vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Strojky na polymerové hmoty

STROJKY NA POLYMEROVÉ HMOTY

Často dostávám na kurzech a v diskusi otázku, jaký vybrat strojek na práci s polymery.

Podívejme se jim tedy společně na zoubky (a to doslova, ozubená kola jsou jednou z nejdůležitějších funkčních částí strojku).. 

Na počátku bych ráda napsala něco více k parametrům, které budu u jednotlivých strojků popisovat. Jsou to zároveň informace pro všechny, kteří strojek budou pořizovat.  Při koupi se zaměřte na těchto několik parametrů, vyhnete se tak zbytečným nepříjemnostem a reklamacím.

1.      Celkové zpracování – levnější varianty mají často pokřivené plechy, poškrábané válce, ostré plechy u válců, o které je možné se pořezat.

2.       Vyztužení podesty – vyztužení je poměrně důležité, zabrání totiž strojku, aby se jeho válce křivily, pokud do něj dáte větší množství hmoty, nebo je hmota hodně pevná.

3.       Počet nastavení – rozpětí nastavení mezery mezi válci hraje roli v tom, jak se vám se strojkem bude pracovat. Pokud děláte tenoulinké proužky, pak příliš nepotřebujete 3mm mezeru a naopak, děláte-li věci masivnější, není tolik podstatný parametr nejnižšího nastavení. U toho se na chvilku zastavím: strojky jsou vyráběné primárně na těstoviny (a věřte, že varianty přímo na hmotu jsou pouze přejmenováním klasických strojků a nemají nijaké zázračné vlastnosti) a nejnižší nastavení na strojku nutně neznamená nejnižší nastavení na polymerovou hmotu. Pokud Vám tedy na nejnižší nastavení strojek „chroustá“ hmotu, neznamená to nutně, že je špatný, ale že nejnižší možné nastavení je už příliš tenké na polymer. Zvláště lepivé hmoty (jako je Fimo, Premo) více ulpívají na válcích a mají sklon k vlnkování.

Z mé zkušenosti je dostačující  6 nastavení.

4.       Materiál kličky a céčka – materiál na kličce bývá většinou plast. Jeho nevýhodou je malá životnost – polymer plast naleptává a pokud Vám klička (zvláště na počátku se tomu asi nevyhnete) upadne na zem, je „po ní..“. Stejně tak u upevňovacího „céčka“ ke stolu je plastová „mašlička" nevýhodou, většinou se při častém utahování zničí – začne se protáčet, nebo se rozlomí.

Na konec této části jen všem čtenářům chci připomenout, že žádný strojek nevydrží úplně všechno a neomezeně dlouhou dobu. Je běžné, že lidé, kteří s polymerem tvoří, strojky občas mění. Více o tom, jak strojky používat a pečovat najdete v článku o péči o strojky, který připravujeme.

                                         °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Další část je věnována jednotlivým strojkům. Úvodem jen, že všechny níže popsané strojky jsem sama vyzkoušela a pracovala jsem na nich minimálně několik týdnů.

1.       Začnu těmi nejlevnějšími, se kterými jsem kdysi měla tu čest, jsou většinou kupované v TV shopu atd. Cena se pohybuje kolem 500 Kč.

Parametry:

Délka válců: většinou 135 – 150 mm

Počet nastavení šířek mezery mezi válci: 5 – 7

Materiál klička + „céčko“: kov + plast

Popis: Tyto strojky buď vydrží pár hodin, nebo hodně dlouho..  Já sama měla tři, první v řádu měsíců, druhý a třetí jsem zničila během dvou hodin. Jejich nejčastější vadou je zadrhávání při točení kličkou. Důvodem tohoto defektu je fakt, že ozubená kola uvnitř strojku jsou z měkkého materiálu a dáte-li do strojku větší / tužší kus hmoty, kola se od sebe příliš oddálí a nezapadnou do sebe tak, jak by měla. Zadrhávání většinou začne na nejširším stupni a postupuje dále, jak se ozubená kola ničí.

Shrnutí:

+ : „nízká“ pořizovací cena (nízká píšu pro fakt, že pokud koupíte za rok tři, cena je velmi vysoká)

-: časté defekty – zadrhávání při točení kličkou, nekvalitní zpracování (např. ostré plechy, o které se lehko říznete atd), plastové doplňky (klička, mašlička u upevňovací svorky) hmota naleptává a při pádech na zem se rychle zničí

 

2.       Strojek Atlas – tento strojek italské výroby patří k hojně využívaným všemi polymero-tvořivšími, zejm. pak USA. Jde o kvalitní stroj, co vydrží.

Parametry:

Délka válců: 150 a 180 mm

Počet nastavení: 9

Doplňky: kov + plast

Popis: strojek je velmi dobře zpracován. Dle mého jde o jeden z nejlepších strojků na trhu. Výhodou pro některé lidi je 9 nastavení, i na tenčí nastavení strojek funguje poměrně dobře, občas se objevují vlnky (zřídka). Spodní podložku má zpevněnou vyvýšením plechu ve střední části. Strojek je vyráběn i v designových provedeních – barevných variantách.

Ke strojku se vyrábí také motor, který nahradí vaši kličku. Potom můžete pracovat oběma rukama..

