vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Sophie's Dream / deka / Dedri Uys

Mám velkou radost, že vám mohu představit vzor a návod na deku Sophie’s Dream. Vše kolem tohoto projektu mi dělá velkou radost! Doufám, že máte připravený háček!!

Sophie’s Dream deka je vytvořena spojením 12 Sophie’s Gardens (dále jen čtverců, pozn. překlad.) z barevných Whirl klubíček, které jsou spojené a obháčkované klubíčky Whirlette. Jak už jsem v minulosti zmínila:  díky Whirlům vytvoříte spoustu barevné radosti bez nutnosti měnit klubíčka kvůli změnám barev. 

Pokud jste již viděli Yarn ArrivalWIP post, nebo Reveal post, tak víte, že tuto nádhernou deku vyrobila má kamarádka a spolupracovnice Jenny Lowman.  Líbí se mi nechat “vyrůst” mé čtverce až do “vesmíru”, jak jsem to udělala s projektem Sophie’s Universe (Universe = vesmír, pozn. překlad) a jak to nyní dělám se Charlotte.  Zatímco já se bavím tímto, Jenny se baví vytvářením “Snů” (orig. Dream) z velkých čtverců (podobně, jako to dělala u Charlotte’s Dream).

Tento týden mi Simy Somer poslala klip z The BFG (v češtině Obr Dobr, pozn. překlad) od Roald Dahla (pokud jste neviděli, tak musíte!).  Tento klip je právě o Sophie’s Dream.

“Proto jsi to tak pojmenovala?” ptala se?  “Ne,” vykřikla jsem, “ale sedí to skvěle!”

The BFG byla první kniha, kterou jsem četla dobrovolně (a v angličtině!). Přinesli jsme si ji z knihovny v sobotu v 10 hodin dopoledne. Stočila jsem se na mého obrovského plyšového medvěda pod stolem v mé ložnici a nepřestala číst až tehdy, když jsem tu noc knihu dočetla. Byl to začátek mé lásky (obsese) ke čtení!

Takže, co je to vlastně Sophie’s Dream?

Vypráví příběh o malé holčičce. Malá holčička s celým svým životem před sebou. Jednou i s vlastní rodinou. Jednoho dne se svými vlastními dětmi. Má před sebou hodně úspěchů a zábavy ...a  pravda, i drobeček zoufalství..  Zlé i dobré časy. Doubrodružství přijdou a odejdou. Ale nakonec… vzpomíná na dobré skutky.

– Sophie’s Dream, BFG, Roald Dahl (klip HERE).

Sophie’s Dream vzor

© Dedri Uys and Jenny Lowman 2018.  All Rights Reserved.

Tato deka se skládá z 12 Sophie’s Garden (dále jen čtverců), které jsou vyrobeny ze 4 různých druhů klubíček s barevnými přechody - Scheepjes Whirl yarn.  Deka je obháčkována jednoduchým lemem s popkorny (návod na ně - Really Lazy Popcorns) s použitím barev, které zklidní a zároveň vyzdvihnou barvy ve čtvercích.

Zdroje

Překlady

  • Dánský překlad
  • Švédský překlad
  • Háčky
    • 2.75 mm (části 1 – 3 vzoru Sophie’s Universe)
    • 3 mm (část 4 Sophie’s Universe a lemy)
    • 3.25 mm (pouze pro spojení čtverců)
  • Příze
    • Scheepjes Whirl (60% bavlna/40% akryl), 215–225g/1000m/1093yds
      • Hlavní barva 1 (MC1) – 1 klubíčko Red Velvet Sunrise (764)
      • Hlavní barva 2 (MC2) – 1 klubíčko Rosewater Cocktail (776)
      • Hlavní barva 3 (MC3) – 1 klubíčko Key Lime Pi (780)
      • Hlavní barva 4 (MC4) – 1 klubíčko Blackberry Mint Chip (769)*
    • Scheepjes Whirlette (60% bavlna/40% akryl)),100g/455m/497yds
      • Border Colour 1 (BC1) – 2 klubíčka Blueberry (854)*
      • Border Colour 2 (BC2) – 1 klubíčko Mango (853)

Zkratky

US Terminologie

Poznámka:  toto je zkrácený list zkratek. Zahrnuje POUZE zkratky použité pro rozšíření, spojení a obháčkování deky. Každá z částí návodu pro Sophie’s Garden obsahuje vlastní zkratky.

