vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Lepidla aneb čím lepit

Naším dalším tématem letního projektu "Jak na to s Nemravkou" jsou lepidla a lepící pásky. Lepidla jsou určitě nepostradatelnou součástí našeho - vašeho tvoření. Bez lepidel to prostě nejde. V oblasti scrapbookingu, cardmakingu či jiném kreativním tvoření je opět široká škála lepidel. Ty nejvhodnější a nejběžnější si nyní představíme. 

PVA lepidla 

PVA lepidla jsou lepidla na bázi polyvinyl acetátu. Jsou vhodná pro práci s papírem, dřevem, moosgummi či při tvorbě mozaiky (mozaikové kostičky). Tato lepidla neobsahují kyselinu a jsou tudíž vhodná pro práci s fotografiemi při scrapbookingu. Lepidla jsou při nanesení bílá, ale postupem schnutí zprůhlední. Lepidlo nanášejte pouze na suchý a čistý povrch. Lepidla mají úzký aplikátor pro snadné nanášení. V průběhu práce s lepidlem doporučujeme lahvičku zavírat, lepidlo má tendenci v aplikátoru zasychat. Pak musí přijít na řadu nějaký bodáček či jehla, abyste aplikátor opět zprůchodnili popř. můžete aplikátor trochu ustřihnout, abyste měli větší dírku. V nabídce najdete dva druhy v lahvičce či tužce

Jestli budete lepit pomocí PVA lepidla krabičky či taštičky (vše kde je pnutí), je nutné spoj chvíli držet, aby stačil lehce zatuhnout a dobře držel. O proti oboustranným lepícím páskám má tu výhodu, že když něco nalepíte špatně, snadno část ještě odlepíte a upravíte :-). Je vhodné pro práci s dětmi. 

K čemu jsou lepidla PVA vhodná:

 • k lepení dekorací - kytiček, knoflíčků, výřezy z BS (lístečky, krucónky, větvičky apod.)
 • k lepení dekoračních stužek a šňůrek 
 • k lepení písmenek a číslic (vyříznutých či kupovaných) 
 • k lepení fotografií 
 • k lepení celých projektů z papíru - scrapbookové stránky, visačky, přáníčka
 • k lepení dárkových krabiček a taštiček - zde je nutné spoj chvíli podržet, aby lepidlo stačilo zatuhnout a mohli jste pokračovat dále
 • využijete ho také při různé jiné papírové tvorbě

 

Glossy Accents

Glossy Accents je čiré médium, které se dá použít jako lepidlo či jako lesklý lak. Je to čirý lehce bílý gel, který po zaschnutí zprůhlední. Díky úzkému aplikátoru s ním lze snadno pracovat i na jemných malých detailech. Lahvičkou byste neměli třepat, aby se uvnitř neudělaly vzduchové bublinky. Po použití ihned zavírejte, aby se aplikátor neucpal zaschnutím. Neobsahuje kyselinu a proto je vhodný pro práci s fotografiemi při scrapbooku. Schnutí závisí na síle vrstvy. Při lepení malých detailů uschne téměř za pár minut. Jestli ho použijete na úpravu povrchu jako lak, schnutí bude trvat cca 30 minut. Není vhodný pro práci s malými dětmi. Více informací najdete v tomto článku

K čemu je Glossy Accents vhodný:

Ukázku použití Glossy Accents najdete zde:

http://www.youtube.com/watch?v=qcKxqzXmsNs

   

Ukázku práce s tímto lepidlem najdete zde:

http://timholtz.com/tattered-floral-challenge/

Lepidla v tyčinkách 

Lepidla v tyčinkách jsou velmi praktická a můžete je brát všude sebou (např. když jedete na dovolenou a nemůžete bez tvoření být a žít :-). Na trhu je k dispozici spousta lepidel v různých kvalitách. Jestli sáhnete po lepidle v tyčince vřele doporučujeme lepidlo Collage od Rangeru. Sám Tim Holtz ho hojně používá při tvorbě svých projektů (můžete vidět na jeho videích či v jeho knížkách). Toto lepidlo je vhodné zejména pro práci s papírem při scrapbookingu, cardmakingu či jiném papírovém tvoření. Lepidlo je také vhodné pro práci s dětmi. 

