vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Raznice a ozdobné děrovačky

K dalším skvělým pomocníkům při práci s papírem patří různé druhy raznic a ozdobných děrovaček. Na trhu je nepřeberné množství tvarů, motivů a velikostí. My bychom vám rádi přiblížili, jak s některými druhy pracovat a co vše za "krásy" se s nimi dá udělat .

Druhy raznic

Výsekové nebo ozdobné raznice dle typu zdobení:

 • krajové (okrajové)
 • rohové
 • tvarové
 • kleště
 • multifunkční raznice

Každá raznice má svou funkci a můžete s ní ozdobit jinou část projektu. Na jeden projekt využijete různé typy raznic. Raznice jsou také skvělými pomůckami pro práci s dětmi. 

Krajové (okrajové) raznice

Krajové raznice využijete při zdobení okrajů vašich projektů či různých detailů. Ozdobíte s nimi okraj papíru a vytvoříte různé druhy bordurek (dle motivu raznice).

Krajové raznice jsou většinou pákové tzn. že stačí zmáčknou páčku. Raznice má pouze cca 3-4cm záběr tzn. že na jedno zmáčknutí ozdobíte pouze malou část. Jestliže chcete ozdobit celý okraj stránky, postupujte následovně: 

1. Začátek stránky zasuňte do raznice. Většinou poznáte, kde motiv začíná dle nákresu na raznici (či se podívejte zespodu raznice) a zmáčkněte páčku. 

   

2. Již ozdobenou část okraje přiložte na vodící obrázek, který je na raznici. Motiv musí lícovat. Spodní okraj si také zkontrolujte, abyste ho měli rovnoměrně s raznicí. A opět zmáčkněte páčku. 

   

3. Takhle postupujte do té doby, než máte celou stránku ozdobenou :-).

Jak využít ozdobné motivy krajových raznic:

 • ozdobíte celý okraj stránky popř. všechny čtyři strany
 • můžete ji využít jen jako bordurku na projektu

   

 • ozdobíte dárkové krabičky či taštičky - stačí i jen vrchní či zavírací část

   

 • bordurku můžete nařasit a vytvořit ozdobný kanýrek - skvěle vypadají když je přetřete inkousty (patina). Řasení můžete prošít na stroji nebo jen řasit na oboustrannou lepící pásku

   

 • na výrobu ozdobné rozetky. Ozdobený proužek si poskládáte do harmoniky, ze které vytvoříte rozetku. Jak vyrobit "růčo fůču" rozetku, najdete v tomto návodu

Rohové raznice

Rohové raznice mají opět několik využití. Ozdobíte s nimi rohy svých papírových projektů. Rohové raznice jsou opět většinou pákové popř. jen "na zmáčknutí". Rohové raznice se dají také využít ke zdobení krajů stránek jako krajové raznice. Většina rohových raznic má rohový nástavec, který se dá sundat a vy ji poté můžete použít ke zdobení krajů. Rohové raznice mají také zespodu záchytný "šuplíček" na odpad. Doporučujeme ho, co nejčastěji vysypávat, aby se vám neucpával a nezpůsoboval nekvalitní ražení motivů. 

Jak využít ozdobné motivy rohových raznic

 • ozdobíte rohy svých projektů - všechny čtyři rohy popř. jen nějaké - můžete je poté použít jako podklad pod fotku na své scrapbookové stránce či ozdobit rohy na fotce (kulaté rohy), přáníčku, obálce, visačce apod.
 • po sundání rohového nástavce, ozdobíte také okraje stránek = vytvoříte ozdobnou bordurku
 • u některých druhů rohových raznic můžete využít i výsek. Krucánek (odpad), který se vyrazí do rohu, se dá také použít jako dekorace. 

   

   

Tvarové raznice

Asi nejobšírnější skupinou raznic jsou raznice tvarové. Můžete si vybrat z tisíce motivů razniček, které se dají využít také na tisíc způsobů :-). Tzn. že si jen nevyrazíte např. kolečko, ale z těch koleček se dají opět vytvořit další motivy a dekorace. Tvarovými raznicemi máme na mysli raznice různých tvarů jako např. - kolečko, vroubkované kolečko, čtvereček, obdélníček, kytičku, motýlka, srdíčko, hvězdičku, vločku, dáreček, tlapičku, čtyřlístek, rybičku, mořského koníka atd atd atd :-)

Kromě těchto jednoduchých tvarů jsou také 3D tvarové raznice. Tento typ raznic vyrazí motiv ve 3D tvaru. Malá ukázka:

3D kytička 

   

