromě rýhovací pomůcky můžete využít také vlastní řezačku s rýhovacím jezdcem. Rýhovací jezdci jsou buď součástí řezačky nebo je nutné si je dokoupit. Více o řezačkách najdete zde

Jako doplněk k rýhovacím pomůckám můžete využít pravítko. Každý určitě máte doma, nicméně jsou k dispozici i pravítka upravená pro práci se scrapbookovými papíry v inch. Jestli někdo holdujete této stupnici, určitě si oblíbíte pravítko z dílny Tima Holtze, které je k tomuto účelu vyrobeno. Jeho stupnice je v inch  - na jedné straně od 1 do 12 a na druhé je od prostředka ke krajům od 0 do 5 inch. 

Další takovou podskupinkou malých pomocníků jsou různé "řezací či bodací pomůcky". 

Řezací pomůcky

Při práci s papírem je sem tam potřeba něco naříznout, proříznout apod. K tomuto účelu slouží několik malých pomocníků, po kterých můžete sáhnout, když je třeba. Jsou vhodné pro práci s papírem, kartonem, vlnitou lepenkou či moosgummiVždy používejte řezací podložku, abyste si neponičili pracovní stůl. 

   

  • Řezací nůž - ve tvaru "tužky" s nastavitelnou délkou řezacího nože v případě, že potřebujete udělat "hlubší" zářez. Po práci ho můžete úplně zatáhnout a nůž schovat. Zavírejte nůž vždy po skončení práce, abyste si ho neztupili. Řezací nože se dají snadno poté vyměnit za nové náhradní. Byl vyroben ve spolupráci Tima Holtze se společností Tonic Studios. 
  • Nůž se špičkou tzv. skalpel - tyto nože mají velmi ostré břity a můžete je využít při různých projektech, také při práci s polymerovými hmotami. Nůž nelze zatáhnout, proto používejte ochranný kryt, jakmile skončíte s prací. Opět lze tupé nože vyměnit za nové náhradní

Řezání využijete při vytváření různých detailů na vašich projektech:

  • Vytvoření průřezu na projektu, kam můžete něco zasunout - detail srdce, kolečka, šipky či fotografie apod. 
  • Vytvoření průřezů pro provlečení stužky či provázku

   

Kromě řezání je někdy potřeba taky "bodání" .

Bodací pomůcky

V případě, že potřebujete někde udělat dírku či propíchnout nějakou část na vašem projektu, můžete sáhnout po tzv. bodáčcích. Jsou vhodné pro práci s papírem, kartonem, vlnitou lepenkou či moosgummiVždy používejte řezací podložku, abyste si neponičili pracovní stůl. K dispozici je opět několik druhů: 

  • Zatahovací bodáček - ve tvaru "tužky" s nastavitelnou délkou jehly pro případ, že potřebujete udělat "hlubší" dírku. Po práci ho můžete úplně zatáhnout a jehlu schovat. Zavírejte vždy po práci z bezpečnostních důvodů. Byl vyroben ve spolupráci Tima Holtze se společností Tonic Studios. 

  • Jehla pro tvorbu dírek - tuto jehlu můžete využít při tvorbě dírek do papíru nebo při práci s polymerovými hmotami.
  • Šídla - jsou vhodná k propichování různých materiálů.

Dírky samozřejmě můžete také udělat nýtovacími kleštěmi (najdete v minulém článku) či děrovacími kleštěmi (těm se budeme věnovat v jednom z našich dalších článků). 

Rozprašovače

Nevím jak vy, ale já při práci s papírem zkouším různé techniky, co a jak funguje. Také hodně pracuji s různými inkousty, barvami či médii, při kterých je potřeba voda. Jako nádržku na vodu ráda používám malé rozprašovače. Můžete si vybrat ze dvou velikostí:

   

  • Mister bottle rozprašovač - větší lahvička rozprašovače o obsahu 59ml (2oz) vhodná opět pro práci s inkousty, akrylovými barvami či barvami ve spreji Color Wash. Skvěle se dá použít při ředění Color wash barviček. Color Wash barvy jsou velmi syté a jestliže chcete získat jemnější světlejší odstín, stačí ji naředit vodou do této butilky. Nebo ji můžete mít naplněnou jen vodou a ředit barvy přímo na papíru. Více v tomto článku.

Gelová pera

Gelová pera různých barev využijete při psaní osobních textů či "dolaďování" detailů na svých projektech. Gelová pera pro psaní textů mají úzký hrot (vytvoří stopu méně než 0,5 mm). Schnou velice rychle. Při použití na lesklé či křídové papíry (méně savé) se doba schnutí prodlužuje, proto si dejte pozor, abyste si text nerozmazali. 

Gelová pera využijete při:

  • psaní osobních textů, přání či jiných komentářů
  • vytváření detailů - čárkování / falešné šití
  • nakreslení detailů - kruhů či jiných tvarů
  • obtahování detailů - šipek, kroužků, vlaječek apod.
  • obkreslování šablonek 
  • dotažení razítek - jestliže se vám špatně obtisklo razítko, můžete jeho motiv lehce dodělat gelovým perem
  • výrobě vlastního balícího papíru - skvělý dárek můžete "doplnit" vlastnoručně vyrobeným papírem, který celý popíšete svým textem
  • doodlingu (originální "čmárání" a vytváření vlastních motivů projektů, které se pak dají vybarvovat apod.)
  • psaní vlastních deníků či project life 

   

Při práci na projektech se určitě zabýváte různými malými detaily. A určitě se jako já někdy vztekáte, že nejsou na těch správných místech. Proto jsem se naučila používat pinzety. A opravdu to s nimi jde mnohem lépe a vše je tam, kde má 

Pinzety

Můžete si vybrat mezi pinzetami v sadách nebo jednotlivě. Já osobně doporučuji mít více pinzet různých druhů, protože každá má svůj opodstatněný účel (jiné zakončení).

Využijete je při různých činnostech:

   

Prostě se dá použít při všem "mrňavém"............

Určitě máte doma i jiné menší pomocníky, kteří se mohou hodit při tvoření a udělají skvělé detaily............

Pomocníčci, které máte doma a můžete využít:

  • Sešívačku - klasická kancelářská sešívačka je skvělým pomocníkem při moderním scrapbookingu. Spojit se dá na projektu cokoliv - dvě vrstvy papírů, dekorace k papíru, visačka, šnůrky, stužky apod. 

  • Děrovačka - klasická kancelářská děrovačka lze taky snadno využít při tvorbě např. scrapbookových stránek, krabiček, visaček apod. Dírky udělají také spoustu parády 
  • Šicí jehlu - ruční šití vytvoří na projektu skvělý doplněk. Kromě klasického stehu můžete využít své znalosti vyšívání a pustit se do téměř uměleckého díla.......(nebo sáhnout po svém šicím stroji). 
  • Kružítko - dítkům školou povinným můžete sem tam uzmout kružítko a vytvořit si pěkné kruhy na svých projektech. Nemusíte tak hledat, co použít jako šablonu a obkreslit .  Poté třeba doladit gelovým perem
  • Datumovka - klasickou kancelářskou datumovku použijete při tvorbě např. deníků, project life, ale na scrapbookové stránky

Malých velkých pomocníků je celá řada. Spoustu z nich si představíme také v dalších článcích, kam budou tak nějak tématicky více patřit. 

Přejeme krásné pohodové tvořivé léto!

Kačka Pupi 



Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.