vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Zpravodajství z konference v Baltimore

24/2 2010, den 1.: Úvodní setkání

Dnes odpoledne začala 2. konference Synergy2 Světové asociace polymerové hmoty (IPCA), která našla své místo v Baltimore, Maryland.

Setkání začalo otevřením obchodů tvůrců a prodejců pomůcek. Zastoupeno bylo možné i nemožné zboží a pomůcky, o kterých jsem se jen mohla domýšlet (a ptát :-)), co že jsou zač. Utratila jsem značný obnos za krásné hluboké textury pro cloisonné, pomůcky pro výrobu náramků atd. Mimojiné jsem našla producenty základů pro náramky, takže se v nejbližší době máte na co těšit. Zrovna na tuto pomůcku se mě na kurzech často ptáte. Takže.. bude :-)

Z novinek, které mě okouzlily, jsou to zejména produkty prodávané pod značkou Fimo. Vedle klasických hmot se nyní prodávají i hmoty schnoucí na vzduchu a nepotřebující vypalování. Prodávají se pod značkou Fimo Air a jsou vyráběny ve variantách Basic, Light, Microwave (!!!) a Natural. Zejména varianta pro mikrovlnnou troubu mě zaujala, protože dosud bylo vložení Fima do mikrovlnky tak trochu sebevraždou :-). Této hmotě stačí 5–10 minut v mikrovlnné troubě s trochou vody a je vytvrzeno. Zajímavá je i varianta light, která se dá velmi dobře použít např. pro výrobu základů velkých korálků a hlav panenek. Uvidíme, kdy se všech těchto novinek dočkáme na našem trhu. Doufám, že brzy :-)

Po možnosti setkat se s výrobci a umělci následovala recepce, kdy každý z příchozích byl ozdoben šperkem, který sám vytvořil. Musím říct, že nad některými kousky jsem doslova valila oči a kdyby mi to nebylo trapné, pořádně bych si je zblízka prohlédla... :-) Po recepci následovala přednáška dvojice tvůrců Ford/Forlano a závěrečná část večera patřila pojídání slavnostního dortu u příležitosti 20. výročí vzniku IPCA.

Zítra konference začne v plném proudu již ráno od 8 hodin a objeví se zde již předesílaní slavní umělci a další ikony v této oblasti. :-) Sledujte další dny, ráda se s Vámi podělím o další nové informace.

25/2 2010, den 2.: Na plný plyn

Tak dnes ráno začala konference na plné obrátky… Společná snídaně, kde se to hemžilo samými úchvatnými kousky (teď mám na mysli čistě umělecké předměty z polymerové hmoty na krcích, rukách a prstech všudypřítomných dam  :-)).

Poté začal první seminář. Z nabídky jsem si vybrala „Increase your success“, neboli Rozviňte svůj úspěch. Přednášející byla nesmírně vitální a energická umělkyně Loretta Lam (lorettalam.com), která v sedmi bodech vysvětlovala, co vše je nutné udělat pro úspěch v branži (nejen) umělecké. Za alfu omegu považuje kvalitní produkt, dále vytváření image, kontakty, čas, resp. time management, stanovené cíle, odpovědnost (závazek) a naposledy štěstí. Nezapomněla dodat, že štěstí přeje připraveným, s čímž se naprosto ztotožňuji.

Po tomto skvělém semináři následoval příspěvek Elise Winters a Bruce Pepich o vytvoření sbírky uměleckých předmětů z polymerové hmoty do muzea současného umění RAM (Racine Art Museum).  Tato sbírka vznikla díky lásce Elise Winters k polymerové hmotě, která předměty z ní sbírá již přes 15 let. V roce 2011–2012 tak bude v RAM oficiálně představena stálá expozice šperků, skulptur a dalších uměleckých předmětů z polymerové hmoty.
Následovala panelová diskuse na téma vývoje umění s linkou k vývoji média zvaného polymerová hmota.

Dalším odpoledním seminářem byl příspěvek Lindly Haunani (spoluautorka světoznámé knihy Polymer Clay Inspirations o barvách a tvorbě z polymerové hmoty) „Joy of Color by Design“, volně přeloženo jako Radost z barev v umění… :-). Seminář byl barvami naplněn doslova k prasknutí, po hodině a půl se mi míhalo tisíc barev před očima a nebyla jsem schopna rozeznat, co je bílá a co černá… :-D Nicméně Lindly je v téhle oblasti skutečně mistr a její zcela „obyčejné blendované canes“ jsou prolnutím barev zcela neobyčejné a krásné. Přikládám několik mobilních fotografií jako doklad mých slov. Na semináři nám tato nesmírně zajímavá dáma ukázala spoustu vzorníčků barev, které vzniknou zejména mícháním barev primárních (žlutá, modrá a červená) a černé s bílou. Každý si tak může vytvořit zcela unikátní, jedinečnou… zkrátka svoji paletu barev, kterou pak může používat jen on sám… Vzorníčky taktéž naleznete na fotografiích.

Klikněte si pro zvětšení Klikněte si pro zvětšení Klikněte si pro zvětšení

Dnešní den jsem zakončila zcela žensky, a to tak, že jsem nakupovala. Šperky kolegyň tvůrkyň. Nemohla jsem odolat. Přikládám taktéž něco fotografií ukořistěných kousků. Večerní seminář už byl na mé jet-lagem zkoušené tělo příliš a tak… šup šup do postele a těším se na zítra…

Klikněte si pro zvětšení Klikněte si pro zvětšení Klikněte si pro zvětšení

26/2 2010, den 3.: Objevování technik

Na dnešní den jsem si vybrala semináře, které mají co dělat s objevováním tajů technik, konkrétně kaleidoskopu a mokume gane.

