vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Háčkovaná mandalka

Mandala... kulatý obrazec skýtající tisíce motivů a tisíce vzorů. Mandala, která se objevuje ve všech možných kreativních sférách. I v háčkování...

A my vám jednu takovou háčkovanou mandalku za pomoci junior šňůr od Bobbin v odstínu Moonlight ukážeme. (pozn. můžete též použít Macramé klubka - ty YarnArt jsou nyní s 10% slevou) 

Vysvětlivky:

ŘO - řetízkové oko

PO - pevné oko

DS - dlouhý sloupek 

FPDS - přední reliéfní dlouhý sloupek

opakování vzoru v dané řadě je vždy označeno v závorkách - nebo vysvětleno přímo v textu

Začneme magickým očkem, do kterého si uháčkujeme 12 DS, které spojíme PO. Jestli nevíte, jak na magické očko, mrkněte zde.

 

Pokračujeme... 

1ř. - 2ŘO + 1DS do stejného místa, 1FPDS, 1DS do dalšího oka, 1FPDS do sloupku pod ním. Opakujte 1DS do dalšího oka a 1FPDS do slouku pod ním až do konce řady. Na konci PO. Pro ukázku FPDS mrkněte zde. Nyní máte 24 DS.

 

2ř. - 2ŘO + 2DS do stejného místa, 1FPDS do FPDS z předchozí řady, (2DS do dalšího oka, 1FPDS do FPDS z předchozí řady) - opakujte až do konce řady. Na konci PO. Nyní máte 36 DS. 

 

3ř. - 2ŘO + 1DS do stejného místa, 1DS do dalšího oka, 1DS do oka nad FPDS a 1FPDS do FPDS z předchozí řady. Pokračujeme následovně - (1DS, 1DS do běžných ok, 1DS do oka nad FPDS, 1FPDS do FPDS z předchozí řady). Opakujeme až do konce řady. Na konci PO. Nyní máte 48 DS. 

 

4ř. - 2ŘO + 2 DS do stejného místa, 1DS, 1DS do běžných ok, 1FPDS do FPDS z předchozí řady, (2DS do dalšího oka, 1DS, 1DS do běžných ok, 1FPDS do FPDS z předchozí řady). Opakujte až do konce řady. Na konci PO. Nyní máte 60 DS. 

 

5ř. - 2ŘO, 1DS do stejného místa, 1DS, 1DS, 1DS, 2DS do oka nad FPDS z předchozí řady. V této řadě nebudou žádné FPDS. (1DS, 1DS, 1DS, 2DS do oka nad FPDS z předchozí řady). Pokračujte až do konce řady. Na konci PO. Nyní máte 72 DS. 

 

6ř. - 2ŘO, 2DS do stejného místa, 1DS. Nyní si na háček naberem přízi 3x a píchneme háček do prvního FPDS v této řadě. 

 

Uháčkujeme 3DS a zůstanou vám na háčku 2 oka. Opět nabereme přízi 3x na háček a píchneme ho do dalšího FPDS v této řadě. A uháčkujeme zase 3DS a zůstanou vám na háčku 3 oka. Ty spojíme v jedno oko.

 

Nyní se musíme vrátit k pokračování v řadě. Přeskočíme 1 oko a pokračujeme 1DS, 1DS, 1DS, 2DS do jednoho oka, 1DS. 

 

A opět pokračujeme v háčkování vzoru mandalky. Nabereme přízi 3x na háček a píchneme do FPDS, které jsme předtím opustili. Uháčkujeme 3DS a zůstanou nám na háčku 2 oka. Nabereme 3x přízi, píchneme do následující FPDS a uháčkujeme 3 DS. Zůstanou nám 3 oka, které spojíme v jedno oko. 

(pozn. v této fázi - foto 2 - byste mohli mandalku ukončit a tento tvar udělat ještě jednou a poté sháčkovat boky a vyrobit si krásnou letní tašku)

 

Opět se vracíme v pokračování v řadě. Přeskočíme 1 oko a pokračujeme 1DS, 1DS, 1DS, 2DS do jednoho oka, 1 DS. A opět musíme spojit vzor mandalky. Pokračujte stejně až na konec řady. PO. Na konci máme 84 ok. 

7ř. - 2ŘO, 1DS do stejného oka, 1DS pokračujeme do každého oka až na konec řady. PO. Na konci máme 84 ok. 

 

Mandalku můžete nechat v této velikosti nebo ještě pokračovat v dalších řadách PD. Na tuto velikost vám stačí 1 klubko junior šňůr Bobbiny 3mm a ještě vám kousek zbyde (případně na další řady). 

Tato mandalka poslouží jako krásná domácí dekorace třeba na stůl nebo komodu. Mandalka může v menším provedení posloužit jako vzorek na víčko háčkovaných košíků. Jestli si vyrobíte 2 takové, stačí je poté sháčkovat k sobě, dodělat ucho a máte fešáckou letní kabelku.

Když budete pokračovat ve vzoru, snadno vyrobíte i kobereček větších rozměrů.

 

Mandala by též mohla posloužit jako dekorace na zeď či jako základ originálního lapače snů. 

Pochlubte svými hotovými mandalkami, uděláte nám radost. Stačí nám poslat fotku a my ji rády uveřejníme u nás na FB a IG. 

Pohodové dny,

Kačka PupiVložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.