Shrnutí:

+: 9 nastavení, spolehlivost strojku, málokdy vlnkuje

-: výrobce neposkytuje záruku, pokud se strojkem pracujete s polymery; plastové doplňky, u 180 mm a designových variant vyšší pořizovací cena

 

3.       Strojek Imperia – tento strojek italské výroby patří k hojně využívaným všemi polymero-tvořivšími, zejm. pak USA, Anglii a Francii. Jde o nejstarší strojek na světě vůbec a vyrábí se už od 30. let. Výrobce je velmi pyšný na to, že všechny komponenty, jakož i výrobek z nich, jsou italské (nikoliv čínské, jak zdůrazňují) výroby.

Parametry:

Délka válců: 150 mm

Počet nastavení: 6

Doplňky: kov + dřevo (na rukojeti kličky)

Popis: strojek je velmi dobře zpracován. Dle mého jde o jeden z nejlepších strojků na trhu.  Spodní podložku má zpevněnou trnoží ve střední části. Výhodou je dřevěná rukojeť kličky, kterou polymer nenaleptá, ani se nezničí spadnutím na zem. Strojek je vybaven celokovovým "céčkem". Na nejtenčí nastavení se občas objevují vlnky. Jde dle mého o strojek, kde je nejvýhodnější poměr kvalita : cena, počet reklamací versus počet prodaných ks bych musela hodnotit v řádu promile, tedy jako nepatrnou část strojků.

Ke strojku je možné přidat motor, poté mačkáte jen čudlík a obě ruce máte volné.. Motor výhodněji koupíte přímo se strojkem v setu.

Imperia vyrábí také variantu Restaurant, což je takový obr mezi strojky. Disponuje 10ti nastaveními (kolečko se rovnoměrně posunuje, nezapadá tedy do zářezů. Tím se množství počtu nastavení zněkolikanásobuje), nejširší nastavení je cca dvojnásobné než u běžných strojků. Pořizovací cena je samozřejmě o řád vyšší, nicméně pro ty, kdo s polymery pracují na denní bázi, se vyplatí.

Shrnutí:

+: spolehlivost strojku, dobrý poměr kvalita:cena, dřevěné a kovové doplňky, vyztužení proti křivení válců,

-: pro některé lidi malá délka válců a počet nastavení, občasné vlnkování na nižších nastaveních.

Našli jsme pro Vás, jak strojek jednoduše, rychle a elegantně vyčistit: http://www.youtube.com/watch?v=GMcFKsCzxIw

 

4.       Strojek Makin´s – strojek vyráběný přímo na polymerovou hmotu (Makins – poměrně měkká PH tvrdnoucí na vzduchu), výroba v Číně.

Parametry:

Délka válců: 175 mm

Počet nastavení: 9

Doplňky: kov + plast

Popis: tento strojek je pro mě poměrně kontroverzní záležitostí. Byl prvním, který jsem po levnějších variantách vyzkoušela a fungoval velmi dobře. Používala jsem několik kusů i na kurzech a vše v nejlepším pořádku. Nicméně po potížích s výrobou v Číně zřejmě došlo ke změně (dodavatele, technologie???) a od té doby strojky začaly mít potíže. Problémem je fakt, že válce jsou nastavené hodně od sebe a ozubená kola do sebe při nejširším nastavení nezapadají dobře, díky čemuž začne strojek zadrhávat. Tato vada se vyskytovala často. Nyní Makin´s provedl technologickou změnu a na cestě jsou strojky další, od kterých očekávám, že již budou plně funkční. Strojek je vybaven velmi dlouhými válci, má velký počet nastavení a nejširší mezera je silná dostatečně i na přívěsky atd. Strojek dále disponuje protilepivým povrchem – ten je pro mě diskutabilním, sic někteří lidé s ním mají zkušenost opačnou – hmota jim lepí ještě více. Zejména při práci s měkkou hmotou se toto může stát. Já sama jsem neviděla větší rozdíl mezi přilnavostí hmoty k teflonovým a standard válcům.

Shrnutí:

+: 9 nastavení, dlouhé válce

-: řada reklamací na daný strojek, plastové doplňky

 

5.       Strojek Staedtler – strojek ze všech nejmladší, je vyráběn od r. 2011 a v konstrukci se objevují některé prvky kvalitních italských strojků a širší válce.

Parametry:

Šířka válců: 175 mm

Počet nastavení: 9

Doplňky: kov + plast

Popis: strojek je poměrně kvalitně zpracován. Výhodou pro některé lidi je 9 nastavení, na tenčí nastavení (poslední 3) však strojek funguje ne zcela dobře, občas se objevují vlnky. Spodní podložku má stejně jako Imperia vyztuženou jakousi trnoží, která válce drží stabilně. Strojek je poměrně drahý, poměr kvalita:cena dle mého není úplně dobrý.

Shrnutí:

+: 9 nastavení, široké válce, vyztužení trnoží

-: nižší nastavení ne zcela funkční, poměrně časté závady, vyšší pořizovací cena, plastové doplňky

 

Tak nevím, zdali jsem Vám koupi strojku usnadnila nebo zkomplikovala :-), nicméně doufám, že více informací Vám pomůže se alespoň malinko se zorientovat.

Samozřejmě na trhu mohou existovat a existují strojky, které nemám otestované. Znáte nějaký výjimečně kvalitní, skvělý, úžasný, který tu není popsán? Napište mi o něm, budu moc ráda (a zařadíme ho do nabídky.. :o)

Berte prosím článek jako subjektivní názor mě samotné a kamarádů a známých, kteří s polymery pracují... :o)

Petra Nemravka




Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.