vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

O polymerové hmotě

Co je to vlastně polymerová hmota?

Přesně takto jsem se ptala poté, co jsem o "Fimu" zaslechla. Chemii jsem nikdy nemilovala a tohle zní vážně jako něco odporného z knížky pro chemiky (pardon, je to spíše posvátná úcta něčeho pro mě téměř neuchopitelného, s čím jsem za dob studia občas bojovala... :-). A přitom je to tak úžasná věc.

Na úvod opravdu trochu chemie, jde o polyvinylchlorid, neboli PVC, který je barvivy, měkčidly a dalšími komponenty upraveno pro tvořivé ručky.

V celém světě vyrábějí polymerovou hmotu čtyři největší producenti, a to Staedtler (Fimo), Cernit, Polyform product (Sculpey, Premo atd.) a Van Aken (Kato Polyclay). Jednotlivé značky se od sebe liší svými vlastnostmi (tuhost, teplota, při které se hmota vypaluje atd.), v podstatě jde ale (chemicky) o stejnou hmotu. Jsou k dispozici v různých barevných škálách, dále obsahující příměsi - imitující tak kovy, minerály atd.

V ČR je synonymem pro polymerovou hmotu Fimo. Když se zeptáte, co je Fimo, lidé občas vědí, když se optáte na polymerovou hmotu v souvislosti se šperky, lidé vrtí hlavou. Fimo se vyrábí ve třech řadách a to Proffesional, Soft (varianta měkčí, jednodušeji zpracovatelná) a Effect (obsahující příměsi - např. třpytky, transparentní atd.). Staedtler vyrábí i související materiál (pudry, kovové plíšky) a pomůcky pro práci s polymerem. Na našem trhu už dnes můžete koupit všechny značky polymerové hmoty.

A co s polymerovou hmotou můžete vytvořit?

Jak já vždy říkám, téměř všechno :-). Trochu přehnané, nicméně vyrobíte s ní šperky, misky, rámeček na fotku zamilované osoby, sošky či dokonce kabelky a boty... :-) Napodobíte (věrně) minerály, perly, vytvoříte strukturu dřeva. Chce to jen čas, chuť, ochotu experimentovat, trochu trpělivosti a kupu nadšení.

Další témata:Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.
 • fixování sítotiskuRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

  Zdravím,
  musí se sítotisk barvami Artiste nějak dále fixovat? Ploché věci budu zalévat pryskyřicí, ale co třeba korálky? Teď jsem dělala motiv sytou fialovou barvou a po upečení (se zafixováním transparentním fimem), mi motiv zůstal slabě růžový, zlatá barva zůstala dobrá. Případně jestli mi poradíte, jak vyválet co nejtenčí plátek toho transparentního fima? Na nejtenčím nastavení na Imperia strojku se mi to vždy roztrhá.
  A jakou má výdrž fixace Deco gelem? Vydrží to nošení "na tělo"?
  Děkuji za odpověď! :)
  T.

  Reagovat30.06.2017 13:15 od Terka
  • Re: fixování sítotisku

   Dobrý den Terko,
   Sítotiskové motivy je dobré zafixovat tekutým polymerem. Můžete mrknout do tohoto článku, kde najdete mnoho tipů pro tuto techniku:
   http://www.nemravka.cz/cz/uzitecne-odkazy-tipy-a-triky/o-polymerove-hmote/navody-na-tvorbu-sperku-z-polymerove-hmoty/lentilkove-sitotiskove-nausnice.html
   Někdy se může stát, že barva akrylek se pečením změní. To bohužel nejde ovlivnit. Chce to vyzkoušet, které barvy Vám budou vyhovovat nejvíce.
   Vyzkoušejte transparentní Cernit, lépe se s ním ve strojku pracuje. Nebo zkuste to Fimo projet tam, kam vás to pustí (než se začne trhat) a pak hmotu opatrně natahujte v ruce. Tekutá polymerová hmota Deco Gel má po upečení stejné vlastnosti jako hmota v kostce. A ano běžně se s ní upravují korále, které se nosí na těle.
   Prima tvoření!
   Nemravka.cz

   Reagovat30.06.2017 14:14 od Nemravka.cz (správce)
   • Re: Re: fixování sítotisku