  • Ch – Chain - řetízkové oko
  • Dc – Double crochet - dlouhý sloupek
  • FP – Front post (vysvětleno ve vzoru) - přední reliéfní sloupek
  • Hdc – Halfdouble crochet - polodlouhý sloupek
  • RS – Right side - lícová strana
  • Sc – Single crochet - krátký sloupek
  • Sl st – Slip stitch - pevné oko
  • Sp/sps – Space/spaces - Mezera / Mezery
  • St/sts – Stitch/stitches - Oko / Oka

Poznámka k překladu: v překladech záměrně ponechávám zkratky z US terminologie. Ty je totiž možné si jednoduše najít na YouTube a v krátkých videích se s druhy ok seznámit. Pak už můžete i jako neangličtinářky směle háčkovat i nepřeložené návody. Navíc přiznám, že terminologie mi v angličtině přijde jasnější, “usazenější”, v češtině pro některá očka hledám správný termín i zkratku. 

Další značky

* Hvězdička označuje opakování vzoru. Opakujte vzor mezi hvězdičkami tolikrát, kolikrát je uvedeno.  Toto opakování obsahuje vícero instrukcí. 

Hranaté závorky [] označují opakování. Opakujte instrukce mezi hranatými závorkami tolikrát, kolikrát je u nich specifikováno.

Závorky () jsou používány k označení skupiny ok píchaných do jednoho oka / místa. 

Speciální druhy ok

  • “Stojící oka” – Stojící oka jsou úplně stejná jako běžná oka, s tím rozdílem, že jsou udělána jakoby “ve vzduchu” (vlastně spíše na háčku, pozn. překlad) bez připojení k předchozímu oku, resp. řadě. Začněte s počátečním okem na háčku a oko háčkujte tak, jako normálně.

Velikost - vzorek

  • Na konci části 1 by měl mít vzor velikost 9cm/3.5”.
  • Na konci části 1 by měl mít vzor velikost 26cm/10.2″
  • Každý zakončený čtverec (Zahrada)  by měl měřit 32cm/12.6”.

Dávejte pozor, aby vaše čtverce byly velké tak, jak mají. Jinak se může stát, že vám dojde příze dříve, než čtverec dokončíte. Dobrý nápad je vyrobit 1. čtverec a ten zvážit předtím, než budete pokračovat (podívejte se na to, jak vyrobit čtverce níže) 

Velikost

106cm x 142cm (41.7” x  56”)

Instrukce

Sophie’s Garden

Sophie’s Garden je čtverec, který vyrobíte pomocí návodu Sophie’s Universe, části 1 - 4 (odkazy níže).  Je třeba vyrobit 12 čtverců, 3 čtverce z každé z hlavních barev (jak je specifikováno níže). Pro každou část najdete step-by-step návod, stejně jako velmi detailní video tutorial. 

Použijte háček o velikosti 2.75mm (nebo velikosti, kterou dosáhnete správných rozměrů vzorku, viz výše) a uháčkujte s ním části 1 - 3 Sophie’s Universe pro každý čtverec:

Vyměňte háček za 3 mm a pokračujte částí 4 návodu Sophie’s Universe:

Všechny čtyři části tohoto návodu naleznete také v knize Sophie’s Universe Book.

Výroba zahrad - čtverců

Každý čtverec by po dokončení měl vážit mezi 68g a 72g.  Pokud budou Vaše čtverce vážit více, nebudete mít dostatek příze v klubíčku pro dokončení všech 3 čtverců. 

Čtverce A až C

S MC1 (hlavní barvou č. 1) pracujte z vnitřní k vnější části klubíčka, vyrobte 3 čtverce a označte si je A, B a C v pořadí, ve kterém jste je vyráběli.

Čtverce D až F

S MC2 (hlavní barvou č. 2) pracujte z vnitřní k vnější části klubíčka, vyrobte 3 čtverce a označte si je D, E a F v pořadí, ve kterém jste je vyráběli.

Čtverce G až I

S MC3 (hlavní barvou č. 3) pracujte z vnitřní k vnější části klubíčka, vyrobte 3 čtverce a označte si je G, H a I v pořadí, ve kterém jste je vyráběli.

Čtverce J až L

S MC4 (hlavní barvou č. 4) pracujte z vnější k vnitřní části klubíčka, vyrobte 3 čtverce a označte si je J, K a L v pořadí, ve kterém jste je vyráběli.