V prvním workshopu jsem se vrátila do dětských let se sklíčky a zrcátky a nechala se unášet doslova nepopsatelnou nádherou kaleidoskopové techniky. Vše, co jsem kdy o kaleidoskopu přečetla i vyrobila, se ani zdaleka nemůže rovnat tomu, co zde předvedla Carol Simmons. Carol je původně vědkyně - bioložka a jak o sobě sama říká, její background ji velmi ovlivnil zejména v systémovém pojetí umělecké práce. Musím jen s kýváním hlavy potvrdit, celým jejím tvořením prolíná propracovaný systém. Detaily do nejmenších podrobností, dokonalé úhly, vhodně vybrané barvy, ...  V její práci se zrcadlí láska k přírodě a paleta barev připomíná paletu impresionistů - krajinářů. Pro práci používá vlastní techniku, jejíž základním principem je fakt, že původní "cane" nezmenšuje a nezrcadlí jak je tomu běžné, ale rovnou ji plátkuje a z plátků teprve vybírá výřezy a skládá kaleidoskopy. Ze šesti plátků tak vytvoří třeba 12 kombinací. Její práci zde uvidíte po mém příjezdu, kvalita fotek mobilních žádný velký šlágr, takže dodám, až budou stažené z fotoaparátu... :-)

Druhý dnešní workshop se dá označit za poněkud kontroverzní, respektive takové bylo mé hodnocení bezprostředně po jeho skončení. Kanadský umělec Dan Cormier zde představoval Mokume Gane v jeho vývoji. Někdy jeho vyprávění trochu postrádalo linku, pouštěl nám zajímavá videa současných umělců, leč potkání se s mokume bylo poměrně vzdálené. Nicméně, v další části představil sadu triků, které jsou založeny na překládání a rotování hmoty a vytváření 3D geometrických motivů. Tato část byla nesmírně zajímavá, okořeněna praktickými radami a užitím pomůcek z jeho vlastní dílny, které například zabrání blendované hmotě, aby se roztahovala atd. Plánuji zařazení těchto šikovných věcí do sortimentu, takže... máme se na co těšit.

Poslední dnešní setkání patřilo Lise Pavelce a semináři o budování vlastní značky. Setkání zajímavé, o to více, že Lisa Pavelka značkou opravdu je a její 25leté tvoření (nejprve nejen z polymeru, tomu se věnuje cca 17 let) je úzce spjato s business pojetím, rozhodně tedy není jen úspěšným umělcem, ale také velmi úspěšnou byznysmenkou. Seminář byl pravda hodně o amerických kontaktech na stránky, které člověku mohou pomoci při "brandingové" (Brand = značka, pozn. autora) cestě za úspěchem. Za 6 klíčů vedoucí úspěchu ona sama považuje Nadšení, Energii, Plán a Rovnováhu rodiny, Přátel a Zábavy... :-)

Dobrou noc, dobré ráno :-)

27/2 2010, den 4. … a poslední

Závěrečný den konference jsem začala seminářem „Altered Clay“ (Upravená – postaršená hmota) u Laurie Mika, specialistky na úpravu povrchu polymerové hmoty a tvorbu deskových obrazů a mozaik s motivy starých mistrů atd. Seminář byl nesmírně zajímavým exkurzem do problematiky nanášení různorodých vrstev na povrch polymeru a jejich kombinování. Šlo tak zejména o techniky texturování, nanášení akrylových barev, kovových plátků, transferových obrázků apod. Z technik, které jsem nikdy nezkoušela, pak následovalo přenášení obrázků z klasické tiskárny nikoliv pomocí liquidu, ale pomocí přípravku nesoucí název Mod Podge, který se na líc obrázku nanese, přitiskne k syrové hmotě a nechá cca 20–25 minut působit. Poté se líc zvlhčí vodou a jemnými krouživými pohyby se papír z povrchu setře. Každopádně zajímavé. Setkání bylo okořeněno ukázkou práce Laurie, kdy za cca 35 minut vyrobila poměrně složitý deskový obraz (uvidíte v galerii). Bez strojku, jen s válečkem, razítky a spoustou různých barviček.

V posledním semináři dnešního dne a celé konference jsem se setkala s Maggie Maggio (spoluautorka knihy o barvách Polymer Clay Inspirations vydané v loňském roce). V semináři „Between Shadows and Light“ se diskutovalo o vlivu stínu na barvu a obráceně a dále teorii primárních a sekundárních barev, kterou Maggie popisuje i v již zmíněné knize. Mícháním primárních barev, jimiž je žlutá, magenta a azurová (nikoliv však tyrkysová, spíš světle modrá; všimněte se, že zde není ani červená, ani klasická modrá) se jejich mícháním v různých poměrech dají připravit sekundární skupiny barev oranžové, fialové a zelené. Přidáváním neutrální bílé pak docílíte barev pastelových, dodáním černé naopak snížíte světelnost barev a dostanete se k tónům hnědé, šedé a temně zelené. Setkání bylo zajímavé, nicméně pro majitele knihy celkem málo informačně nabité…

Konference byla zakončena podepisováním knih nejznámějších autorů (Donna Kato, Lisa Pavelka, Bettina Welker, Lindly Haunani atd.) a následným banketem s aukcí šperků a dalších uměleckých předmětů od různých tvůrců.

A hodnocení?

Maximální přínos, možnost nahlédnout pod pokličku velmoci a kolébky v oblasti polymerové hmoty. Spousta nových informací, kontaktů, … a nakoupených pomůcek a šperků. Mnooo, máte se v obchůdku na co těšit .Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.