Háček Polymerový

 

Kromě závislosti polymerové trvající několik let, se u mě v minulém roce objevila závislost háčkovací. Projevila se háčkováním konkrétně dutinek z korálků. Jenže háčky většinou bývají tenké a mě z nich bolely prsty a měla jsem v nich křeče. Proto jsem si jednoho dne vyrobila polymerovou rukojeť a mám teď háčky, které se mi skvěle drží v ruce, navíc jsou barevné, což já ráda...

Ještě poznámka: tento návod je určen zejména tvořivcům všeho druhu, které ještě nepostihla polymerová závislost. Proto jsem se snažila pracovat s minimálním množstvím pomůcek a obejít tak ty pomůcky, které jinak polymerotvůrci běžně mají... 

Pro polymerový háček budete potřebovat:

1 háček (používám Tulip háčky,které mají poměrně špičatý hrot, takže se mi s ním dobře pracuje 

1/4 kostičky polymerové hmoty (Premo, Fimo, Cernit) v oblíbené barvě

zavařovací láhev / kousek kovové trubky / akrylový váleček k válení hmoty

řezák na koberce / nůž na polymery

6 hracích karet / strojek na těstoviny pro polymerové použití 

Postup: 

1. Ukrojte si čtvrtinu kostičky hmoty a zavařovací sklenicí ji poválejte. Můžete ji předtím promnout v prstech a vytvarovat placičku, aby rychleji změkla. Hmota by měla být měkká a tvárná, aby při pečení nepraskla. Pokud nevlastníte strojek na těstoviny, který chcete použít (na těstoviny ho poté nedoporučuji), vezměte si 3 + 3 hrací karty a položte jej z každé strany plátku. Poté válejte až do chvíle, kdy vám karty nedovolí plátek více ztenčit. 

Pro ty, co strojek mají, použijte nižší střední nastavení stroku (# 3 na strojku Imperia).

2. Cílem 1. kroku je získat rovnoměrně tenký plátek o velikosti cca 8 x 8 cm. Záleží na délce háčku - plátek by měl být dlouhý jako téměř celá jeho rukojeť, resp. kousek za rozšíření. Pokud bude hmoty o kousek delší, nic se neděje... 

3. Nyní plátek vpředu i vzadu seřízněte v úhlu - je to proto, aby se vám háček lépe zamotával do hmoty. 

4. Teď si vzpomeňte na zamotávání rolády, to je přesně to, co teď musíte udělat. Opatrně do prstů vezměte seříznutý kraj a přihněte jej k háčku. Vyvarujte se přílišných mezer mezi hmotou a háčkem, mohli byste si v nich uzavřít vzduch, který se po upečení objeví jako bublinka na povrchu.

5. Když máte přihnutý celý kraj, rolujte jako roládu až na konec. Co se tlaku ruky na hmotu týká, tak tlačte tak, abyste mezi vrstvičkami neměli mezeru, ale zároveň, abyste hmotu nedeformovali.

6. Kraj, díky tomu, že je seříznutý, se vám bude lépe přihlazovat. Poválení na podložce /přihlazení rolováním pletací jehlicí přes okraj/ vám pomůže linku spoje zahladit. 

7. Oba kraje prsty zaoblete.

8. Teď vezměte háček do ruky tak, jak jej běžně držíte. Většinou je to v místě, kde na kovu byla placička. Palcem a ukazováčkem ji znovu uděláte a v tom místě bude háček širší. Pokud nechcete háček nijak zdobit, v tuto chvíli máte skoro hotovo.

9. Na konci rukojeti ještě širokou jehlou udělejte dírku. Díky ní snížíte riziko prasknutí hmoty při pečení, pokud byste ve vrstvičkách uzavřeli vzduch - bude mít kudy unikat a v široké vrstvě hmoty nebude vznikat takové pnutí. Položte jej na plech nebo kousek vatelínu (nebo kukuřičného škrobu) a pečte v elektrické troubě dle instrukcí výrobce hmoty.

10. Pokud si háček chcete ještě trochu "vymazlit", budete potřebovat různě veliká kolečka (od fixy, propisky, malé kovové trubičky, malá vykrajovátka atd.), kterými do měkké hmoty tyto kolečka (nebo jiné tvary) otisknete. Poté upečte, jak je uvedeno v předchozím kroku.

11. Po upečení a vychladnutí vezměte akrylovou barvu (ideální jsou Pebeo, s polymery kamarádí, naopak Koh-I-Noor moc nefungují) a do prohlubní po vykrajovátkách zamažte barvu. Nechte chvilku (cca 2 - 3 minuty) zaschnout.

