Pomůcky

Některé z pomůcek, které používám, jsou, řekla bych, naprosto základní a nutné pro každého, kdo se prací s Fimem zabývá. Ostatní z pomůcek jsou ty, které vám mohou vaši práci ulehčit, zpřesnit či zefektivnit. Některé jsou použitelné jen pro některé typy projektů.

Podložka

Pro práci s polymerovou hmotou budete potřebovat dostatečně velkou podložku, která je bez póru a tudíž nenasákavá. Zapomeňte tedy na dřevo, to se pro polymer nehodí.

Podložkou může být např. sklo, keramická dlaždice či kus kuchyňské desky.

Strojek na těstoviny - strojek na Fimo

Strojek na těstoviny, či lépe strojek na úpravu polymerové hmoty je základní pomůckou, kterou každému, kdo chce s Fimem začít, vřele doporučuji. Téměř si neumím představit, že bez ní s úspěchem může tvořící pracovat. A co vlastně umí onen strojek?

Upravíte pomocí něj tuhou polymerovou hmotu, vytvoříte tzv. blendovanou (s přechodem barev) hmotu, připravíte si tenké či širší plátky k dalšímu použití. Jak jsem sama zjistila, na této pomůcce se nevyplácí šetřit a po třech neúspěšných pokusech s levnými strojky na těstoviny jsem investovala do strojku, který je vyroben SKUTEČNĚ pro přípravu polymerové hmoty. Takový naleznete ZDE - oproti ostatním má 9 nastavení tloušťky plátku, protilepivý povrch válců a pouzdra ze silikonu, ve kterých jsou uložena ozubená kolečka. Vydrží tak opravdu dlouho.

Váleček

Váleček je další z pomůcek, kterou doporučuji jako počáteční investici. Je však nahraditelný jakýmkoliv kulatým předmětem, jehož povrch není pórovitý, a tudíž nasákavý. Proto se k tomuto účelu nehodí běžný dřevěný váleček používaný v kuchyni. Může ale použít např. nekónickou lahev či zabroušený kus plastové trubky.

Nože

Nožík taktéž budete jistojistě potřebovat. Ať už sadu nožů, které se pro práci s polymerovou hmotou prodávají (pevný, pružný a vlnkovaný plátek po jedné straně ostřený). Výhodou sady je, že je použitelná pro různé typy projektů, s rovným uříznete rovnou plochu, pružným vykouzlíte pravidelnou oblinu, s vlnkami můžete vyrobit například krásné motivy mokume gane (viz dále v kapitole 4. Techniky). Nejčastějším nožem, který já sama používám, je pevný plátek kovu po jedné straně ostřený.

Dalším nožem, který má nezastupitelné místo v mém portfoliu pomůcek, je nožík s krátkým vyměnitelným ostří. Jeho výhodou je špička, kterou často využijete.

Pečící trouba

Pečící trouba je při tvorbě šperků z Fima důležitá úplně stejně jako Fimo samotné. Pro běžnou potřebu vám plně bude dostačovat klasická trouba, podotýkám však s dobrým termostatem. Není nic horšího, než když hodiny práce připálíte díky vadnému termostatu. Pro ty, kdo s Fimem přijdou do styku častěji, bych doporučila troubu třeba menší, ale pouze na Fimo.

Jehla na propichování korálků, vrtačka

Jehla slouží k propichování dírek ve vašich korálcích, ještě než je upečete. Můžete použít běžnou jehlu na ruční šití, když tuto ukotvíte ve verzatilce, máte téměř dokonalý nástroj k propichování dírek. Dále je možné použít také hřebíčky a další ostré předměty. Na trhu také existuje nástroj společnosti Kemper, tzv. Protool, neboli jehla ukotvená v kovové rukojeti, kterou korálky snadno propíchnete, navíc jej můžete použít také jako držátko pro situaci, kdy korálek zdobíte a potřebujete se k němu dostat ze všech stran.

Pro vytvoření dírek v upečených korálcích je možné použít i ruční, popř. klasické vrtáky (společnost Dremel vyrábí vrtačky určené právě pro hobby vrtání).

