Korále s inkousty - Z řas a mořské pěny

Mokume Gane je jedna z technik, která má desítky podob. Všechny mají společné vrstvení (plátků, různých materiálů) a efekty, které tvoří seřezávání těchto vrstev. Inkousty jsou má srdeční záležitost. Spojením obou si vyrobíte letní korálky všelijakých tvarů a barev moře… Inu, pojďme na to :o):

Pro výrobu budete potřebovat:

1 kostičku bílé polymerové hmoty (Fimo, Pardo,..)

½ kostičky průhledné hmoty

Stříbrné kovové plátky (1 ks)

Scrap (zbytky hmoty) pro výplň korálků

Alkoholové inkousty tyrkysový (Ranger Adirondack, barva Pool), zelenkavý (Citrus) a modrý (Stonewashed)

Houbičku / štětec na nanášení

Strojek na těstoviny, váleček, nůž, špejle/ jehlice

Návlekový materiál

1. Nejprve zpracujte průhlednou hmotu na nejširší nastavení na plátek, který bude cca 5 centimetrů široký. Kraje ořízněte.

2. Poté připravte z bílé hmoty plátek na druhé nejslabší nastavení (bude vám stačit cca 1/4 hmoty). Plátek by měl být minimálně stejně velký jako plátek průhledný. Na průhledný plátek položte plátek bílý a uválejte válečkem. Nerovné okraje okrojte – výsledkem bude pravidelný obdélník.

3. Nyní projeďte hmotu na strojku z užší strany na nejširší nastavení, dále na druhé a třetí. Plátek se tím protáhne.

4. Připravte si stříbrný kovový plátek – nechte jej položený na papírku, ve kterém byl zabalený – a přitiskněte na něj plátek hmoty z průhledné strany. Pokud je vaše hmota delší, plátek stříbra ořízněte zároveň s hmotou a znovu ji přitiskněte k plátku kovovému. Takto pokryjte celou plochu.

5. Plátek položte kovovou stranou nahoru, kratší stranou k sobě a nožíkem seřízněte začátek (směrem k sobě po úhlem cca 45°). To samé udělejte na konci plátku směrem od sebe.

6. Hmotu nyní stočte do spirálky. Mezi vrstvami by neměly být mezery – pokud jsou, lehce na roličku přitlačte a znovu ji poválejte. Okraje okrojte.

7. Ze zbytku bílé hmoty si připravte plátek na střední nastavení strojku. Nerovné kraje ořízněte.
Plátek pokapejte inkousty. Kapky poté rozetřete houbičkou (na inkousty; dobře poslouží i kosmetická z DM drogerie či měkký štětec). Inkoust nechte zaschnout, až bude na dotyk suchý (několik minut).

8. Ze scrapu zpracujte plátek a sviňte jej na špejli do roličky.

9. Nyní roličku obalte inkoustovaným plátkem. Doporučuji v tomto případě pracovat v rukavicích, ne vždy (zvlášť dáte-li větší množství) je plátek suchý zcela. V místě, kde se plátky překryjí, vznikne rýha. V té plátek ořízněte.

10. Kraje spojte a uhlaďte (třeba jehlicí nebo poválením).

11. Váleček nyní rozválejte na potřebný průměr. Rolička na obrázku má v průměru 2 cm. 

12. Odkrajujte ze spirálkové roličky slabé plátky. Čím více zkosené plátky budou, tím více budou vidět stříbrné kousky. Plátky pokryjte inkoustovou roličku po celé jeho délce. Mezi plátky mohou / a nemusí být mezery.

13. Připravenou roličku poválejte, aby se plátky zahladily.

14. Roličku nakrájejte na stejně velké dílky (pokud máte radši drobnější korálky, stačí průměr roličky cca 1,5 cm a délka 1,5 cm). Pokud preferujete korálky větší, trochu přidejte :-).