Extra dokončovací kruhová řada 

Jakmile vyrobíte všech 12 čtverců, je třeba každý čtverec obháčkovat ještě jednou řadou za použití BC1 Whirlette. Napomůže to hezkému vzhledu a téměř neviditelnému spoji při spojování čtverců dohromady. Použití tmavé barvy napomůže ztlumit jas některých barev (speciálně u Key Lime Pi!)

Řada 37 (BC1)

Přízi BC1 připojte vytvořením “stojatého” dlouhého sloupku (dc) kdekoliv v rohu, kde je oblouček z 2 řetízkovýh ok (ch-2 sp). (Dc, ch 2, 2 dc) vytvořené do obloučku ch-2. Toto je první roh, který jste vytvořili.

*Dc do každého z 84 ok z kruhové řady. Nezapomeňte na první (skryté) oko  (2 dc, ch 2, 2 dc) v dalším ch-2 rohu*  Opakujte od * k * 3 krát, vynechte poslední roh v posledním opakování. Spojte první dc pevným okem (sl st). Zakončete a zapošijte konce příze. 

Počet ok:  88 dc / 1 strana

Rozhodnutí o rozvržení deky

Jakmile vyrobíte všech 12 čtverců, je nutné je všechny dohromady spojit. Ukáži vám, jaké rozvržení je možné,  ale rozvrhnout barvy můžete samozřejmě jakkoliv jinak.

Jak navrhla barvy Jenny 

Předtím, než jsme spojily vše dohromady, půjčila mi Jenny čtverce pro vyfotografování. Strávila jsem s tím nádherný den, kdy jsem zkusila vytvořit všechny barevné kombinace, které bych použila. Když jsem skončila, poslala jsem Jenny MNOHO různých koláží, aby z nich vybrala předtím, než jsem čtverce spojila dohromady a vrátila jsem jí deku. Po spoustě hraní a našich “ooooch” a “aaaach” jsme se rozhodly pro následující rozvržení: 

Vyberte si své vlastní rozvržení

Pokud se rozhodnete barvy rozvrhnout tak, aby lépe vyhovovaly Vašim barevným představám, nezapomeňte na to, aby vedle sebe nebylo více světlých / tmavých barev, deka by pak vypadala barevně nevyvážená.

  1. Nejlepší způsob, jak vybrat rozložení barev,  je dle mého názoru vyfotit si každý vypnutý čtverec a oříznout okraje tak, aby nebylo vidět pozadí. Důležité je si je označit tak, abyste je následně jednoduše identifikovali. 
  2. Jděte na Picmonkey (pro tento účel zdarma, přestože existuje i placená verze) a vytvořte si koláž s mřížkou 3 x 4, celkem přibližně 1200 x 1600 pixelů.
  3. Nahrajte své fotky a dejte je do předpřipravené mřížky koláže. Zkoušejte různé varianty, dokud nebudete spokojeni s výsledkem. Varianty si můžete pro pozdější porovnání uložit.

Použít můžete případně i fotky čtverců, které jsem sdílela na počátku tohoto článku a použít je místo těch svých. 

Spojování čtverců

Jakmile budete s rozložením čtverců spokojeni, můžete přistoupit k jejich spojení diagonálním spojem (Sc, ch 1, vynechat 1 oko), který mě naučila moje babička. Na přední straně práce díky tomu vznikne plochý šev, který bude vypadat jako malé stehy. Na zadní straně bude spoj o něco vyšší (ale ne tak, jako kdybyste dělali krátký sloupek do každého oka). Tento spoj je poměrně pružný za předpokladu, že řetízková oka neháčkujete příliš pevně. Pokud s tímto způsobem spojení potřebujete pomoc, podívejte se na tento tutorial. THIS TUTORIAL.

Diagonální spojení čtverců

Pro háčkování spoje použijte háček č. 3.25mm (nebo velikost, abyste dosáhli požadované velikosti vzorku) a přízi BC1.

Krok 1

Při spojování čtverců začněte pravým čtvercem dole (leváci levý dolní čtverec). Budete jej spojovat se čtvercem nad ním a následovat bude čtverec vedle. Budete k tomu potřebovat fotku rozložení viz výše (nebo fotku rozložení, které jste naplánovali). 

Otočte čtverec, který je nad rohovým čtvercem tak, aby jejich lícové strany směřovaly k sobě. S počátečním okem již na háčku začněte v rohu (v ch-2 obloučku - mezeře) a udělejte první sc skrz obě vrsty. Ch 1. Píchněte háček do prvního oka čtverce co nejblíže k vám, poté píchnětě háček do do druhého oka čtverce spodního a udělejte oko skrz obě vrstvy. *Ch 1, přeskočte další oko obou vrstev a sc skrz obě vrstvy.*

Opakujte od * k * do té doby, než se dostanete k dalšímu rohu čtverce. Váš poslední sc před rohem připadne mezi druhý a poslední sc strany pro vrchní vrstvu a do posledního sc strany pro spodní vrstvu. Do prostoru v rohu: (sc, ch 1) skrz obě vrstvy.

