vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

O Fimohraní po Fimohraní

Je k neuvěření, že už je to týden, co se dotočily strojky na nudle téměř sedmdesáti dam (a Jendy :o). Setkání fajnšmekrů italské kuchyně? Óóó nikoliv! Slet stejného počtu závislých (bez přehánění) na tvoření z polymerové hmoty alias FIMOHRANÍ 2011.

Na počátku stála myšlenka přivést do Čech umělkyně a lektorky z ciziny, aby dámy, které propadly tomuto koníčku, vášni či profesi, nemusely cestovat do zahraničí. Podařilo se domluvit workshopy s Lisou Pavelkou (USA), Carol Blackburn (GB) a Christine Dumont (Belgie), třemi umělkyněmi a lektorkami. Výběr nebyl náhodný. Šlo o to, aby se sešly dámy, které osobnostmi a stylem tvoření jsou velmi odlišné. Fimohraní proběhlo v dubnu ve špejcharu Chvalské tvrze v Horních Počernicích. Zúčastnění byli rozděleni do třech skupinek a každý den tvořili s jinou lektorkou. Ty byly velmi zvědavé, jaká je úroveň české „fimo scény“.

Korále Christine.

Jejich vyjádření hovoří za vše… Carol nám sdělila: „Byla jsem překvapena entuziasmem a talentem zúčastněných.“ Christine k tomu dodává: „Účastníci byli tolik chtiví poslouchat a zároveň vstřícní a velkorysí. Mnozí z nich byli skvělí umělci a bylo mi velkým potěšením a ctí je učit.“

Stejně tak, jako lektorky, i jejich témata byla velmi odlišná. Carol čarovala s vlnkovaným nožem. Tato technika byla pro mnohé již známou, nicméně Carol šla v tématu poněkud hlouběji a rozvinula možnosti použití tohoto nože dále.

Tak vypadal Carolin stůl...

Christine lektorovala duté korále. Dle mého šlo o asi nejnáročnější techniku, která byla na Fimohraní předváděna. Lidé tyto korále buď milují, nebo zkusí jeden a zjistí, že tuto techniku zkrátka používat nebudou.

...a tak stůl Christine.

Lisa se svým točícím se větrníčkem – prstýnkem nakazila téměř všechny účastníky svým nadšením, a tak i ti, kteří zpočátku k tomuto šperku přistupovali s nedůvěrou, posléze dychtivě sledovali každý další Lisin krok.

Lisa v akci.

Když přemýšlím, co bylo na setkání výrazné, tak jistojistě Lisina osobnost. Lisa je zkrátka „nádoba“ energie (krásná uvnitř i navenek), kterou lze jen těžko spoutat. Celé tři dny neúnavně „kořenila“ svůj workshop spoustou rad a doporučení, neskrývala vůbec nic ze své „polymerové kuchyně“. Její charisma zkrátka okouzlilo. Carol oproti ní vnímám jako velmi zkušenou lektorku a člověka, který dovedl práci s polymerem k řemeslné dokonalosti. Za své hovoří její vyprávění o korálích, které nosila na krku. Na každý korálek míchala zvlášť barvu, množství hmoty odměřila přesně na gram … Christine zřejmě zůstala pro některé záhadou. V porovnání s Lisinou otevřeností byla více introvertní? Pro některé chladná? Pro mě krásná „barevná“ osobnost a umělkyně.

A jak se česká fimo-scéna poprala s angličtinou? Díky Lucce a Evám, třem překladatelkám, které neúnavně tlumočily vše, co lektorky povídaly, velmi dobře. Ještě jednou velké díky, bez jejich pomoci by si mnozí z workshopu odnesli minimálně poloviční zážitek.

Závěr celého setkání byl plný emocí. Také energií, nadšením a novými nápady, které zúčastěným běhaly hlavou, celý špejchar málem praskal ve švech. Po tombole, v níž mohli účastníci vyhrát šperky nebo třeba strojek s motorkem, všechny lektorky poděkovaly účastníkům za krásné tři dny s tvořením. Carol se neubránila slzám, stejně tak jako nejedna z účastnic. Jako vzpomínku na tyto tři dny dostala každá z lektorek (a já také – moc děkuji! Pozn. autora) náhrdelník vytvořený z korálků všech účastníků. Carol to komentovala slovy: „Náhrdelník si ponechám jako poklad a budu jej střežit jako vzpomínku na tuto úžasnou událost“.

Onen poklad od účastníků.