15. Nyní z ukrojených kousků vytvarujete korálky. Pracujte stále na špejli. Nejprve všechny válečky „uzavřete“: váleček uchopte do prstů a palci kraje hmoty povytahujte a zároveň tlačte k sobě, až korálek uzavřete kolem špejle. (obr. 15a) V dlaních ho poválením dotvarujte dokulata. Pokud se lehce zdeformuje dírka, znovu ji špejlí vytvarujte. Tvaru válečku docílíte tím, že korálek poválíte dvěma prsty na podložce. (obr. 15b) Pro kostičku nejprve korálek sundejte ze špejle a kostku vytvarujte tlakem palce a prsteníčku na protilehlé strany korálku (obr.15c ). Ostrých hran docílíte přitlačením stran kostičky např. ke kousku skla nebo kreditní kartě. (obr.15d)

   

   
16. Korálky pečte dle instrukcí výrobce hmoty na stojánku nebo cik-cak skládaném papíru (jako byste skládali mašli pro kočku), aby se na korálcích nevytvořily plošky. 

17. Korálky můžete navléknout např. na voskovanou šňůru a korálky ukotvit uzlíky. Já jsem zvolila kovový řetízek – kroužky, mezi které jsem ketlovacími jehlami připevnila korálky.

TIPY:
Ještě horké korálky vložte do ledové vody, průhledná hmota se stane ještě průhlednější.
Korálky poté vyleštěte o dříny nebo fleece.
Pokud chcete korálky naketlovat na řetízek, použijte místo špejle drát nebo slabou jehlici.

Přeji hodně radosti při tvoření a krásné jaro!! :-)

Petra Nemravka

(návod vytvořen pro časopis Korálki)Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 • DotazRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, korálky jsou nádherné, pravé letní :), mohla by jste prosím udělat návod i na ty druhé, které jsou vidět na fotografii?? Myslím ty modré průhledné, jakoby skleněné. Děkuji, přeji spoustu tvůrčích nápadů :).

  Reagovat18.05.2014 10:22 od Michaela
  • Re: Dotaz

   Dobrý den Míšo,
   ty druhé jsou opravdu skleněné korálky. Jedná se o africké recy korálky. Najdete je u nás zde:
   http://www.nemravka.cz/cz/eshop/trade-beads.html
   Pěkný den,
   Nemravka.cz

   Reagovat12.08.2014 10:46 od Nemravka.cz (správce)

Odběr novinek

Kalendář

/ 24.04.2018 /

Kurz výroby šperku s cínovaným komponentem

Seznámíte se s technikou výroby originálního šperku, kde propojíte techniku popraskaného efektu na polymerech a cínování neboli měkké pájení a patinování cínu s lektorkou Janou Svobodovou!

/ 15.05.2018 /

Kurz výroby šperku s cínovaným komponentem

Seznámíte se s technikou výroby originálního šperku, kde propojíte techniku popraskaného efektu na polymerech a cínování neboli měkké pájení a patinování cínu s lektorkou Janou Svobodovou!

/ 15. – 16.09.2018 /

Transforming Clay and Decollage / Christine Dumont

Jak docílit lehkosti, průhlednosti a různých vzorů na polymerových hmotách nás v září na dvoudenním workhsopu naučí úžasná Christine Dumont , která vyniká osobitým - uměleckým i technickým přístupem k umění práce s polymerovou hmotou.

... celý kalendář zde

Kontakty

Nemravka.cz
e-mail: info@nemravka.cz
+420 734 742 604

Přijďte si k nám nakoupit

nebo vyzvednout své objednávky.

Provozní doba:

po, st a pá 8 - 14

Jiné dny dle předchozí domluvy:

objednavky@nemravka.cz

+420 734 742 604

PROVOZOVNA:

nemravka.cz

(areál Autocentra Vojkov)

K nemocnici 50

251 62 Tehovec-Vojkov

Jak se k nám dostanete,

najdete zde

Osobní odběry svých

objednávek si můžete vyzvednout 

také na Blanické 6, Praha2

Více info zde

 

Obecné informace:

info@nemravka.cz

Velkoobchod:

velkoobchod@nemravka.cz

Informace o scrapbookingu:

scrapbooking@nemravka.cz

facebook