vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Inkousty a jejich použití ve světě Scrapbookingu

Razítkovací barvy neboli inkousty a inkoustové podušky jsou nepostradatelným pomocníkem při Scrapbookingu, Cardmakingu či jiném papírovém tvoření. Inkousty se však velmi dobře hodí také pro práci s polymerovými hmotami.

Základní formy inkoustů jsou inkousty v lahvičkách a inkousty v poduškách. Obě tyto formy jsou vhodné pro klasické razítkování pomocí různých druhů razítek, vytváření zajímavých backgroundů (pozadích) či detailů, ale také pro různé techniky s polymerovými hmotami. 

Zde je pár základních informací:

Inkousty v lahvičkách
Inkousty v lahvičkách se dají používat na mnoho způsobů. Na trhu najdete různé druhy těchto inkoustů od různých výrobců – Adirondack (Ranger), Archival (Ranger), Piňata (Jacquard), Distress Ink (Ranger) apod. K práci s těmito inkousty budete potřebovat nanášecí houbičky, které lze snadno vyměnit za nové náhradní houbičky nebo můžete použít podušku na inkousty tzv. Cut-n-Dry (kterou si rozstříháte dle své potřeby). Inkoust stačí nakapat na houbičku a použít jí jako razítko - tiskat inkoust na papír nebo pouze lehce přetírat nebo-li patinovat apod. Inkoustové lahvičky lze také použít jako oživovadlo pro inkoustovou podušku ve stejné barvě.

Ukázku, jak pracovat např. s inkousty Adirondack, naleznete zde:

http://www.youtube.com/watch?v=-KbNWkzZFQg

      

Inkoustové polštářky
Inkoustové polštářky se dají také používat na mnoho způsobů a opět máme několik druhů od různých výrobců – Distress ink (Ranger), Archival (Ranger), Brilliance (Tsukineko), Adirondack polštářek (Ranger), StazOn (Tsukineko) dále pak mini polštářky Heyda, Versa Color (Tsukineko), Windflower (SMT Creatoys), Color Box (Clearsnap) apod. Inkoustové polštářky jsou jednobarevné nebo jako sada tzv. paletka několika odstínů. Mají také různé velikosti a tvary – čtvercové, kulaté, obdélníkové, tzv. kočičí oči apod. Inkoustové polštářky můžete použít přímo v kombinaci s razítky. Razítko přetřete inkoustovou poduškou a rovnou tisknete nebo opět použijete nanášecí houbičku na inkousty, která lze snadno vyměnit za novou popř. podušku na inkousty Cut-n-Dry. Houbičku namáčíte v polštářku a opět použijete jako razítko nebo s ní jen přetíráte - patinujete.
V případě, že vám inkoustová barva na polštářku již dobře nebarví, stačí ji oživit inkoustem v lahvičce stejné barvy a značky či tzv. oživovačem inkoustových polštářků (Ink Refresher).

Ukázku, jak pracovat např. s inkoustovými polštářky Distress Ink, naleznete zde:

http://www.youtube.com/watch?v=UV-8nWHplaY

       

Další úrovní rozdělení inkoustů je jejich složení. Inkousty jsou tvořeny pigmenty, pojidly a rozpouštědly - vždy záleží na jejich druhu. Každý inkoust, ať už v lahvičce či polštářku, má jiné složení.

Inkousty rozdělujeme na:

Alkoholové inkousty jsou inkousty na bázi alkoholu a jsou rychleschnoucí. Jestliže nepotřebujete delší dobu schnutí, jsou alkoholové inkousty pro vás tím pravým pomocníkem. Alkoholové inkousty jsou vhodné pro hladké povrchy jako je sklo, fólie, kovy, plast, dřevo, hladké kartony, papír, pergameny ale také polymerové hmoty. K odstranění inkoustů např. z povrchu razítek použijte tzv. Blending Solution nebo-li ředidlo. Toto ředidlo je také vhodné pro zesvětlování odstínů inkoustů. Alkoholové inkousty jsou v lahvičkách. Nejznámějšími značkami jsou např. Adirondack Ink (Ranger) či Piňata (Jacquard). Tyto inkousty nejsou vhodné pro práci s malými dětmi.