    Děkuji!! Budu zkoušet a testovat na sobě, je to príma technika.
    Pěkné prázdniny všem z týmu Nemravka :)

    Reagovat30.06.2017 21:51 od Terka
 • Přepadávající postavičkaRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den,
  modelovala jsem z FIMA postavičku klečícího rybáře. Pekla jsem ji na papíře a po upečení zjistila, že odpadly botičky a figurka najednou padá na záda. Po přilepení botiček ovšem figurka stále padá. Jde s tím něco udělat? Nechci aby byly opravy tak nápadné.. Pokud budete mít zájem, pro upřesnění zašlu fotky.
  Děkuji a přeji hezký den.
  Eliška

  Reagovat27.06.2017 12:14 od Eliška
  • Re: Přepadávající postavička

   Dobrý den Eliško,
   Hlavním důvodem může být, že byla polymerová hmota nedopečená. Jestli máte teploměr do trouby, vyzkoušejte zjistit při jaké skutečné teplotě jste polymer pekla. Nízká teplota může způsobit nedopečení a tím by figurka nemusela držet pohromadě. Případně pak zkuste tyto upečené kousky k sobě přilepit tekutým polymerem a znovu upéct.
   Držíme pěsti, aby to dobře dopadlo. :-)
   Prima den,
   Nemravka.cz

   Reagovat28.06.2017 10:38 od Nemravka.cz (správce)
 • doplňkyRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud chci na fimo použít např. jako oči korálky, mohu to dát rovnou s výrobkem do trouby, nebo se musí po upečení dolepit?
  Děkuji

  Reagovat06.06.2017 09:25 od Markéta
  • Re: doplňky

   Dobrý den Markéto,
   záleží z jakého materiálu je ten výrobek. Jestli je z polymeru, tak ano. Ale jestli je to jiný materiál doporučujeme si spíše očička nejprve upéct a pak je na výrobek přilepit.
   Pěkný den,
   Nemravka.cz

   Reagovat06.06.2017 11:49 od Nemravka.cz (správce)
 • VARUJI PŘED TOUTO MODELOVACÍ HMOTOU!Rozbalit (reakcí: 0)Sbalit (reakcí: 0)

  Ráda bych upozornila všechny,kteří tvoří z polymerových hmot-nenechte se nachytat na polymerovou hmotu MASS od české firmy KOH-I-NOOR!Asi ani ve snu si neumíte představit,co se Vám dostane do ruky!Tuto hmotu jsem si koupila,protože nemohu pracovat s hmotami jako je FIMO apod.,jelikož modelovací hmoty potřebuji velké množství a proto kupuji hmoty,které jsou pro mne příznivé v poměru cena-množství.Proto jsem si koupila výše uvedenou hmotu,jelikož cena za 500 g byla 130 Kč.kromě toho jsem sázela také na to,že když je to od firmy KOH-I-NOOR,která vyniká velmi vysokou kvalitou svých výrobků,najdu kvalitu i u této hmotyAle pak jsem si už jenom rvala vlasy!Hmota je nezpracovatelná,nevytvoříte z ní nic,nic,nic!Hmota je při zpracování tak měkká,že se doslova roztéká!Vytvořit z ní nějaký tvar není možné,protože tím jak hmota vůbec nedrží,se tvar začne rozpadat,a to nepíši o její brutální přilnavosti.Musíte ji při "tvoření" mít nepřetržitě namočenou ve vodě,namáčet si ruce nestačí,ovšem že modelovat pod vodou jaksi nelze,nemá cenu psát.Hmotu jsem zkoušela vylíčovat,což se také nedalo-no nebudu zde popisovat celou anabázi,kdy jsem se marně po několik týdnů zkoušela s hmotou kamarádit a stvořit alespoň něco jednoduchého-za hmotu je škoda i jediné koruny,natož ceny,kterou požadují prodejci,takže se vyvarujte toho,abyste se nechali takto napálit na její nákup a raději zainvestovali do modelovací hmoty jiné značky.