Krok 2

Čtverce přeložte zpět. Poté, co jste připevnili rohový čtverec a čtverec na ním, je třeba připad i čtverec vedle (viz schéma, pozn. překlad). Přelože proto tento vedlejší čtverec na čtverec rohový tak, aby byly lícovými stranami k sobě. Píchněte háček do prostoru v rohu (ch-2 oblouček) vrchního i spodního čtverce. Sc skrz obě vrstvy a ch1. Udělejte sc skrz první oko vrchní vrstvy a druhé oko spodní vrstvy (jako předtím), *Ch1, přeskočte další oko obou vrstev a sc skrz obě vrstvy*.

Pokračujte od * k * až se dostanete do prostoru rohu.  (Sc, ch 1) do tohoto prostoru - ch-2 obloučku. Zakončete a zatáhněte za řetízkové oko tak, abyste vytvořili malý uzlík. Přeložené čtverce rozložte. Nyní byste měli mít 3 čtverce připojené k sobě: 2 ve spodní řadě a jeden v řadě vrchní. Měly by vypadat jako schůdky. Podívejte se na čísla 1 - 3 v obrázku níže. 

Nyní budete pokračovat v přidávání čtverců v diagonálních pruzích. 

Přidání dalšího diagonálního pruhu

Umístěte další čtverec nad vrchní čtverec vpravo (vlevo, pokud jste leváci). Další čtverec umístěte do místa, kde vznikla mezera - tam, kde se se všechny tři spojují. Poslední položte do spodní řady vlevo (dole vpravo, pokud jste levák). Pro pomoc se můžete podívat na čísla 4 - 6. 

Začněte vpravo nahoře (vlevo, pokud jste leváci), spojte první 2 čtverce dalšího pruhu jako v předchozí části. To vás přivede do “vnitřního” rohu, kde se spojili původní 3 čtverce. Rozevřete čtverce a poté přeložte vrchní 3 čtverce (na obrázku 2, 4 a 5) přes spodní 2 (1 a 3, pozn. překlad) tak, že můžete připevnit další stranu čtverce. (To je skoro jazykolam, ale až to fyzicky budete dělat, vyznáte se… :) pozn. PN)

Předtím, než připojíte další stranu, je třeba ukotvit Vaši práci do “vnitřního” rohu vytvořeného ve chvíli, kdy jste spojili první 3 čtverce. Uděláte to tak, že vytvoříte v prostoru rohu, který vznikl spojením čtverců, (ch-1 roh) pevné oko (sl st), ch 1. To je Váš nový roh.

Vložte háček do prostoru rohu čtverců (skrz obě vrstvy jako vždy)  a udělejte sc. Pokračujte se spojem (sc, ch 1, vynechte 1) jako předtím do té chvíle, než připojíte všechny 3 čtverce k předchozím 3 čtvercům. Jakmile připojíte poslední stranu, ukončete jako obvykle. 

Přidání následných diagonálních pruhů

Pokračujte v přidávání čtverců v diagonálním sledu, jak bylo napsáno výše v krocích. Připojování vždy začněte vpravo nahoře (vlevo nahoře, pokud jste leváci) a končete vlevo dole (vpravo dole, pokud jste leváci). Jakmile budete mít ve spodní řadě 3 čtverce, přestaňte v každém diagonálním pruhu přidávat spodní levý čtverec (pravý, pokud jste levák), tak, abyste dostali rovný okraj. Jakmile bude Vaše deka 4 čtverce dlouhá, přestaňte přidávat čtverec do horního pravého rohu (levého, pokud jste levák) z diagonálního pruhu. Pokračujte do té doby, než spojíte všechny čtverce. 

Přidání lemu

Jakmile jste spojili všechny čtverce, jste připraveni deku olemovat. Popkorny v lemu jsou dělané přes 2 řady. V řadě 2 budete dělat sérii 5-dc skupin. V řadě 3 tyto 5-dc skupinky přetvoříte v popkorny pomocí předních reliéfních sloupků. 

Změňte si háček zpět na 3 mm!

