vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Lapač snů / Hanka Číhalová

Lapače snů jsou stále více oblíbenou dekorací, která má být zavěšena nad postelí, aby zachytila špatné sny. Víte ale, co znamenají jednotlivé části lapače snů? 

Pokud si lapač chcete vyrobit, pomůžeme vám, jak na to...

Co budete potřebovat?

1. Nejdříve uháčkujeme střed lapače. Příze Sweet Treat je nádherně lesklá a práce s ní mě naprosto nadchla. Na středy nepoužívám žádné návody, háčkuji tak, jak mě vede momentální pocit. Hotový uháčkovaný střed musí být o něco menší, než je kruh lapače, tedy cca 25cm. Je to z toho důvodu, aby se pak do kruhu pořádně napnul. Do středu všijeme korálek. Používám zářivé korálky, zde jsem použila černé průměr 8 mm.

 

2. Bílý kov lapačového kruhu překrývám obnitkováním tak, že ho postupně obtáčím přízí hustě těsně vedle sebe, aby neprosvítala bílá barva kruhu.  Je to trochu piplavá práce, ale myslím, že výsledek je efektní.

3. Dalším krokem je připevnění háčkovaného středu ke kruhu, a to opět obtáčením příze kolem kruhu, kdy současně nabíráme i smyčky háčkovaného středu. Začínám a končím na horní straně, kde současně oběma konci vytvořím dlouhé poutko na zavěšení.

4. Nyní si připravíme krajky a stuhy, které se barevně hodí. Postupně je zavěsíme od středu do stran provlečením ke kruhu. Prostřední stuhy jsou nejdelší a ke krajům se zkracují.

      

5. Na závěr dozdobíme peříčky. Uchycuji je na přízi a uzlík vlepím a schovám do stejného zářivého korálku, jaký jsem použila do středu lapače. Nitky s peříčky pak připevním na třech místech kruhu, jak je vidět na obrázku, ale můžeme dát peříček i daleko víc, vše je jen na naší fantazii.

 

Na závěr něco o lapačích:

Lapače snů jsou stále více oblíbenou dekorací, která má být zavěšena nad postelí, aby zachytila špatné sny. Víte ale, co znamenají jednotlivé části lapače snů?  (čerpáno na stránce Co je zdrave.cz)

Historie lapače snů 

Lapače snů pocházejí od kmenů starých Indiánů, konkrétně prý z kmene Čipevajů. Ti věřili, že sny, dobré i špatné, se vznášejí nad hlavou každého Čipavaje. Vytvořili proto tento amulet, který se zavěsil nad postel nebo kolébku. Jeho úkolem bylo zachytit zlé sny, které byly s východem slunce zničeny. Konkrétních legend o prvním lapači koluje mnoho, důležitý je ale fakt, že všechny se shodují v tom, že lapač má člověk uchránit před zlou energií i během dne.

Vzhled lapače 

Lapač se skládá z několika nezbytností. Tou první je kamínek uprostřed síťky, který znázorňuje vlastní já, tedy samotného člověka. Je to střed, kolem kterého se točí celý svět. Staří Indiáni věřili, že sny (dobré i špatné) se snaží najít nějakého člověka. Tento kamínek zobrazující nás v centru, je ochranou před negativní energií.

Lapač má kruhový tvar. I to má své opodstatnění. Kruh představoval svět a vesmír a to, co ochraňuje kamínek. Je to první bod, se kterým se špatný sen setká. Proto byl tvořen z vrbových větviček, které podle šamanů mají magickou moc.

V kruhu je napletena síťka s mnoha uzlíky. Tato síť je nejdůležitější, jelikož chytá všechny sny, z kterých vybere ty špatné a uvězní. Síť zamezí tomu, aby si negativní síly našly cestu ke kamínku. Čím byla síť hustší, tím byl lapač účinnější. Síť zobrazuje také symetrii, která navozuje pocit harmonie.

Poslední částí jsou peříčka. Ty jsou důležité především proto, abychom nějaké sny vůbec měli. Síť totiž zachytí všechny špatné sny, ovšem ty dobré se sklouznou po peříčkách přímo k nám.

Ať už budete těmto legendám věříte či nikoliv, je lapač snů nejen k zahánění negativní energie, ale slouží také jako krásná dekorace. Sami uvidíte, zda se vám noční můry vyhnou.

Sladké sny! :-)

Hanka Číhalová

https://www.fler.cz/hc-design

https://www.fler.cz/hc-design-hedvabiVložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.