  Reagovat15.08.2016 10:11 od Šárka V.
 • nakupováníRozbalit (reakcí: 3)Sbalit (reakcí: 3)

  Mohla Bych se zeptat kde se kupuje fimo nebo cernit

  Reagovat11.01.2015 09:53 od terka
  • Re: nakupování

   Dobrý den,
   fimo i cernit koupíte u nás v e-shopu nebo v našem kamenném obchůdku. Také je možné si svou e-shopovou objednávku v kamenném obchůdku vyzvednout.
   http://www.nemravka.cz/cz/eshop/material-hmoty-inkousty-folie-atd/hmoty.html
   Pěkný den,
   Nemravka.cz

   Reagovat11.01.2015 15:16 od Nemravka.cz (správce)
   • Re: Re: nakupování

    A kde je váš kamenný obchudek?

    Moc děkuji za radu

    Reagovat11.01.2015 19:38 od terka
    • Re: Re: Re: nakupování

     Dobrý den,
     náš nový obchůdek najdete v Praze na Vinohradech, Blanická 6. Více info zde:
     http://www.nemravka.cz/cz/uzitecne-odkazy-tipy-a-triky/novy-obchod-v-praze/kudy-k-nam-do-obchudku.html
     Pěkný den,
     Nemravka.cz

     Reagovat12.01.2015 08:36 od Nemravka.cz (správce)
 • ProsbaRozbalit (reakcí: 0)Sbalit (reakcí: 0)

  Dobrý den, moc prosím o radu..ráda bych vyrobila lžičku se jménem, ale nevím jak na to..nemohu nikde sehnat mini vykrajovátka abecedy.. je nějaký jiný způsob jak vyrobit lžičku z fima a v tom je vepsané jméno?? Jako je např. tady http://www.simira.cz/nadobi/lzicka-se-jmenem-darek-caj-cajova-jmeno-kava-kafe-se-jmenem-dezertni-pro-muze-lzicka-pro-kluky-ke-kave-name-85367
  Děkuji za odpověď :-)

  Reagovat28.10.2014 19:23 od Káťa
 • TroubaRozbalit (reakcí: 0)Sbalit (reakcí: 0)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu polymerovou hmotu péct v troubě co mám doma a používám jí na normální pečení a nebo si musím koupit speciálně troubu jen na pečení polymerové hmoty??? Jestli to není závadné pro potraviny co poté budu v troubě péct.
  Předem děkuji za odpověď, Lenka

  Reagovat20.07.2014 11:26 od Lenka
 • kresba permanentnou fixkou na cernitRozbalit (reakcí: 0)Sbalit (reakcí: 0)

  obalujem cernitom lyzicky a potrbovala by som tam nejake drobnosti popisat fixkou. napisat ich pred alebo radsej po peceni? a druha vec: kedze lyzicky sa umyvaju, nezmaze sa kresba fixkou. viem sice, ze by sa mali vyrobky farbene(pokreslene) radsej prelakovat, ale hmota na lyzickach sa nelakuje nakolko idu aj do teplych a horucich napojov, a to nie je dobre. dakujem zuzana.

  Reagovat07.11.2013 20:26 od zuzana
 • Spájanie kúskov z fimaRozbalit (reakcí: 0)Sbalit (reakcí: 0)

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať, ako sa spájajú kúzky z fima. Napr. keď chcem urobiť anjela a potrebujem spojiť trup a krídla. Je lepšie to spájať pred vypečením, alebo dať upiecť jednotlivé časti a potom spojiť nejakým lepidlom?
  Lebo sa mi už viackrát stalo, že ak som chcela spojiť tieto časti pred vypečením, tak ako som pritláčala krídla k trupu - zdeformovala som buď krídla alebo trup. Takisto pri iných výrobkoch sa mi to celé zdeformovalo.. Vedeli by ste prípadne aj poradiť, aké lepidlo dobre drží pri spájaní fima?
  Vďaka za pomoc :) Jana

  Reagovat29.09.2013 16:10 od Jana Macková
 • Cernit a zdravotní nezávadnostRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to se zdravotní nezávadností Polymerových hmot, četla jsem že závadné nejsou, ale když jimi obalím třeba lžičku tam kde se drží a část je potom ponořená např. v horké kávě, neuvolňuje se z ní nic, je to opravdu nezávadné? A dále by mě zajímalo jak dlouho upečená hmota vydrží v původním stavu - při koupi mi prodávající řekla ať šperky sundavám při mytí aby se nezničily, ale když polymerem obalím příbory, také se budou umývat a zůstanou v původním stavu? Předem moc děkuji za odpověď, Zdenka:-)

