vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Washi pásky, samolepky, propisoty a smršťovací fólie

Prázdniny se blíží do svého konce..........a končí také náš letní projekt "Jak na to s Nemravkou". Týden po týdnu jsme vás seznamovali s různými pomůckami a materiály, které vám usnadní "papírové", ale i jiné tvoření. 

Jako poslední téma jsme se snažili vybrat něco originálního. A tak posledním tématem budou, jak název napovídá - washi pásky, samolepky, propisoty a smršťovací fólie. Já osobně je moc ráda používám. Jsou to takoví "dolaďovači" vašich projektů. Můžou váš projekt pozvednout o další "level" výše.

Washi pásky

Washi pásky jsou dekorační samolepící pásky, které mají tisíce použití. Nyní tyto pásky zažívají svůj BOOM . Jsou to oblíbení dekorační pomocníci. Původem pochází až z dalekého Japonska. Jelikož jsou samolepící, tak stačí kousek odmotat a přilepit. Velmi jednoduché a efektní. Pro skladování washi pásek můžete použít např. dřevěný stojánek.

   

Kde můžete washi pásky použít:

 • při práci na scrapbookových stránkách - stačí je nalepit jen tak (na kraj stránky, do prostoru či z nich vyrobit vlastní background), dále můžete přelepit přechody mezi vrstvami papírů, nalepit přes fotografii či její rohy apod.

   

 • při tvorbě detailů na scrapbookových projektech - vystřihněte z washi pásky vlaječku či praporek, přilepte jen tak nebo je oblepte kolem špejle či párátka. Pásku můžete nalepit pod jinou dekoraci. Z washi pásky vyrobíte také originální rozetky či kytičky. 

   

 • při výrobě přáníček - vytvořte s nimi podklad přáníčka (background) či je použijte jen na detail
 • při výrobě originálních taštiček, obálek či krabiček - jako dekoraci či jako originální zapínání
 • použijte washi pásku při tvorbě configuration boxíků - skvěle vám pomůžou při oblepování jednotlivých šuplíčků a poliček

Washi páska Commute použita na oblepení jednotlivých poliček.  

   

 • při tvorbě domácích dekorací - washi pásky jsou vhodné pro dekorování rámečků, keramiky, skla, dřevěného nábytku, obalů na svíčky apod. Můžete s nimi vytvořit originální design na vašich zdech doma. Nebo si pomocí washi pásky vyrobte  ozdobné originální kolíčky. Dřevěný prádelní kolíček polepte páskou. 
 • Oživte dětem jejich psací potřeby - polepte páskou obyčejnou tužku či pero a uvidíte, jak je rozzáříte .
 • Vyrobte si pomocí washi pásky originální hřebíčky a knoflíčky. Nelíbí se vám design nějaké hřebíčku či knoflíčku? Přelepte ho washi páskou a máte hned vlastní design, který zrovna potřebujete. 

   

Jdou s nimi vyrábět hotová kouzla . Washi pásky můžete stříhat či jen trhat. Trhané konce lepících pásek vypadají na scrapbookových projektech velmi originálně. Při práci s nimi je dobré mít čisté a suché ruce (vlhkost snižuje jejich lepivost). Stejně tak nejsou vhodné pro používání v kombinaci s jídlem či věcmi, které pro jídlo používáte. Jsou vhodné pouze jako dekorace. 

Já osobně jsem si je velmi oblíbila a postupně se mi doma kupí různé barvičky a motivy. A co vy? Taky jste jim už podlehli? 

Ukázky, co vše lze s washi páskou dělat, najdete zde:

http://pinterest.com/search/pins/?q=washi%20tape%20projects&rs=ac&len=19

Samolepky

Dalším z řady zajímavých pomocníků jsou samolepky. Pojem samolepky je opět nekonečný svět fantazie. Na trhu je k dostání nepřeberné množství tvarů, velikostí, barev... Samolepky patří do té kategorie materiálů, které vaše projekty doladí. 

Druhy samolepek:

 • samolepící tématické archy - vaše projekty vám pomůžou doladit různé druhy samolepících sad laděných do nějakého stylu. 
 • samolepící kamínky či perličky - vyzkoušejte nalepit samolepící perličku či kamínek do středu dekorační kytičky, hned dostane jiný rozměr. Perličkami můžete ozdobit svá přáníčka či SB stránky. "Rozsypejte" je po stránce jen tak.

   

   

 • samolepící písmenka abecedy - jestli nevlastníte mašinku Big Shot, kde si můžete písmenka vyřezat, stačí sáhnout po samolepící abecedě a poskládat si tak svůj vlastní text. 

   

 • samolepící tečky - tyto samolepky se hodí všude tam, kde chcete podtrhnout celý motiv vašeho projektu. Např. bílé tečky můžete použít při výrobě svatebního či vánočního přáníčka apod. 

Použití samolepících teček na vánočních přáníčkách

   

 • samolepící tvary - určitě i vaše děti mají doma spoustu motivů samolepek. Tvarové samolepky se dají použít při výrobě přáníčka či jako detail na scrapbookové stránce. A tématické samolepky se hodí téměř všude - letní do vašich prázdninových deníků, zimní do vašich alb či SB stránek ze zimního období apod. 

   

 • 3D samolepky - v nabídce najdete také 3D samolepky vhodné pro různé dekorační tvoření.

Samolepky si kromě vás určitě oblíbí také vaše dítka a můžete začít ve společném tvoření 

Propisoty

Když se řekne propisot, tak já osobně si hned vzpomenu na své dětství. Propisoty mají totiž za sebou dlouhou historii. Už jako malá holka jsem si pomocí dvacetníku přenášela motiv černého propisotu do svého holčičího deníčku. Nyní si můžete vybrat, jak z originálních motivů propisotů, tak z různých barev (už nejsou jen v černé barvě ). 

