vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

"Pan papír" aneb scrapbookový základ

Asi jedním z hlavních důvodů, proč člověk začne "scrapbookařit" jsou určitě TY nádherný scrapbookový papíry. Tolik nepřeberných vzorů, motivů a barev. Až se člověku točí hlava a neví, který si dřív vybrat. Proto já říkám - není papír jako papír - a ten náš scrapbookový, to je totiž "pan papír

Proto bychom vás s různými druhy papírů chtěli seznámit. Při scrapbooking můžete využít různé typy papírů. Označení "scrapbookový" používáme pro papíry, které jsou vyrobeny pro práci s fotografiemi. Tyto papíry neobsahují ani kyselinu ani lignin. Jsou tzv. ACID FREE. Každý běžný papír tyto složky obsahuje, protože lignin je stavební složkou dřeva, ze kterého se papír vyrábí. Proto vám obyčejný papír časem zežloutne a ztrácí svou barvu. Scrapbookové papíry (díky tomu že jsou acid free) tyto vlastnosti nemají tzn., že opravdu neztrácejí svou barevnost a i po čase můžete obdivovat ve svém albu krásné barvičky. 

Scrapbookový papír 

Scrapbookový papír, to je jeden obrovský pojem. Na trhu naleznete stovky značek SB papírů s tisíci vzory. 

K čemu se scrapbookový papír dá používat:

  • ke tvorbě scrapbookové stránky - není nic jednoduššího než celou stránku SB papíru využít pro vytvoření stránky. Můžete si ji poté podlepit kartonovou deskou (z druhé strany udělat dírku pomocí kleští Crop-A-Dile) a pověsit na zeď. Tak to dělám já 

   

  • ke tvorbě stránky do svého alba - můžete si pořídit tzv. třicítkové album a stránky si rovnou lepit či vkládat do kapes alba. Zde to má (alespoň pro mě) malou nevýhodu, že se u albumových stránek nemůžete moc "rozšoupnout" v 3D zdobení. Samozřejmě že stránky alb mohou mít jakýkoliv rozměr. 
  • ke tvorbě přáníček tzv. Cardmakingu - scrapbookové papíry můžete jakkoliv řezat či stříhat a využít je při tvorbě originálních osobních přáníček.

   

  • ke tvorbě dárkových krabiček a taštiček - SB papír se hodí také na výrobu krabiček a taštiček. Díky své barevnosti můžete k originálnímu dárku vyrobit "hand made" balení. 

   

  • ke tvorbě originálních visaček - visačky jsou také velmi oblíbeným scrapbookovým projektem, na který můžete využít SB papír. Visačka se dá použít jako přáníčko či cedulka k dárku nebo prostě jen tak..........vyzkoušejte ji, uvidíte, že jim také propadnete, jako spousta scrapbookařek po celém světě. 
  • ke tvorbě minialb či alb - scrapbookové papíry snadno využijete k ruční výrobě minialbíček, ale také k potahování již hotových kartonových alb. Není nad to vyrobit pro svou blízkou osobu krásné album jako dárek. TO jsou věci, které nikde nekoupíte a jsou k nezaplacení....

  

  • ke tvorbě explosion boxu - tzv. explosion box vyrobíte z několika druhů scrapbookových papírů. Můžete ho opět vyrobit jako balení na dárek nebo jako druh minialba. Každé patro boxu pak znamená např.  jeden rok. Tak to mám já u svého explosion boxíku své dcerky - 3 patra = narození, 1. rok, 2. rok.

Druhy scrapbookových papírů

Na trhu najdete spoustu druhů SB papírů. Jak už jsem zmiňovala výše, dají se využít celé papíry, ale také můžete použít jen některé části (detaily). SB papír je většinou oboustranný. Na každé straně má jiný vzor. Vzory se však dají snadno kombinovat. Můžete také použít jen některý jeho detail. A není nic snazšího, než detail vystřihnout či vyříznout. SB papíry mohou být rozděleny na tzv. journaling kartičky. Ty se dají vystřihnout a použít samostatně např. do vašeho Project life. Já sama je používám moc ráda i při obyčejné tvorbě SB stránek. SB papíry mohou být však také pouze jednostranné (vzor je jen na jedné straně a z druhé strany je čistě bílý). 

