vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Cardmaking aneb jak začít

Poslední dobou se nám kupí dotazy, že byste chtěli začít vyrábět přáníčka a nevíte, jak začít a co vše si pořídit. V tomto článku se pokusíme, dát vám pár rad do začátku.

Cardmaking neboli výroba přáníček je velmi oblíbeným papírovým tvořením. Ten kdo se věnuje scrapbookingu ví, že se tyto dvě papírové záliby prolínají a spoustu pomůcek a materiálu můžete použít, jak při výrobě alb tak i přání. 

Co vše tedy při výrobě přání budete potřebovat?

Základ přání

 • Nejjednoduší variantou je si pořídit již hotové sady základů pro výrobu přání. Jedná se o sady kartiček v různých velikostech a barvách (+ obálky), které už jen nazdobíte. Zde vám odpadá řezání papíru a ohýbání. Já sama základy používám asi nejvíce. 
 • Jinak samozřejmě můžete základ přání vyrobit z papíru. Doporučuji vyšší gramáž papíru od cca 150g do 300g/m2. Jedná se o scrapbookové papíry, tonkartony či fotokartony (papíry vyšší gramáže mohou mít i jiné názvy). Zde si základ z papíru vyříznete nebo vystříhnete a zohýbáte (více info níže). 

Základ přání může mít tisíce podob. I skládaná přání jsou velmi efektní. Více inspirace např. v tomto článku zde

   

Pomůcky - je mnoho pomocníků, kteří vám výrobu přáníček usnadní...

 • Řezačka papíru - tento nepostradatelný pomocník nesmí chybět v žádné "papírové" pracovně. Více informací o výběru řezačky najdete v článku zde
 • Nůžky - ano i kvalitní nůžky vám usnadní práci zejména při vystřihování detailů či motivů razítek. Já nedám dopustit na nůžky od Tima Holtze
 • Rýhovací kost neboli rýhovací pomůcka - s tímto pomocníkem snadno vytvoříte různé ohyby zejména na přáních, krabičkách, obálkách či skládaných albech. Při používání rybí kosti vždy uhlazujte od středu ke krajům, abyste se vyhli nepřesnému ohybu.

Lepidla - časem si nějaký typ lepidla oblíbíte, takže tady je to na vás, co vám bude vyhovovat nejvíce. Já sama kombinuji více lepidel (oboustrannou pásku, Glossy Accent, silikonové lepidlo a 3D pěnové polštářky).

 • Oboustranná páska - pro lepení větších ploch či pro vrstvení papíru ideální. S páskou se vám nebude nic kroutit. Ovšem nevýhodou je, že většinou opravdu lepí, tudíž co přilepíte, už neodlepíte (když to teda nechcete zničit). 
 • Tekutá lepidla
  • PVA lepidlo - bílé, po zaschnutí zprůhlední, levná varianta
  • Glossy Accents - čiré, po zaschnutí zprůhlední a je lesklé, hodí se též pro 3D effekty např. kapky apod. Já toto lepidlo používám asi nejčastěji. Lepím s ním také fotky. Navíc díky úzké nanášecí hubičce je vhodné pro lepení malých detailů, šňůrek apod. 

   

  • Silikonové lepidlo - jedná se o lepidlo, které je v tavné pistoli, ale toto je "zastudena". Tudíž žádné spálené prstíky. Můžete použít pro lepení dekorací či větších ploch (skvělé také pro Home Decor, věnečky apod.)
 • Roller - jednoduchá manipulace. Lepivost má menší o proti výše uvedeným produktům.
 • 3D pěnové čtverečky či pásky - určitě si je pořiďte. Vytvoříte s nimi 3D effect. Hodí se pro přilepení např. cedulky textů apod. Pro menší plochy stačí čtverečky, pro větší se hodí páska (abyste se neučtverečkovali). Přilepit stačí jen např. na pár místech. 
 • 3D gelové kapky - oboustraně silně lepící kolečka či čtverečky, které jsou prima pro lepení např. kytiček či kovových komponentů apod. 