Princip práce s propisoty je vlastně stále stejný. Motiv propisotu přenesete přejížděním pomocí dřívka či uhlazovací pomůcky. Stačí párkrát přejet a originální detail je hotov.

Přání s použitím propisotu (kytka)

Použití propisotu na SB stránce - hvězdičky a filmový pás ze sady propisotů TH

   

Použití propisotů na visačce v kombinaci s inkousty a Color Wash barvami (nejprve přeneste propisot na projekt a poté nabarvěte. Fígl je v tom, že barva na propisotech nedrží a proto místa s propisotem zůstanou světlá). Obrázky ze sady propisotů TH. 

   

Ukázku použití propisotů najdete také na blogu Tima Holtze zde:

http://timholtz.com/12-tags-of-2013-may/

Propisoty jsou zajímavým materiálem pro různé kreativní tvoření. Co říkáte, vyzkoušíte je? 

Smršťovací fólie

Dalším z řady zajímavých a neokoukaných materiálů jsou smršťovací fólie. Jde o originální materiál, se kterým se sice hůře pracuje, ale výsledek stojí za to 

Smršťovací fólie je fólie, která se po zahřátí smrští do menšího rozměru, cca do 1/3 své původní velikosti.  Výsledný detail můžete použít jako dekoraci na své projekty. 

Co s fólií lze: 

Malá ukázka, jak postupovat při razítkování na fólii: 

 • Při razítkování na fólii lze použít pouze tyto inkousty - Archival a StazOn.
 • Když razítkujete na fólii musíte být velmi opatrní, jakákoliv fólie klouže, takže práce s ní není úplně snadná.

Vybrala jsem dva motivy - motiv motýlka, který budu stříhat nůžkami a motiv textu v kolečku (kolečko jsem si vyřízla na BS).

   

 • Opatrně razítko otiskněte na fólii. Při zvedání razítka postupujte směrem vzhůru, ne do strany, abyste si motiv nerozmázli. Může se vám stát, že fólie zůstane na razítku přilepena. Opatrně ji odlepte směrem dolů. 

   

 • Jestliže budete motiv dále stříhat, nechte ho důkladně zaschnout, aby se vám při práci nerozmazal. Pro práci s fólií jsou skvělé nůžky Tima Holtze. 

 • K smršťování použijte horkovzdušnou pistoli či elektrickou troubu. Při použití horkovzdušné pistole postupujte opatrně - POZOR na prstíky. Doporučuji používat pinzetu nebo nějaký bodáček, kterým si obrázek můžete přidržovat. V elektrické troubě dodržujte postup dle výrobce dané fólie. 

   

 • Proces smršťování je velmi rychlý. Obrázek se může různě kroutit a slepovat. Přidržujte si ho pinzetou. Opravdu pozor na popálení prstů! Při práci s horkovzdušnou pistolí používejte horkovzdušnou podložku. 

 • Obrázek je hotový jakmile se zpět narovná. Jeho velikost se zmenší cca o 2/3 ze své původní velikosti. Zde je na fotce vidět velikost hotového obrázku v porovnáním s nůžkami (viz. fotka výše). Jestliže se vám hotový výrobek zdá křivý, ještě ho teplý můžete vyrovnat. Jemně na něj zatlačte, aby se srovnal. 

   

Hotový motiv můžete použít jako dekoraci. Vyrobte si originální knoflíčky, motýlky, přívěsky, náušničky pro děti, kytičky, magnetky a spoustu dalších ozdůbek. 

Pár rad při používání smršťovací fólie:

 • Jestliže chcete hotový výrobek na něco pověsit, udělejte si dírku před smršťovacím procesem např. děrovacími kleštěmi. Fólie je skvělá pro výrobu originálních knoflíků. POZOR dírka se však také hodně zmenší. 
 • Jestliže budete obrázek vybarvovat pastelkami, nemusíte ho mít vybarvený úplně precizně. Proces smrštění barvy více shlukne a také více zvýrazní. Obrázek lze vybarvit také až po procesu smrštění. 
 • Jestliže budete dávat fólii do elektrické trouby, dávejte je vybarveným či natištěným obrázkem dolů na plech - rovný a suchý. U použití horkovzdušné pistole je to jedno - máme vyzkoušené  popř. během procesu smršťování můžete i otáčet. 
 • Pro lepení dekorací z fólie doporučujeme použít lepidlo Glossy Accents nebo gelové kapky a čtverečky

Zde najdete ukázku, jak se dá se smršťovací fólií pracovat:

http://www.youtube.com/watch?v=Vcgk7tN6Mgg

Klasická acetátová průhledná fólie je také zajímavým materiálem, který můžete použít při své tvorbě. Jak ji použít při tzv. zrcadlovém razítkování můžete najít v tomto článku

Na této visačce jsem použila fólii jako 3D prvek motýlka. Inspirováno 12 Tag of 2013 Tim Holtz

   

Tak! A je to vše :-)

Chtěli bychom vám moc poděkovat za milé komentáře pod našimi články a jsme opravdu rádi, že se články líbí a jsou pro vás inspirací do dalšího tvoření.

I když tento projekt letního čtení končí, nebojte, určitě v tématických článcích budeme i na dále pokračovat a budeme se vám snažit přiblížit další materiály a pomůcky vhodné pro naše - vaše papírové tvoření. Mnoho zajímavých článků najdete už nyní v sekci Návody, články a odkazy v Menu - Scrapbooking

Krásný zbytek léta!

Kačka Pupi Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.