  Reagovat08.03.2013 10:52 od Zdenka
  • Re: Cernit a zdravotní nezávadnost

   Dobrý den Zdenko,
   omlouváme se, ale dotaz pravděpodobně někde zapadl, proto odpovídáme až nyní. Polymerové hmoty nejsou primárně určené pro styk s potravinami, ačkoliv se běžně na dekoraci lžiček dávají. Dají se mít ručně, ale do myčky se určitě dávat nemají - detergenty v myčce by jejich povrch i barevnost zničily.
   Co se týká "trvanlivost" upečené hmoty - u šperků záleží, jak a co s nimi člověk dělá. Dlouhodobé mytí saponáty či jinými přípravky a používání např. parfémů mohou hmotu poničit.
   Pěkný den,
   Nemravka.cz

   Reagovat15.07.2013 12:13 od Nemravka.cz (správce)
 • Dotaz co s hmotou?Rozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den chtel bych se zeptat zda se da neco delat s hodne tvrdu hmotou...kopil jsem si hmotu cernit v papirnictvy a dva odstiny barev jsou uplne jiny...z jedne nejde udelat ani kulicka z toho duvodu,ze se hned pri hneteni zacne drolit na uplny prasek,druha barva jde vyvalet do kulicky a pak kdyz to projedu strojkem tak to cele popraska a rozpadne se to...muzu to hnict treba 20minut ale pote to dopadne zrovna tak...nevite prosimvas nekdo zda se s tim da neco delat...a popripade co???Za odpoved predem dekuji :))

  Reagovat29.09.2012 14:45 od nopos
  • Re: Dotaz co s hmotou?

   Dobrý den,
   co se týká drolivé hmoty, tak ji můžete zvlhčit tzv. Fimo liquidem - tekutým fimem. Drolivou hmotu je dobré nejprve propracovat v rukou, aby se zahřála, tak začít projíždět strojkem.
   Pěkný den, Petra

   Reagovat16.10.2012 10:47 od Petra (správce)
 • TroubaRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, s fimem začínám a chtěla bych se zeptat, vím že je fimo zdravotně nezávadné, ale je třeba něčím speciálním vymýt troubu než v ní zase budu péct jídlo? Děkuji

  Reagovat14.09.2012 13:49 od Eva
  • Re: Trouba

   Dobrý den Evi,

   není ničím potřeba troubu vymývat. Při pečení můžete fimo překrýt např. alobalem. Většina "fimošílených" peče fimo ve stejné troubě jako třebas bábovku :-).
   Pěkný den, Petra

   Reagovat16.10.2012 10:42 od Petra (správce)
 • Dobrý deň S cernitom (podobne... Rozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý deň

  S cernitom (podobne ako fimo) robim po prvykrat. Chcela by som sa spytat, ci mozem dat piect kovovy a medeny prsten s cernitom a tak isto nausnice. Alebo tie napichovacky prilepim po vypaleni? dakujem za opdoved . michaela

  Reagovat06.08.2012 14:00 od michaela
  • Re:

   Dobrý den Michaelo,
   určitě můžete péct společně, nebo jak píšete přilepit až po upečení. Obě varianty jsou možné.
   Pěkný den, Petra

   Reagovat16.10.2012 10:48 od Petra (správce)
 • Fimo po upečení pružíRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den Peťko, mám na Vás dotaz. Pustila jsem se do fima, udělala už druhou várku a obě várky po upečení mírně pruží - nejsou prostě jako kámen či beton. První várku jsem pekla na 110 stupňů na horkovzduch na 30 minut, druhou jsem teda zvýšila na 130 stupňů a na 35 minut na horkovzduch a pořád mírně pruží. Čím to je? Tím horkovzduchem? Pak můžu teda horkovzduch vypnout, ale to mi pojede elektrika s grilem, tak to mám zkusit na tom? A můžu tu druhou várku, kterou ještě nemám přelakovanou znovu upéct? Děkuju moc za odpověď. Zdraví Jana ze Šumperka s mamkou Věrkou a jejím přítelem Jardou :-)

