vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Scrapbooking

Informace, návody, rady...prostě vše o scrapbookingu...

CO JE SCRAPBOOKING?

Fenomén posledních let který „postihl“ tisíce lidí z celého světa, zábavný styl „papírového“ tvoření bez hranic, originální zachycení vašich vzpomínek prostřednictvím fotografií, zemětřesení na poli hobby technik, kterému propadnete až po uši, to a mnohem víc je SCRAPBOOKING.

Slovo scrapbook pochází ze dvou anglických slov Scrap neboli, výstřižek, útržek, kousek, zbytek a druhého slova Book neboli kniha. Takže taková „Kniha výstřižků“. Ale není to ledajaká „kniha výstřižků“. Pomocí scrapbookingu si dokážete vytvořit originální stránky do svých foto alb nebo rovnou celá fotoalba, také osobitá přáníčka, oznámení, pozvánky, notýsky, jmenovky, Project Life, deníky prostě ohromíte své okolí netradičním dárkem v podobě téměř uměleckého díla, který sama/sám vyrobíte.

Odkud pochází? 

Novodobý Scrapbooking nebo jak se také nazývá ScrapArt pochází z USA, ale jeho počátky sahají až někam do 15.století staré Anglie. Nový rozvoj Scrapbookingu má na svědomí Marielen Christensen. Ta v roce 1980 zveřejnila své rodinné paměti v padesáti svazcích v kroužkové vazbě. Tím spustila lavinu obrovského zájmu v USA o tuto kreativní techniku. Marielen se svým manželem poté založili svůj obchod s materiálem pro Scrapbooking. V USA je scrapbooking jeden z nejvíce oblíbených kreativních tvoření.

A jaké jsou možnosti?

Scrapbooková stránka nebo tzv. scrapbookový layout

Scrapbookový layout neboli scrapbooková stránka s fotografiemi. Tady se vyřádí opravdu každý. Zapojíte tak svou fantazii a zachytíte jedinečné vzpomínky z vašich životů. Z jednotlivých stránek si můžete poskládat své album.  

   

Scrapbooková alba a mini alba

Kromě scrapbookových stránek si můžete vyrobit vlastní alba či mini alba. Poskládat si je od úplného základu či si koupit polotovar, který si dozdobíte k obrazu svému. Velkým trendem jsou nyní cestovatelské deníky a Project Life deníky. Jak vybrat to správné album, najdete v tomto článku zde

   

Cardmaking...

Další formou „papírového“ tvoření je výroba originálních přáníček tzv. Cardmaking. Na výrobu přáníček můžete použít stejný materiál jako pro scrapbooking. Můžete využít již hotových přání/kartiček různých velikostí nebo si pomocí řezačky vyrobit vlastní základ ze scrapbookových papírů. Ten poté ozdobíte dle své fantazie a možností. Při tvorbě přáníček vyzkoušejte různé techniky jako je razítkování nebo-li stamping, embossing, různé embosovací/vyřezávací stroje jako je Big shot, 3D prvky, decoupage apod.

   

Při scrapbookingu si můžete vyrobit mnoho dalších originálních projektů jako jsou visačky, krabičky, taštičky, mini alba a spoustu dalších...

   

Scrapbooking též skýtá nepřeberné množství technik. Během svého tvoření se můžete ponořit do Mixed Media techniky, akvarelových technik apod. Stačí si najít ten svůj styl. A nebo jako my, vyzkoušet kde co...

   

Jestli se chystáte začít, nahlédněte do naší série článků "Scrapbooking od A po Z". Najdete zde mnoho začátečnických rad. 

Důležité pojmy...

Lift/Lifting...

Jakýkoliv druh tvoření všeobecně sdružuje lidi a tak se mezi sebou lidé také inspirují. Jednou takovou formou inspirace je tzv. „Lift“. Líbí se vám stránka nebo přání, které vyrobil někdo jiný? Tak si ho "liftněte", nechte se inspirovat a zkuste podle něj vyrobit podobné. Ovšem nikdy nevyrobíte to samé. Mnoho nadšených scrapbookařek mezi sebou lifty pořádá. Jedna vybere motiv a ostatní podle něho vyrobí své. Na konci je bezpočet krásných výtvorů podle jednoho vzoru avšak každý je jiný.

Sketch...

Sketch neboli nákres vašeho budoucího díla. Než se do něčeho pustíte, můžete si svůj projekt nejprve načrtnout. Sketch se běžně také používá při „liftu“. Pro vaše sketche je nepostradatelným pomocníkem bloček, který si můžete sami ozdobit. 

Acid free, Lignin free...

Jestliže je u papírů či jiných materiálů (lepidla, dekorací apod.) uvedeno, že jsou „Acid free“ znamená to, že neobsahují kyselinu. Všechny kvalitní SB papíry neobsahují tuto složku, protože kyselina časem papír rozkládá a tak se Vaše dílo může znehodnotit. Hlavně pozor na fotografie ve vašich fotoalbech. Kyselina způsobí, že zežloutnou či je jinak poškodí. Proto je důležité používat „Acid free“ materiály všude tam, kde pracujete s fotografiemi.
Lignin je důležitou stavební složkou dřeva, proto klasické papíry lignin obsahují. Časem však jejich barevnost vyprchá a hnědnou. Kvalitní SB papíry tuto složku neobsahují a tak si i po letech zachovávají svou stálobarevnost.

Uvidíte, že jakmile začnete, už nebudete chtít přestat...

Téměř každý týden pro vás připravujeme nějaký nový článek. Všechny tématické články najdete v levém menu. 

V případě, že máte jakékoliv dotazy ohledně scrapbookingu napište nám na e-mail scrapbooking@nemravka.cz a my vám rády pomůžeme (když to bude v naší moci a vědomostech).

Směle do toho.....ale POZOR....je to závislost...Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.