vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Big Shot aneb jak zatočit kličkou

Big Shot je v současné době velmi oblíbený pomocník v papírovém světě scrapbookingu. Je to vyřezávací a embossovací mašinka, s jejíž pomocí vyčarujete krásné dekorace, aplikace či detaily, které váš projekt vyzvednou o další úroveň.

Big Shot prošel nyní velkou změnou a k dostání je ve dvou verzích – Big Shot (základní velikost), Big Shot Starter Kit a Big Shot Plus Starter Kit A4 (velký A4 rozměr). Rozdíl kromě ceny je samozřejmě v jeho vybavení. 

Výrobce Sizzix již přestal vyrábět původní růžovou i tyrkysovou (modrou) verzi Big Shotu a nahradil ji touto novou šedou verzí. Vybavení mašinky dostalo také nový "kabátek", o kterém vám povíme více níže v článku. 

Jaký je tedy rozíl mezi Big Shotem a Big Shot Plus starter Kitem A4?

 • Big Shot je samostatná mašinka, jejíž součástí je prodloužená multifunkční deska s nastavením Tab1 a Tab2 a dvě krátké akrylové vyřezávací desky (22,5 x 38 cm). Tímto Big Shotem jste schopni vyřezávat klasické standardní šablony a embossovat pomocí embossovacích kapes. Podrobnější popis najdete zde

 • Big Shot Starter Kit je šedá mašinka jejíž součástí je již nějaké vybavení. Kromě samostatné mašinky zde najdete prodlouženou multifunkční desku s nastavením Tab1 a Tab2 a dvě krátké akrylové vyřezávací desky (22,5 x 38 cm), 2x akrylové standard vyřezávací desky, 1x embossovací kapsu, 1x vyřezávací tlustou šablonu Bigz (motýl, kolečka, srdíčka), sadu 14 kovových šablon Framelits (2x rámečky, 5x kolečko, 4x kytičky, 2x srdíčka, 1x motýl) a sadu barevných papírů. S touto sadu můžete ihned pracovata. Podrobnější popis najdete zde

 • Big Shot Plus Starter Kit A4 je novou větší verzí mašinky. Můžete pracovat s plochou A4. Kromě mašinky Big Shot obsahuje prodlouženou multifunkční desku, dvě vyrovnávací desky A a B a dvě akrylové vyřezávací desky ve stejné velikosti jako multufunkční deska. Další vybavení obsahuje: 1x embossovací kapsu A4 s motivem puntíků, sadu tenkých vyřezávacích kovových šablon - krabička, motýlci, srdíčko, bordurka, štítek, vroubkovaný motiv, lístečky, kytičky, bordurka, 1x vyřezávací šablonu Bigz (motýlek, srdíčka, kytičky, větvičky, malá kolečka), sadu 10 papírů s potiskem ve velikosti 14,5 x 16 cm a sadu 4 papírů s potiskem ve velikosti A4. S touto mašinkou jste schopni ihned vyřezávat přiložené druhy šablon a embossovat pomocí embossovacích kapes.  

POZOR! Je velmi důležité používat při vyřezávání či embossování správné nastavení desek, aby nedocházelo k poškození mašinky. Tato A4 mašinka má největší přítlak uprostřed. Je proto vhodné umístit vyřezávací šablonky či embossovací   kapsy tam, aby došlo ke správnému vyříznutí či naembossování. Podrobnější popis najdete zde

 • Novinkou roku 2017 je skládací Big Shot tzv. Foldaway Starter Kit, jehož součástí je opět výbava - základní multifunkční deska, tenký adaptér (deska) pro vyřezávání kovových šablon, základní velikost vyřezávacích akrylových desek, 1x Bigz vyřezávací šablona, 10x kovové vyřezávací šablony, 4x měkký filc a 4x látka. 

U základní klasické verze Big Shot a Big Shot Starter Kit mašinky je potřeba dokoupit:

Když budete chtít pracovat s magnetickými Movers & Shapers šablonkama, tak je potřeba u obou verzí dokoupit: 

A pak samozřejmě šablony a embossovací kapsy dle svého vkusu a tvoření.  U starší verze růžové mašinky Big shot je to jinak. Tam je potřeba dokoupit více desek, abyste byli schopni vyřezávat všechny typy šablon. V případě nějakých otázek ohledně růžové či tyrkyrové verze mašinky Big Shot nás neváhejte kontaktovat na e-mailu: scrapbooking@nemravka.cz. Rády se vším poradíme.     

Ukázku, jak s Big Shotem pracovat naleznete zde:  

https://www.youtube.com/watch?v=tjJCNvNn0WU

Zde pár rad a tipů pro práci s Big Shotem:

Embossovací kapsy (Embossing folders)

Pro embossování pomocí Big Shot mašinky si můžete vybrat ze široké škály embossovacích kapes. Embossovací plastové kapsy jsou v různých velikostech, s různými motivy a od různých výrobců. Balení obsahuje vždy jednu či více kapes. Všechny tyto kapsy slouží ke stejnému účelu, není v nich žádný rozdíl, samozřejmě kromě motivu a velikosti. 