K čemu je lepidlo v tyčince vhodné:

 • k lepení projektů z papíru - scrapbookové stránky, visačky, přáníčka
 • k lepení albumů a deníků 
 • k lepení Art journalových stránek
 • při práci na projektech Mixed media
 • k lepení koláží apod. 

Ukázku práce s tímto lepidlem najdete zde:

http://timholtz.com/12-tags-of-2013-march/

http://timholtz.com/12-tags-of-2012-december/

Oboustranné lepící pásky

Jestliže scrapbookaříte, tak se bez oboustranných lepících pásek prostě neobejdete. Oboustranné pásky jsou různých rozměrů (velikostí) a také síla jejich lepení se různí v závislosti na druhu pásky. Proto si vždy vybírejte pásky podle toho, co budete lepit. Pro lepení scrapbookových stránek, které si pověsíte na zeď jako obrázek, je nutné pracovat s oboustrannými páskami, které opravdu dobře drží a nemají tendenci se odlepovat. Jinak budete každé ráno sbírat části stránky na zemi :-) (vlastní zkušenost). 

Jaké pásky jsou v nabídce:

 • oboustranné lepící pásky - různé velikosti a šíře
 • roller lepidla - pernamentní či přesunutelné (s vyměnitelnou náplní) - lepidla v rolleru mají menší lepící sílu než klasické oboustranné pásky, doporučujeme je k lepení lehkých a malých částí či částí, které nebudou namáhány tlakem. Vhodné pro lepení dekoračních stužek. Lepidlo se může občas táhnout, proto doporučujeme na konci lepící stopy trhaný pohyb, abyste lepidlo dobře odtrhli a stopu ukončili. 

   

 • 3D pěnové oboustranné pásky - pro lepení 3D detailů na projetku - fotografie, texty, cedulky - prostě cokoliv, co chcete na projektu vyvýšit.  

 

3D lepící materiál 

Při scrapbookingu či cardmakingu doporučujeme využívat 3D lepící materiál. Tento materiál je vhodný pro vytváření 3D detailů na vašich projektech. Využijete je všude tam, kde potřebujete detail vyvýšit. 

Jaký 3D lepící materiál můžete používat:

   

   

Ostatní lepící materiál 

Při práci s papírem využijete také další lepící materiál. 

 • glittrová tavná pistole - můžete využít při různé dekorační činnosti - rámečky, domácí dekorace apod. 
 • glittrová lepidla - vytvoří moc pěkné třpytivé detaily na vašich projektech
 • lepidlo v tuýce - lepidlo v úzké tužce, které využijete při lepení malých částic a  mini detailů 
 • dekorační samolepící pásky (washi) - udělají také spousty parády a leckdy s nimi můžete přilepit i detail (budeme se jim věnovat v jednom z dalších článků)

Pár rad pro lepení scrapbookových projektů:

 • než začnete cokoliv na svůj projekt lepit, nejprve si ho celý sestavte - převážně u scrapbookových stránek si stránku nejprve připravte a poté začněte lepit od nejspodnějších částí - je dobré si dělat malé čárky či pozn. tužkou, kde má co končit a kde co začínat. Poté půjde lepení hravě a na nic nezapomenete.
 • jestliže přilepíte něco špatně či chcete něco přelepit a podlepili jste to oboustrannou lepící páskou, půjde to špatně dolů. Proto při odlepování postupujte opatrně, abyste si nepotrhali část projektu. Jestli-že si nejste jisti, použijte spíše lepidla v tubách a tyčinkách, které zasychají pomaleji a vy máte tak šanci, ještě cokoliv přelepit. 
 • při lepení různých přehybů (např. při lepení albumů) postupujte při uhlazování po lepení vždy od středu ke stranám, abyste si nevytvořili bubliny či nepěkný spoj
 • na jeden projekt použijete určitě několik druhů lepidel 

   

Bez lepidel to prostě nejde. Stačí si jen vybrat ty, co vám práci usnadní a vy s nimi budete rádi pracovat .

Pěkné tvoření!

Kačka Pupi Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.