12. Vlhčenými ubrousky potom přebytečnou barvu setřete.

13. Pokud na háčku ještě ulpí barva, můžete ji obrousit jemným brusným papírem pod vodu (hrubost 1000). Oleštěte o džíny, fleece nebo flanel a můžete háčkovat :-)

14. Pokud už nějakou tu zkušenost s polymery máte, můžete si háček obalit nejprve scrapovou hmotou a poté nějakým vzorem. Budete potřebovat scrapovou placičku 8 x 5 cm, seříznutou po delších krajích. Zabalte ji stejně tak, jako kdybyste ji obalovali vrchní hmotou v předchozím kroku a zahlaďte okraj.

15. Ze vzoru si uřízněte rovnoměrně tenký plátek (nebo vzor aplikujte na podkladový plátek a uhlaďte), který bude tak dlouhý, jako  je scrapový váleček a háček obalte. V místě překryvu přebytečnou hmotu odřízněte.

16.  Spoje prsty spojte a uhlaďte jehlicí.

17. Konce prsty uzavřete a uhlaďte prsty.

18. Upečte dle instrukcí výrobce hmoty v elektrické troubě, přebruste, vyleštěte a můžete jít háčkovat... 

Krásné polymerové a háčkovací dny přeji,

Petra NemravkaVložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

  • PoděkováníRozbalit (reakcí: 0)Sbalit (reakcí: 0)

    Děkuji Petři za skvělý návod. Co nejdříve se do něj pustím, protože se mi před několika dny ulomil ofimovaný háček, když jsem urputně háčkovala a já nevěděla jak na to. A jinak Vás vítám mezi háčkovací závisláky :-). Marcela

    Reagovat02.03.2016 07:14 od Marcela Vojtula

Odběr novinek

Kalendář

/ 27.01.2018 /

Kurz Ebru - textil

Techniku malby na vodní hladině jsem studovala v Istanbulu v atelieru Feride Dayanc a Nesime Kantar. Ráda bych se s vámi podělila o mé zkušenosti, které jsem zde získala. V dnešní době má tato technika mnoho podob a vy se s ní můžete seznámit na tomto kurzu Ebru - textil.

/ 28.01.2018 /

Kurz Ebru - textil

Techniku malby na vodní hladině jsem studovala v Istanbulu v atelieru Feride Dayanc a Nesime Kantar. Ráda bych se s vámi podělila o mé zkušenosti, které jsem zde získala. V dnešní době má tato technika mnoho podob a vy se s ní můžete seznámit na tomto kurzu Ebru - textil.  

/ 28.01.2018 /

Kurz Ebru - textil

Techniku malby na vodní hladině jsem studovala v Istanbulu v atelieru Feride Dayanc a Nesime Kantar. Ráda bych se s vámi podělila o mé zkušenosti, které jsem zde získala. V dnešní době má tato technika mnoho podob a vy se s ní můžete seznámit na tomto kurzu Ebru - textil.  

/ 01.02.2018 /

SCRAPBOOKING pro začátečníky

Objevili jste papírový svět SCRAPBOOKINGU a nevíte, jak začít? Jaký materiál použít, jak na výrobu stránek a alb? Přijďte k nám na tento kurz a dozvíte se vše potřebné od A po Z. 

/ 21. – 22.04.2018 /

Strata + Nature Walk

Na četná přání, smutné oči a prostě, proto, že Jana je úžasná, pro nás vyrobila speciální kombinaci workshopů Strata a Nature Walk. Naučíte se tu tolik, že vám houbičky budou v hlavě běhat ještě poté, co po workshopu ulehnete do postýlek a zavřete oči… :o)    

/ 23.04.2018 /

Hollow Barrel Beads

Lehoulinké jako vánek a zajímavě vyřezávané… to jsou Barrel Beads od Jany Roberts Benzon, které nám předvede na jednodenním workshopu. Jana deklaruje, že tento kurz představuje novou metodu vyrábění dutých korálků a zvládnou ji začátečníci. Takže opět geniálně jednoduchá technika. Pohrajete si s designem vyřezávání a barvičkami a odnesete si tuto parádu na Vašich krčcích.     

... celý kalendář zde

Kontakty

 

Nemravka.cz
e-mail: info@nemravka.cz
+420 734 742 604

Přijďte si k nám nakoupit

nebo vyzvednout své objednávky.

Provozní doba:

po, st a pá 8 - 14

Jiné dny dle předchozí domluvy:

objednavky@nemravka.cz

+420 734 742 604

PROVOZOVNA:

nemravka.cz

(areál Autocentra Vojkov)

K nemocnici 50

251 62 Tehovec-Vojkov

Jak se k nám dostanete,

najdete zde

Osobní odběry svých

objednávek si můžete vyzvednout 

také na Blanické 6, Praha2

Více info zde

 

Obecné informace:

info@nemravka.cz

Velkoobchod:

velkoobchod@nemravka.cz

Informace o scrapbookingu:

scrapbooking@nemravka.cz

facebook