 • Vložte papír do embossovací kapsy (doporučujeme ho mít již ve velikosti kapsy).
 • Papír vkládejte vždy cca 2 mm od hrany zavírání kapsy. V případě, že papír dáte přímo do přehybu, může se stát, že kapsa praskne. 
 • Vložte mezi dvě akrylové vyřezávací desky a multifunkční desku s nastavením Tab1 (či bez obou nastavení dle gramáže papíru) a zatočte kličkou. Na multifunkční desce máte obrázky, kde je vidět, které nastavení k jakému účelu slouží. 

Doporučujeme používat embossovací kapsy v kombinaci s ColorCore papíry. Motiv poté stačí přebrousit jemným smirkovým papírem, čímž ho zvýrazníte a získáte zajímavý efekt na vašem projektu. Embossované prvky lze také dekórovat inkousty. Dodají motivu patinu, vintage styl či můžete vytvořit více barevný design.

Embossované aplikace lze také dále kombinovat s vyřezávacími šablonami. Vyříznutý motiv snadno naembossujete či opačně.

Pro více rad a tipů nahlédněte do těchto článků:

Embossovací kapsy do Big shotu - Foťáčky

Embossovací kapsy do Big Shotu - Dřevo

Embossovací kapsy do Big Shotu a Distress inkousty

Padá vločka...

Jako z kovu

   

Vyřezávací šablony (Cutting dies)

Kromě embossování vám Big Shot umožní vyřezat mnoho prvků, motivů a detailů. Vyřezávací šablony jsou opět v různých designech, s různými motivy, od různých výrobců či designerů.

Rozlišujeme několik druhů vyřezávacích šablon (některé názvy jsou specifické pro určitého výrobce):

 • BIGz - "tlusté" či "vysoké" vyřezávací šablony
 • BIGz XL - "tlusté či "vysoké" dlouhé vyřezávací šablony 
 • Sizzlits - "tenké", krátké či dlouhé vyřezávací šablony
 • Embosslits - vyřezávací a embossovací šablony v jednom
 • Kovové vyřezávací šablony - různé druhy kovových tenkých vyřezávacích šablon (Framelits, Nesting dies, Creatable, Craftable apod.) Některé tyto šablony se také prodávají jako sety s razítky. Natisknete si motiv razítka, které šablonou se stejným motivem poté vyříznete. 
 • Movers & Shapers - magnetické vyřezávací šablony vnitřní či vnější, které se dají mezi sebou kombinovat

   

U jednotlivých šablon rozlišujeme postup vyřezávání s Big Shotem nebo-li tzv. nastavení sendviče (nastavení desek pro vyřezávání). Postup je vždy vyobrazen na jednotlivých deskách Big Shotu:

 • BIGz a BIGz XL šablony – pro vyřezávání těchto vysokých šablon (16mm) potřebujete pouze dvě akrylové vyřezávací desky. Pro Bigz XL šablony je potřeba dokoupit u základní verze Big Shot mašinky prodloužené vyřezávací akrylové desky
 • Sizzlits šablony - pro tyto tenké šablony potřebujete multifunkční desku a opět dvě akrylové vyřezávací desky.
 • Embosslits - stejné složení jako u Sizzlits šablon tedy - multifunkční deska  dvě akrylové vyřezávací desky
 • Kovové vyřezávací šablony - zde je potřeba multifunkční deska s nastavením Tab2 a dvě vyřezávací akrylové desky (u růžové starší verze Big Shotu je zapotřebí vyrovnávací deska). 
 • Movers & Shapers - pro vyřezávání vnějších šablony (vypadají stejně jako Bigz šablony) potřebujete pouze dvě akrylové vyřezávací desky. Pro vyřezávání vnitřních šablon je potřeba magnetická deska a dvě akrylové vyřezávací desky. 

   

Při vyřezávání šablon vždy používejte obě akrylové vyřezávací desky. Zbytek tzv. sendviče se u jednotlivých šablon mění. A na multifunkční desce a nastaveních Tab1 a Tab2 vždy najdete obrázky, které vám ze začátku pomůžou. 

Pro vysvětlení: neexistují české názvy pro druhy jednotlivých šablon. Všude je snadno najdete pod anglickými názvy.  V našem obchůdku najdete u jednotlivých šablon také videa, kde přesně vidíte, jak s různými šablonami pracovat. 

   

Big Shot není jedinou vyřezávací a embossovací mašinkou na trhu. Můžete si vybrat z dalších jako např. Cuttlebug (Provocraft), Texture butique machine – slouží pouze k embossování, nelze na ní vyřezávat (Sizzix), Bick-kick (Sizzix), Vagabond – s elektrickým pohonem (Tim Holtz), Big Shot Pro – mašinka větších rozměrů pro práci s celou plochou scrapbookových papírů (Sizzix), Silhouette - vyřezávací ploter přes počítač apod.

Bez Big Shotu to prostě nejde.  S vyřezanými a embossovanými prvky doladíte své projekty k úplné dokonalosti. Práce s ním je snadná, rychlá a čistá. Je to prostě "mazlik"...

Práci s Big Shotem si také vyzkoušíte na našich scrapbookových kurzech. Mnoho tipů také najdete v naší sekci článku - Zajímavé čtení o scrapbookingu

Prostě stačí jen zatočit kličkou... Tak pěkné tvoření!

Kačka Pupi 

PS: V případě, že máte jakékoliv dotazy ohledně Big Shotu, napište nám na e-mail: scrapbooking@nemravka.cz                       Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.