SB papír Journaling cards                                                           kartička dortík ze sady papírů Prostě sweet

   

Kromě SB papírů s různými motivy jsou k dispozici jednobarevné SB papíry. Opět si můžete vybrat ze spousty barviček. Jednobarevné SB papíry mají tu výhodu, že si na nich můžete vyrobit svůj design. Stačí vzít k ruce šablonky, inkousty, gesso, akrylové barvy, Color wash barvičky apod. a vyrobit si tak svůj vlastní background. Můžete nakouknout do některých našich článků, např. zde či zde.

                          Bílý SB papír dekórovaný šablonami                                          

   

Jedním z moc zajímavých druhů SB papírů jsou tzv. ColorCore papíry. Jsou to papíry s odlišně zbarveným jádrem. Jsou vhodné pro práci s Big shotem či krepovači. Papír stačí vložit do embossovací kapsy - POZOR musíte ho tam dát správnou stranou, poznáte ji podle jemné strukturky - poté stačí projet Big Shotem a embossované části lehce přejet smirkovým papírem. Motiv tak vystoupí a zvýrazní se vnitřní barva jádra. Projekt dostane úplně jiný rozměr. ColorCore papíry jsou dostupné po kusech, ve velkých či malý sadách a nebo už hotové embossované sady těchto papírů. 

ColorCore papír ze sady So Mod!                                             zde je vidět rozdíl - část osmirkovaná a část není

   

Rozměry SB papírů

Jestliže mluvíme o scrapbookovém papíru, máme vždy na mysli stránku o rozměrech 30,5 x 30,5 cm (12´x12´). Nicméně si můžete vybrat i z jiných rozměrů scrapbookových papírů. Prodávají se buď samostatně (kusově), nebo v celých sadách. 

  • 30,5 x 30,5 cm (´12x12´)
  • 20 x 20 cm (´8x8´)
  • 15 x 15 cm (´6x6´)
  • A4
  • A5

Kromě scrapbookových papírů můžete při svých projektech používat také různé jiné druhy papírů např. Canson papír Mi-teintes, Fotokarton či Tonkarton, vlnitou lepenku apod. 

Tyto papíry však už obsahují kyselinu, ale jak už jsem psala výše, při scrapbookingu můžete využívat, co se vám jen líbí . Pravá scrapbookařka se nesoustřeďuje pouze na materiál, který je výhradně Acid Free. Při své tvorbě používá spoustu různých druhů materiálů a proto jsou scrapbookové projekty oku lahodící a tak různorodé. 

Canson Mi-Teintes papír

Papír Mi-Teintes je velmi kvalitní papír obsahující vysoký podíl bavlny. Proto se tolik neláme a je pružný. Mi-Teintes papír je na jedné straně strukturovaný - motiv plástve a na druhé straně má jemnou strukturku. Je tedy vhodný pro různé kreativní činnosti např. pro práci s pastely, pastelkami, pro kresbu tužkou, ale také ho využijete při výrobě krabiček (dobře drží tvar), přáníček, visaček, albumů. Struktura papíru navíc umožňuje dodatečné odlepení lepící pásky (v případě, že je něco špatně nalepeno), což my scrapbookařky vřele oceníme . Můžete si vybrat z široké barevné škály tohoto papíru. 