  Reagovat06.08.2012 09:28 od bububububu
  • Re: Fimo po upečení pruží

   Dobrý den Jano,
   sice pozdě, ale přece :-). Možná Vám trouba peče na méně stupňů než ukazuje. Je dobré si pořídit teploměr do trouby a uvidíte kolik tam je skutečně stupňů. Pružnost je většinou známka nedopečení. Po přelakování už určitě do trouby nedávejte, lak by se Vám spálil.
   Pěkný den, Petra

   Reagovat16.10.2012 10:50 od Petra (správce)
 • kresba na fimoRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, viděla jsem videa kkde předváděli jak kreslit či malovat na fimo hmotu.
  Nevíte prosím někdo jakou speciální barvou se dá na fimo malovat? Namohla jsem se totiž dohledat značky barvy. Děkuju předem Barbara

  Reagovat23.05.2012 15:26 od Barbara
  • Re: kresba na fimo

   DObrý den, Barbaro,

   na fimo se dá malovat lecčíms.. :-) Akrylovými barvami, alkoholovými inkousty, nebo třeba permanentními fixami.

   Hezký zbytek dne,

   Petra N.

   Reagovat08.06.2012 21:37 od Nemravka (správce)
 • spáleníRozbalit (reakcí: 4)Sbalit (reakcí: 4)

  Dobrý den,
  s fimem už nějakou dobu pracuji, ale vypalovala jsem ted docela dost výrobků a absolutně se mi to nepovedlo. Dala jsem to do troby na pečící papír, zapnula troubu ani ne na celých 180°C a odešla... za 10 min!!! jsem se vrátila a všechny výrobky byly totálně rozpečené, spálené a kuchyň jsem větrala pár hodin. Vůbec netuším, co jsem udělala špatně?? Pokaždé jsem vypalovala přesně takto a žádný problém jsem neměla. Nevíte někdo, čím by to mohlo být? :( prosím prosím:(
  děkuji mnohokrát, michaela

  Reagovat30.10.2011 11:05 od Michaela
  • Re: spálení

   musim se opravit.... *na necelých 110°C, jsem se překlepla...pardon...

   Reagovat30.10.2011 13:05 od michaela
   • Re: Re: spálení

    Míšo, myslím, že se Vám asi zbláznil termostat... :o(
    Ta samá situace se mi stala jen jednou a to tehdy, když jsem přinesla troubu ze zimy do pokoje a hned v ní pekla. Termostat díky tomu byl zřejmě "ovlivněn" teplotou vnějšího obalu trouby. Ale to asi Váš případ není.
    Pokud pekla dříve dobře, zkusila bych teploměr, třeba se opravdu pokazila.. :-( Nebo ještě jednou test na korálcích ze skrepu a sledovat, co se bude dít.

    Hezký večer,

    Petra N.

    Reagovat30.10.2011 18:56 od Nemravka (správce)
    • Re: Re: Re: spálení

     děkuji mockrát, zítra mám v plánu to zkusit znovu, s přítelem jsme zkontrovali troubu a vypadá v pořádku, tak snad to dopadne dobře. Děkuji za pomoc:)

     přeji hezký večer:)

     Reagovat30.10.2011 21:07 od michaela
     • Re: Re: Re: Re: spálení

      Tak držím palec, Míšo! PN

      Reagovat29.11.2011 15:02 od Nemravka (správce)
 • Strojek ImperiaRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, používám strojek Imperia na nudle, zdá se mi, že stejný strojek se používá na FIMO? A jak moc je poté strojek znečištěn? Asi jej pak nelze použít znovu na přípravu jídla, že? Děkuji za odpověď. AR

  Reagovat01.10.2011 09:11 od AR
  • Re: Strojek Imperia

   Dobrý den, AR,

   zdá se Vám to naprosto správně. Strojky Imperia jsou jedny z nejlepších strojků na nudle (a vůbec nejstarší, vyrábějí se od 1934) a zároveň jsou skvělé na Fimo. Pokud jej ale na Fimo použijete, už nedoporučuji se vracet zpět k jídlu. Aneb pasta s příchutí a barvou fima, mnoo nic moc... :) Kousky (byť neviditelné) hmoty na válcích a krajích určitě ulpí.
   Hezký den i víkend,
   Petra N.