Pár tipů jak můžete použít různé motivy z tvarových raznice

 • Kolečko - asi nejzákladnějším tvarem je raznice kolečka. Kolečka mají různý průměr. Ty se dají snadno vrstvit a vytvořit 3D tvar (stačí podlepit 3D pěnovými čterečkami). Pro ty, co nevlastní mašinku Big shot, jsou k dispozici i raznice větších koleček. Z koleček můžete např. vytvořit - girlandu, balónek, sluníčko, sněhuláka, zmrzlinu, vánoční ozdoby, hlavičky, 3D balón (navrstvíte několik koleček na sebe a slepíte jen uprostřed) nebo knoflík (udělejte do kolečka 2 dírky jako na knoflíku, třeba pomocí děrovacích kleští viz. níže...... a spoustu dalších dekorací. 

   

 • Motýlek - motiv motýlka se dá využít ke zdobení přáníček či SB strának. Vyrobíte tak 3D motýlka. Stačí na sebe nalepit 2 výseky motýlků (každý z jiného papíru) a ten vrchní přilepit pouze uprostřed (jeho tělíčko) a křídla nadzvednout. 

 • Srdíčko - srdíčko je oblíbený tvar (můj též :-). Snadno jej navrstvíte či jím můžete podlepit srdíčka kolem kolečka zespodu a vytvořit tak originální "vroubkované" kolečko. Nebo lze opět přilepit jen uprostřed a nadzvednout. Srdíčko můžete také rozstřihnout uprostřed a použít jako jednoduchá křídla apod. 

Děrovací kleště

Mezi raznice patří určitě také děrovací kleště. K nejvyužívanějším patří děrovací kleště na dírky. Vybrat si můžete z několika velikostí dírek. Záleží, na co je budete používat. Kromě dírek jsou také děrovací kleště s různými tvary jako např. srdíčko či kytičky. Kleště vám vyrobí dírku pouze kousek u okraje. Jestli-že byste si chtěli udělat dírku např. do středu papíru, použijte Crop-A-Dile kleště Big Bite, které jsou k tomuto účelu určeny (udělají dírku 15 cm od okraje). Více v tomto článku.

K čemu děrovací kleště využijete:

 • k vytváření dírek pro usazování dekoračních hřebíčků
 • k vytváření dírek uprostřed kytiček
 • k ozdobení obloučků u např. ozdobného oválku, kolečka apod.
 • k vytvoření knoflíku - do kolečka udělejte dvě dírky, provlékněte stužku či šnůrku a zavažte na mašli
 • k vytvoření samotné dírky kdekoliv chcete.......
 • k vytvoření dírek jako na knoflík, poté provléct šnůrku a máte girlandu (viž. fotka u tvarových raznic)
 • děrovací kleště - srdíčko, kytičku apod. využijete k ozdobení okrajů stránky (po jejím obvodu)

     

Multifunkční raznice

Multifunkční raznice jsou takové větší mašinky, se kterými si v několika fázích vytvoříte dekorační prvek. Taková raznice 3 v 1. Opět je to páková raznice, která má různá nastavení. Můžete si tak nastavit různé fáze dekorace. Vyříznout si tvar, ozdobený tvar či vnitřní tvar apod. dle typu raznice.  

Dekorace z těchto raznic dobře poslouží jako podklady pro vaše projekty či můžete použít jen nějakou část. 

Ukázku, jak se s těmito raznicemi pracuje, najdete zde:

http://www.youtube.com/watch?v=vn-lJrKHFBQ

Pár závěrečných rad pro práci s raznicemi

 • vždy používejte raznice pouze pro gramáž papíru k tomu určenou tzn. jestliže je raznice určena pro papír do max. gramáže 180g, nepoužívejte tonkarton 220g či fotokarton 300g = zničíte si raznici. Můžete si ulomit razící páku, ale také zničit razící nože !!!
 • jestliže je motiv "okousaný" zkuste raznici nabrousit použitím alobalu a naopak, jestliže vám raznice drhne zkuste použít pečící papír, který je mastný a lehce ji promaže. 
 • většina raznic má zespodu záchytný "šuplíček" na odpad. Doporučujeme ho často vysypávat, abyste si neničili řezací nože. 
 • všechny detaily z raznic vypadají ještě lépe, když je napatinujete inkousty. Doporučujeme Distress inkousty :-).

   

Raznice by určitě neměly chybět v žádném vybavení scrapbookařek či kohokoliv, kdo rád pracuje s papírem....tak jako my !

Krásné léto!

Kačka PupiVložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.