„A kdy bude další?“ neslo se sálem na závěr.. Dovolím si přirovnání poněkud „z jiného soudku“. Ona otázka mi připomněla vizitu den po porodu mé druhé dcerky, kdy se sestřička ptala: „Tak kdy si půjdete pro toho kluka?“ Myslím, že mi to zkrátka nedá a bude (ne kluk!!, ale Fimohraní 2). Ať už mnou organizované, nebo někým, koho po úspěchu této akce napadne stejná myšlenka. Jak pravil Derek (manžel Carol) a další, Fimohraní je tak trochu tlačítkem, které spouští lavinu fimového šílení…

Ale aby tento článek nebyl pouze a jen líčením Nemravky, která díky organizaci celé akce je nutně poněkud subjektivní, si na závěr dovolím vyjádření lektorek a několika účastnic:

•„Fimohraní byla nesmírně zajímavá zkušenost! Účastníci byli tolik chtiví poslouchat a zároveň vstřícní a velkorysí…. S mnoha z nich jsem se spřátelila a velmi si obohatila svůj život.“ (Christine Dumont, lektorka)
•„Tehdy, když jsme se potkaly v Baltimore a ty jsi mi řekla, jestli bych se zúčastnila tvé akce, byla jsem nadšená. Kolem bylo tolik skvělých umělců a tys vybrala zrovna mě…. Fimohraní byla úžasná akce, díky za ní. „Clayeři“ (clay = v tomto kontextu polymerová hmota, pozn. autora) z Čech jsou velmi talentovaní lidé..“ (Lisa Pavelka, lektorka)


Jedna ze skupin s větrníčky :-)

•„Učením na Fimohraní 2011 jsem s Lisou a Christine strávily úžasný čas. Byla to zkušenost, na kterou se nezapomíná. Naši  hostitelé, Petra a Petr Nemravovi, se o nás skvěle starali a akci perfektně zorganizovali. Workshop se konal ve starém špejcharu … skončil v neděli odpoledne. Všechny tři překladatelky odvedly perfektní práci. Jsem nadšená, že jsem se takové akce mohla zúčastnit - perfektně zorganizované akce běžící hladce od počátku do konce. Každá z lektorek nakonec dostala šňůrku s korálky každé ze zúčastněných …“ (Carol Blackburn, lektorka -> foto vpravo)


Nádherné korále v detailu...

•„Fimohraní byla událost, na kterou se těšily již dlouho dopředu všechny fimové nadšenkyně a myslím, že celá akce nejen splnila, ale naprosto předčila očekávání!!! Velmi milé a vstřícné lektorky, vše perfektně zorganizované, úžasná atmosféra! Jistě za vše mluví slzy v očích jak lektorek, tak i nás, fimošílenkyň, při závěrečném loučení. Prostě úžasný zážitek, za který obrovský dík organizátorce - Nemravce!“ (Hanka Číhalová, zde na Fleru HC Design, jedna ze zúčastněných)
•Jako jediný muž - účastník workshopu jsem na mnohé dámy působil jako exot. Právě to bylo pro mne velkou motivací snahy vyrovnat se těm zkušeným tvořilkám, z nichž některé jsou moje lektorky. Na akci jsem se moc těšil a svým průběhem mne nadchla, překonala všechna moje očekávání. Lisa má úžasný talent sdělit naprosto vše potřebné k tvorbě, navíc doplňuje mnohé cenné informace. Carol je příklad perfekcionistky. Dokonalost, přesnost - tomu učí ve svých projektech. A Christin? - na první dojem uzavřenější, dokáže se otevřít a nadchnout přístupem těch, kteří se snaží a vnášejí do své tvorby něco svého. Je pro mne skutečnou ikonou uměleckého přístupu k polymeru. Dík všem lektorkám, naší překladatelce a zejména Petře a Petrovi Nemravovým, kteří neúnavně a perfektně zvládali celou akci. V neposlední řadě také Míše, která byla jejich významnou spolupracovnicí a nám účastníkům umožnila získat cenné materiály pro další tvorbu. Dík FIMOHRANÍ 2011, ať žije FIMOHRANÍ 2012. (Jan Dienstbier, účastník)
•„ … ještě jednou děkuji za akci Fimohraní, stále ve mě doznívají příjemné pocity z akce a také únava, dnes jsem v práci úplně k nepoužití. Došlo mi také, že se musím zdokonalit v angličtině. Máš můj obdiv, co se týká organizace (také organizuji akce a vím, co je to za starost) a děkuji za úsměvy, které jsi po celou dobu rozdávala a nedala najevo svou únavu a stres. Akce se mi moc líbila a doufám, že až nabereš síly a my ušetříme nějaké peníze, bude Fimohraní 2 :-) (Martina Prášilová, účastnice)


Závěrečné společné foto :-)

•„A co bych řekla k Fimohraní? Dojmy z tak úžasné akce se nedají snadno vyjádřit slovy natož shrnout do několika vět. Ty tři úžasné dny mi daly mnohem víc než jsem čekala. Kromě všech těch úžasných technik a praktických dovedností, které nás naučily, jsem poznala úžasné lektorky. Jsou sice ikonami tvoření z polymerů, ale hlavně to jsou úžasně milé a přátelské osůbky. Budou mi velkou motivací nejen v dalším tvoření, ale i ve studiu angličtiny :o) ... Takže ještě na závěr: úžasné se anglicky řekne AMAZING!“ (Renata Řeháková alias a pro radost, účastnice)


S lektory a spol.

•Peťka, ani nevieš ako sa teším práve som dorobila tie veľké duté korále, je to super, pošlem ti foto a teraz idem robiť tie privesky. Ani nevieš aký to bol pre mňa zážitok byť na Fimobraní. Život nadobudne nové dimenzie. Ešte raz Ti ďakujem. Iva (Iva Paukovčeková, účastnice)Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.