Lepidla

Musím říct, že jsem tak trochu lepidlo-skeptik, nepoužívám je ráda a jejich spojům příliš nevěřím. S vteřinovými lepidly nemám příliš dobrou zkušenost z hlediska jejich trvalosti. Nicméně po dlouhém hledání jsem nalezla dvousložkové epoxidové lepidlo Ceys, kterým lepím kovové díly k polymeru, vlepuji jimi návlekovou kůži a různé šňůrky do koncovek atd. Polymer k polymeru lepím PolyBonder lepidlem od Lisy Pavelky. Jeho výhodou je malý štěteček, kterým snadno lepidlo nanesete tam, kam chcete.

Na našem trhu samozřejmě existuje spousta dalších, proto zkoušejte, objevujte.

Formy a textury

Formy na Fimo jsou báječná pomůcka, jak během okamžiku vytvořit například kytičku nebo dokonce obličej. Jsou většinou plastové a prodávají se po tematických sadách. Jejich použití ke poměrně snadné, stačí do tvaru nastříkat trochu vody z rozprašovače, z řádně prohnětené hmoty vytvořit kuličku a tu od středu do krajů do formy vmáčknout.

Textury jsou obdobou forem, jde o plastové plátky, které jsou zvrásněné do různých tvarů, například spirálek, kapek vody, proužků či písmen. Textura vytvoří na povrchu hmoty vzorek, který dále můžete uplatnit pro pokrytí korálku atd.Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Odběr novinek

Kalendář

/ 22.11.2017 /

A JE TU ZNOVA – PŘECE SPIRÁLA!

Čtyřhodinový kurz tvorby z polymerové hmoty s lektorkou Evou Haškovou s oblíbeným tématem spirály ve dvou nových provedeních.

/ 28.11.2017 /

BUNCH náušnice

Čtyřhodinový kurz tvorby z polymerové hmoty s lektorkou Evou Haškovou s tématem „Bunch“ náušnic.

/ 29.11.2017 /

Vánoční SCRAPBOOKING

Vánoce se kvapem blíží a je tedy nejvyšší čas se alespoň trochu připravit. Pojďte si s námi vánočně scrapbookově zatvořit. Vyrobíte si přáníčka, krabičky, visačky, adventní mini album či jiné mini album jako dárek. 

/ 03.12.2017 /

Skládané korále a spirálkový náramek / náhrdelník

Dopoledne budeme pomocí mé autorské techniky vyrábět spirálky, ze kterých pak může vzniknout náhrdelník nebo náramek (rychlíci zvládnou oboje) a jistě zbyde i na naušnice. Odpoledne pak vytvoříme skládané korále, ke kterým mě inspirovala skvělá origami/polymerová umělkyně Izabela Nowak.  

/ 27.01.2018 /

Kurz Ebru - textil

Techniku malby na vodní hladině jsem studovala v Istanbulu v atelieru Feride Dayanc a Nesime Kantar. Ráda bych se s vámi podělila o mé zkušenosti, které jsem zde získala. V dnešní době má tato technika mnoho podob a vy se s ní můžete seznámit na tomto kurzu Ebru - textil.

/ 28.01.2018 /

Kurz Ebru - textil

Techniku malby na vodní hladině jsem studovala v Istanbulu v atelieru Feride Dayanc a Nesime Kantar. Ráda bych se s vámi podělila o mé zkušenosti, které jsem zde získala. V dnešní době má tato technika mnoho podob a vy se s ní můžete seznámit na tomto kurzu Ebru - textil.  

... celý kalendář zde

Kontakty

 

Nemravka.cz
e-mail: info@nemravka.cz
+420 734 742 604

Přijďte si k nám nakoupit

nebo vyzvednout své objednávky.

Provozní doba:

po, st a pá 8 - 14

Jiné dny dle předchozí domluvy:

objednavky@nemravka.cz

+420 734 742 604

PROVOZOVNA:

nemravka.cz

(areál Autocentra Vojkov)

K nemocnici 50

251 62 Tehovec-Vojkov

Jak se k nám dostanete,

najdete zde

Osobní odběry svých

objednávek si můžete vyzvednout 

také na Blanické 6, Praha2

Více info zde

 

Obecné informace:

info@nemravka.cz

Velkoobchod:

velkoobchod@nemravka.cz

Informace o scrapbookingu:

scrapbooking@nemravka.cz

facebook