   Reagovat01.10.2011 10:44 od Nemravka (správce)
 • Počmárané kuličkyRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den,
  koupila jsem si vaši knížku a velice mě zaujali Počmárané kuličky, ale jelikož jsem začátečník nejsem si jistá ve dvou věcech. Zaprvé jak jste dělala ty základní kuličky, aby byli stejně velké a další dvě o kousek větší a o kolik. Vážila jste to ? Vůbec nevím o kolik zvětšovat aby se postupně zvětšovali. Chtěla bych stejné velikosti a počet jak máte v knize. A zadruhé si nejsem jistá s obalováním jak děláte by tam byl ten přechod tak pěkně udělané jak tam přidáváte tu čtvrtku z vykrajovátka aby to bylo plynulé.
  Předem děkuji za odpověď na tak komplikovaný dotaz

  Reagovat18.06.2011 16:43 od evka
  • Re: Počmárané kuličky

   Dobrý den, Evko,

   v knize je práce popsaná, nicméně: stejné kouličky docílíte vykrajovátkem, tím vždy odměříte stejné množství hmoty, tedy pokud máte plátek projetý rovnoměrně strojkem. Dva a 1/4 atd. jsem rozkrojila kolečko na čtvrtky jako koláč.. :)
   Přechod udělám tak, že vyválím plátek a z něj vykrajuji po řadách kolečka. Ve stejné řadě je vždy hmota stejné barvy. Můžete také blendovaný pásek srolovat a kolečka odkrajovat - tedy nikoliv vykrajovat.
   Snad je to srozumitelné. Kdyby ne, zavolejte :-)
   Petra

   Reagovat20.06.2011 23:12 od Nemravka (správce)
 • NáramekRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, mám dotaz na výrobu náramků z Fima. To jako do vnitřku dávám ten kovový plátek co máte v nabídce a s ním to upeču? Nebo to je jen na podporu při tvarování? A jakou tloušťku náramku doporučujete? Děkuji
  Veronika

  Reagovat14.08.2010 13:39 od Veronika
  • Re: Náramek

   Přesně tak, Veroniko, kovový plíšek zůstane v náramku - nejde o formu, jde o výztuž, která v nármaku zůstává.

   Petra Nemravka

   Reagovat14.08.2010 22:59 od Nemravka (správce)
 • Dobrý den, chtěla bych se Vás... Rozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den,
  chtěla bych se Vás zeptat, na čem péct FIMO. Stačil by papír na pečení nebo musí být alobal?
  Děkuji za odpověď. :)

  Reagovat18.07.2010 10:29 od Bára
  • Re:

   Dobrý den, Báro,

   papír na pečení určitě stačí. Já ho ale nerada používám, protože nemá úplně rový povrch. Nejlépe se mi osvědčila hladká dlaždička... :-) Alobal nepoužívám, nicméně zde v diskusi jej jedna dáma používá a je s ním spokojena... :-)

   Ať se Vám daří :-)

   Petra

   Reagovat20.07.2010 22:32 od  (správce)
 • problém s cernitemRozbalit (reakcí: 3)Sbalit (reakcí: 3)

  Dobrý den, mám problém. Zakoupila jsem si černý, měděný a béžový cernit, vytvořila korálky s kytičkou a upekla. v surovém stavu byla kytička nádherná a výrazná, po upečení světlá béžové barva ztmavla. Zkoušela jsem další várku péct jen na 110C, ztmavla také, takže spálené to není. Jako by ta černá přibarvila béžovou, Nevím co si počít. Můžete mi někdo poradit? Mirka

  Reagovat01.02.2010 09:18 od Mirka Bieliková
  • Re: problém s cernitem

   Dobrý den, Mirko,

   tohle bohužel slýchám ze všech stran. Cernit tohle zkrátka dělá... :-( Bohužel zrovna barvy, ve které je žlutá, což béžová je také. Slyšela jsem návod - péct kratší dobu - cca 15 minut, pak prý barvy neztmavnou. Možná zkuste pokus - péct korálky různě dlouhou dobu a dle toho poznáte... Ale u větších kusů bych měla strach, aby hmota byla propečená dobře. Držím palce!! :-) Petra

   Reagovat02.02.2010 21:01 od Nemravka (správce)
  • Re: problém s cernitem

   dobrý večer,
   pracuji s cernitem už dlouho, a ze začátku jsem měla ten samý ploblém. Když mi záleží na tom, aby barvy zůstaly světlé, nepeču, ale vařím. 25 MINUT A JE VŠE ok.
   Přeju krásné výrobky a hodně radosti..Hana - ZEHAZ

   Reagovat12.02.2010 23:19 od zehaz
   • Re: Re: problém s cernitem

    zehaz, to je super.. Popravdě jsem se k vaření nikdy nedstala, protože mi bylo líčeno s katastrofickými konci (bezbarvé cosi, mléčný povrch, totální destrukce tvaru :-) )... Jak to technicky provádít? Dáte vařit vodu a do ní pak věci vložíte?