Tobacco Mi-teintes použitý na základ přáníčka                             Barevná škála papírů 

      

Tonkarton

Tonkarton je čtvrtka/karton s vyšší gramáží - 220g/m2. Je také vhodný pro různou kreativní činnost. Využijete ho při výrobě krabiček a dárkových taštiček, alb a minialbíček, scrapbookových stránek, visaček, přáníček (díky vyšší gramáži z něj můžete vyrobit barevný základ pro přáníčko) apod. Tonkarton není vhodný pro práci s raznicemi a děrovačkami = můžete si zlomit páčku či řezací nože viz. tento článek

hnědý tonkarton použitý na ozubená kolečka                                modrý tonkarton použitý na základ přáníčka 

   

Fotokarton

Fotokarton je čtvrtka/karton s vysokou gramáží - 300g/m2. Je vhodný pro kreativní činnost, kde potřebujete tvrdý papír. Můžete ho využít při ruční výrobě minialba (alba) = použít ho na tvorbu desek či stránek (může sloužit také jako vnitřní výplň desek alba). Je vhodný pro tvorbu krabiček a taštiček, ale pozor, díky vysoké gramáži se vám může zdát, že se špatně ohýbá. Doporučuji využít rýhovací pomůcku. Ani tento karton nepoužívejte při práci s ozdonými raznicemi. 

černý fotokarton použitý na základ přáníčka                          smetanový fotokarton na základ visačky barvený CW barvami

   

Jak si vytvořit vlastní background najdete v těchto článcích - zde a zde

Transparentní papír

Transparentní papír je velmi jemný a lehce průsvitný papír s různými motivy. Dá se využít při tvorbě přáníček (svatebních či jinak slavnostních), ale také všude tam, kde byste chtěli použít Vellum papír. Díky své průsvitnosti vytvoří na vašem projektu zajímavý efekt. Návod na jeho použití při tvorbě přáníčka najdete např. zde

Glittrový papír 

Glittrový papír je papír vysoké gramáže (většinou karton), který má díky povrchu s glitry jemnou strukturku. Opět ho můžete využít při tvorbě přáníček, krabiček, visaček, desek či stránek albumů apod. Moc pěkně se z něj dají dělat různé detaily - stromeček, ozdoby, bubliny, šatičky, kytičky apod. 

Vlnitá lepenka

Skvělým materiálem pro papírové tvoření je také vlnitá lepenka. Opět si můžete vybrat ze široké barevné škály. Využít se dá při tvorbě jakéhokoliv papírového projektu. Můžete si z ní vyrobit základ pro přáníčko, visačku, krabičku či ji jen natrhat a použít jako originální detail na projektu. Dá se dále dekorovat inkousty, akrylovými barvami či gessem. Na trhu ji najdete v různých rozměrech. U nás na e-shopu ji máme ve velikosti A4. Ukázku, jak se dá vlnitá lepenka zapojit do tvorby SB stránky, najdete v tomto návodu zde

      

Kromě papírů jako takových si můžete také koupit už hotové základy na přáníčka či sady visaček. Z těchto "polotovarů" si pak dle své fantazie vyrobíte projekt. 

Při práci s papíry vyšší gramáže oceníte určitě mašinku Big Shot. S její pomocí si z těchto papírů vyříznete či naembosujete krásné motivy, které přivedou váš scrapbookový projekt k dokonalosti. 

   

Pár závěrečných rad pro práci s papírem:

  • při práci se SB papíry či jinými druhy papírů se nebojte používat razítka, inkousty a jiné barvičky. Snadno si s nimi vyrobíte zajímavé designy a vytvoříte tak vlastní a jedinečný background 
  • nebojte se do SB papíru střihnout. Sama s tím mám někdy problém, ale jsem hamoun, a tak si koupím papíry dva. Jeden použiji na detaily a druhý se určitě někdy hodí celý 
  • nebojte se kombinovat vzory a barvy. Leckdy vypadá, že se k sobě barvy či motiv nehodí, ale skládejte a nakonec uvidíte, že k sobě pasují. U scrapbooku se cení rozmanitost a barevnost 
  • nebojte se vyzkoušet různé styly. I k Vintage stylu se hodí jednoduchost a naopak k jednoduchosti zase hodně zdobení. 

Jak už jsem říkala, při scrapbookingu využijete spoustu druhů papírů. Na jeden projekt jich sama používám vždy několik. A vrstvení papírů u scrapbooku je základ všeho. Spoustu inspirace a návodů, jak a na co SB papír použít, najdete zde

Pěkné tvoření a ať si papír oblíbíte tak jako my .

Kačka Pupi



Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.