Dekorace - tak tady bude už výběr čistě jen na Vás. Opravdu záleží, jaký styl máte rádi, jaká přání chcete vyrábět. V naší kategorii "Dekorace" si určitě vyberete. Pro inspiraci nahlédněte např. do tohoto článku

 • Květinové dekorace - můžete si koupit již hotové sady kytiček či si je vyrobit. Tip na výrobu najdete např. zde. Kytičky můžete přilepit 3D gelovými kapkami, Glossy Accent či silikonovým lepidlem. 

   

 • Hřebíčky - u papírových kytiček, které se dají vrstvit, se používají hřebíčky, které vložíte do středu kytičky a z druhé strany roztáhnete nožičky. Nebo se dají použít jako detail samostatně. 
 • Chipboardy - tisíce motivů, které na přání vždy vypadají velmi pěkně. Lepit je můžete Glossy Accent lepidlem kvůli miniaturním detailům. Pro info více zde

   

 • Washi pásky - dekorativní pásky, které se hodí i při výrobě přání
 • Samolepky - tisíce tématických motivů, které vám pomůžou přání došperkovat. Když se zaměříte na detail, uvidíte, že to bude to pravé. 
 • Dekorativní šňůrky a stužky - šňůrky i stužky vždy doladí přání, k lepení stužky použijte oboustrannou páskou (tekuté lepidlo vám prosákne), šňůrky lepte Glossy Accents lepidlem. 
 • Korálky / flitry / knoflíčky - další prima materiál pro zdobení - k lepení použijte Glossy Accents
 • Dřevěné mini kolíčky - spolu se šňůrkou udělají moc pěkný detail - k lepení použijte Glossy Accents, silikonové či PVA lepidlo. 
 • Razítka - tak toto téma si rozebereme trochu více níže.

Razítka - tisíce tématických motivů, které vám udělají krásné detaily. S vystřiženými motivy razítek vytvoříte krásné 3D prvky. V naší kategorii "Nemravkoviny" najdete mnoho českých textů razítek a jiné české designy. 

 • Textová - ať už česká či anglická textová razítka na přání patří. Text stačí natisknout inkoustem na kousek papíru, vystřihnout cedulku a přilepit 3D pěnovými čtverečky. Krásné narozeniny, Krásný sváteční den či Happy Birthday dostanou hned 3D nádech.

   

 • Motivová razítka - jednotlivé motivy razítek se dají natisknout na papír, vybarvit nebo nechat jen v té barvě a vystřihnout. Opět tento detail můžete přilepit jako 3D effect či při menších motivech použít Glossy Accent lepidlo. 

   

Razítka v kombinaci s barevnými inkousty udělají opravdu mnoho. Více v tomto článku či zde

   

Šablony a inkousty jsou perfektní pro výrobu backgroundů. Z bílého základu uděláte během chvíle vlastní design. Více v článku zde a zde

    

Kromě inkoustu můžete použít také embossovací prášek. Výsledný motiv razítka vypadá také parádně. Více v článku zde

   

Big Shot a výřezy - tisíce motivů, které si můžete vyříznout na Big Shotu, se dají využít též jako krásná dekorace či hlavní moto přání. Výřezy navíc můžete kombinovat, vybarvovat, vrstvit apod. Pro informaci o Big Shotu klikněte zde. Pro inspiraci na přání nahlédněte zde, zde či zde

   

A jak takové přání vyrobit? Mrkněte do našich článků, kde najdete mnoho inspirace. 

Tip: součástí přání mohou být také fotografie, nahlédnout můžete např. zde či zde

Kromě přáníček můžete vyrábět také visačky či krabičky. Opět si stačí vystříhnout z papíru tvar a nazdobit. Pro výrobu krabiček vám dobře poslouží šablonky, které obkreslíte, vystříhnete a slepíte. Na dárky k nezaplacení (zejména o Vánocích). Inspirace v těchto článcích zde, zde či zde.

   

Pro svou inspiraci navštivte také kanál youtube, kde najdete tisíce videí na výrobu přání a také Pinterest, což je obrovská studnice inspirace ze všech koutů světa. 

V případě, že i tak máte nějaký všetečný dotaz, tak nám napište na e-mail: scrapbooking@nemravka.cz.

Krásné tvoření!

Kačka Pupi Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.