   

Olejové inkousty jsou inkousty na bázi oleje :o). Tyto inkousty pomalu zasychají, takže se s nimi dá déle pracovat. Olejové inkousty jsou voděodolné, takže se inkoust nerozpíjí, ani při použití v kombinaci s inkousty na bázi vody, alkoholovými inkousty, akrylovými barvami či pudry Pearl-ex a Perfect Pearls. Tyto inkousty jsou vhodné pro lesklé i matné povrchy, papír, polymerové hmoty, tkaniny, alobal, kovy, fólie. Opět jsou jak v lahvičkách, tak v inkoustových polštářcích. Nejznámější značkou těchto inkoustů je např. Archival Ink (Ranger). Tyto inkousty nejsou vhodné pro práci s malými dětmi.

        

Inkousty na bázi vody jsou nejčastěji dostupnými a používanými inkousty. Zasychají rychleji, ale déle než např. alkoholové inkousty. Samozřejmě jsou určité rozdíly v délce schnutí u jednotlivých značek inkoustů a polštářků. Tyto inkousty jsou vhodné pro použití na papír, karton či fotografie, polymerové hmoty (jejich obarvování nikoliv razítkování). Nyní je velmi oblíbený tzv. Vintage styl. Inkousty na bázi vody jsou pro tento styl nejvhodnější. Lze s nimi také snadno patinovat. Můžete si vybrat mezi inkoustem v lahvičce a inkoustovým polštářkem. Mezi nejznámější patří Distress Ink (Ranger), Color Box (Clearsnap), Versa Colors (Tsukineko) apod. Inkousty na bázi vody jsou snadno omyvatelné vodou tzn. že razítka stačí omýt pod tekoucí vodou popř. vlhčeným ubrouskem. Jsou vhodné pro práci s dětmi. 

        

Inkousty na bázi rozpouštědel jsou inkousty vytvořené pro úpravu neporézních či poloporézních povrchů jako např. kov, plast, polymerové hmoty, hliníkové fólie, akryl, celofán, kůži a některé druhy skla. Jsou pernametní a voděodolné. Tyto inkousty rychle zasychají. Velmi dobře s nimi můžete razítkovat na fotografie či jiné lesklé papíry (nechte chvíli zaschnout, neotírají se). Opět si můžete vybrat mezi lahvičkou či polštářkem. Pro čištění těchto inkoustů používejte speciální čistič inkoustů. Mezi nejznámější patří např. StazOn (Tsukineko).


Pigmentové inkousty jsou inkousty pernamentní a voděodolné inkousty. Jsou vhodné pro práci s papírem či kartonem. Pigmentové inkousty se nerozpíjí a zachovávají si své barvy - jsou stálobarevné. Nejsou vhodné pro tisk na lesklý papír. Mezi nejznámější značky patří Adirondack polšářek (Ranger), Windflower (SMT Creatoys), Heyda mini polštářky, Brilliance inkousty (Tsukineko), Versa colors (Tsukineko). 

      

Více informací o jednotlivých technikách s inkousty najdete v těchto článcích - Distress inkousty a inkoustové polštářky, Adirondack inkoustový polštářek,  Inkoustový polštářek StazOn 

Jestliže se zajímáte o inkousty vhodné pro práci s polymerovými hmotami, prosím bedlivě čtěte popisy u jednotlivých produktů v našem e-shopu, kde je specifikováno pro jaké techniky jsou dané inkousty vhodné. 

Všeobecné pravidlo pro čištění inkoustů z razítek a jiných pomůcek – omyjte či očistěte je ihned po ukončení práce. Ulehčíte si tak čistění a inkoust půjde snadno dolů. Více se dozvíte ve speciálním článku Pomocníci vhodní pro práci s inkousty.

Práci s inkousty a jejich pomocníky si můžete vyzkoušet na našich kurzech. Sledujte naši sekci kurzíků :-).Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.