1. kruhová řada lemu (BC1)

Při háčkování 1. kruhové řady lemu jsou ch-2 obloučky - rohy každého čtverce (podél stran deky) počítány jako oko, tzn. je třeba je takto používat. Pouze 4 ch-2 prostory v rozích deky budou brány jako “skutečné” rohy - ch-2 obloučky. 

Připojte BC1 přízi tak, že na háčku uděláte stojatý dlouhý sloupek do prostoru (obloučku) ch-2 na počátku jakékoliv dlouhé strany. (Dc, ch 2,  2 dc)  do toho samého ch-2 prostoru. Toto je Váš první roh. 

*Hdc do každého oka. Pamatujte si, že ch-2 obloučky - prostory jednotlivých čtverců podél strany deky se počítají jako oka a je třeba je jako oka použít. (2 dc, ch 2, 2 dc) do dalšího ch-2 rohového prostoru. * Opakujte od * do * 3krát, nezapomeňte vynechat poslední roh při posledním opakování. Řadu zakončete spojením prvního dlouhého sloupku (dc) s pevným okem (sl st). Ukončete a zapošijte konce příze.

Počet ok:

  • Dlouhá strana: 358 hdc a 4 dc
  • Krátká strana: 268 hdc a 4 dc

2. kruhová řada lemu (BC2)

Přízi BC2 napojte k předcházející řadě “stojatým” dlouhým sloupkem do obloučku - prostoru ch-2 na počátku jakékoliv dlouhé strany. (Dc, ch 2, 2 dc) do stejného ch-2 prostoru. Toto je váš první roh.

*[Ch 2, vynechte následující 2 oka, 5 dc do dalšího oka] do té doby, než vám zbydou 2 oka. Ch 2 a vynechte poslední 2 oka. (2 dc, ch 2, 2 dc) do dalšího ch-2 rohového prostoru. * Opakujte od * do * ještě 3krát, při posledním opakování vynechte roh. Dokončete spojením prvního dc pevným okem (sl st). Ukončete přízi a zapošijte konce.

Počet ok:

  • Dlouhá strana: 120 5-dc skupinek a 121 ch-2 obloučků - mezer (nezahrnuje rohové prostory)
  • Krátká strana: 90 5-dc skupinek a 91 ch-2 obloučků - mezer (nezahrnuje rohové prostory)

3. kruhová řada lemu (BC1)

Abyste vytvořili FPhdc (přední reliéfní polodlouhý sloupek) kolem 5-dc skupinky ok, nahoďte přízi a píchněte zepředu dozadu do ch-2 obloučku - mezery před skupinou dc tak, že 5-dc sloupky leží na vrchu háčku. Vytvořte váš polodlouhý sloupek (hdc) jako obvykle a dávejte pozor, aby jste přízi měli nad skupinou 5-dc, nikoliv před ní. Díky tomu sloupky stáhnete k sobě a vytvoříte tak úhledný popkorn. Pokud potřebujete větší pomoc, foto tutorial naleznete ZDE: http://www.lookatwhatimade.net/crafts/yarn/crochet/crochet-tutorials/how-to-crochet-really-lazy-popcorn-stitch/

BC1 přízi připojte vytvořením stojatého polodlouhého sloupku do prostoru ch-2 na počátku jakékoliv dlouhé strany. (Hdc, ch 2, 2 hdc) do stejného ch-2 obloučku. Toto je váš první roh.

*Hdc do prvních dvou ok a 2 hdc do prvního ch-2 obloučku. [Vytvořte FPhdc kolem  5-dc skupiny, vytvořte 2 hdc do další ch-2 mezery] do té doby, než vyplníte všechny ch-2 obloučky - mezery. Hdc do posledních 2 ok. (2hdc, ch 2, 2 hdc) do rohového ch-2 obloučku . prostoru.* Opakujte od * do * ještě 3krát, vynechte poslední roh při posledním opakování. Řadu dokončete spojením prvního hdc pevným okem. Ustřihněte přízi a zapošijte konce. 

Počet ok:  

  • Dlouhá strana: 370 hdc
  • Krátká strana: 280 hdc

Juuuu!!  Vše máte hotové (rychlý posun o několik týdnů či měsíců vpřed)! Poplácejte se za mě po zádech a dejte se skvělý šálek čaje (nebo Gin&Tonic) na oslavu!

Nemohu odolat zmačkaným přikrývkám, takže ještě jedna fotka…

mohli ooochat a aaaachat :) 

Více z naší Sophie’s Dream cesty (nepřeloženo)

Více vzorů s Whirl klubíčky (nepřeloženo)