    Reagovat15.02.2010 22:52 od Nemravka (správce)
 • tvrdost po vypaleníRozbalit (reakcí: 8)Sbalit (reakcí: 8)

  Dobrý den,
  chtěla jsem poprosit o radu, s polymerovou hmotou začínám a vlastně jsem nikdy neměla v ruce nějaký hotový výrobek. Proto nevím, jak mají věci být tvrdé po vypálení. Dělala jsem např. takovou placičku a po vypálení je to takový "pružný plast", je to tak správně, nebo výrobky mají být tvrdé jako kámen?
  Děkuji za odpověď

  Reagovat24.10.2009 20:26 od Dáša Trávníčková
  • Re: tvrdost po vypalení

   Dobrý večer, Dášo,

   tvrdý jako kámen určitě ne, ale příliš měkký být také nemůže. Je to plast, takže je malinko pružnější (než kámen :-D), záleží i na tloušťe placičky. Jak dlouho jste hmotu pekla a co je to za typ?
   Mějte se fajn a držím palčáky při tvoření... :-)

   Petra Nemravka

   Reagovat26.10.2009 19:23 od Nemravka (správce)
   • Re: Re: tvrdost po vypalení

    Dobrý večer,
    pekla jsem dle návodu 30 min. při 130 stupních (ale to odhadem, mám elektrickou troubu, kde můžu njastavit buď 100, nebo 150...). Použila jsem hmotu cernit. Jakou hmotu používáte vy, Fimo? Taky se mi zdá, že po vypálení není ten cernit tak pěknej, fimo se my zdálo lepší. U cernitu ty barvy hodně ztmavly, takže žlutá byla spíš okrová, už to pak nebylo tak pěkný...

    Reagovat29.10.2009 20:21 od Trávníčková Dáša
    • Re: Re: Re: tvrdost po vypalení

     Dášo, je možné, že to ztmavnutí je dáno právě lehkým připečením. Nemohu ale soudit, u Cernitu jsem zkoušela jin barvy a dnes pracuji s Fimem nebo Kato Polyclay. Fimo se peče také 30 minut, ale na 110 °C, tak pozor :-D

     Reagovat30.10.2009 20:36 od Nemravka (správce)
     • Re: Re: Re: Re: tvrdost po vypalení

      opravdu cernit je oproti fimu o hodne pruznejsi po vypaleni:) nebojte:)

      Reagovat14.12.2009 20:11 od Voldees x)
     • Re: Re: Re: Re: tvrdost po vypalení

      Dobrý den, koupila jsem si Cernit a mám také problém, že barvy jsu tmavé, jakoby voskové, vypadá to jako barevná svíčka:-( Není to moc pěkné. Pekla jsem 2 várky cca 25min. jednou na 110 a jednou na 130 stupňů. Jinak je hmota pěkně pružná.

      Reagovat29.12.2009 10:47 od Helča
      • Re: Re: Re: Re: Re:Doba pečení

       Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se fimo peče na 110 stupňů a 10 - 15 minut nebo 110 stupňů a 30 minut ? Děkuji předem za odpověď. Lenka

       Reagovat12.07.2015 12:20 od Lenka
       • Re: Re: Re: Re: Re: Re:Doba pečení

        Protože pani Monika Brýdová říká na 110 stupňů a 10 - 15 minut a vy na 110 stupňů a 30 minut tak proto se ptám. Děkuji Lenka

        Reagovat12.07.2015 12:23 od Lenka
        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Doba pečení

         Dobrý den,
         je doporučeno držet se postupů výrobce, který u Fima uvádí 110 stupňů 30 minut. Případně, jestli pečete projekt na více krát, může se první pečení zkrátit.
         Pěkný den,
         Nemravka.cz

         Reagovat13.07.2015 10:09 od Nemravka.cz (správce)