vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Krakelovací médium Crackle Accents

Článek zpracovala: Ivana Svobodová

Crackle Accents (CA) - průsvitné, gelové médium, které po zaschnutí vytvoří sklovitou, tvrdou a rozpraskanou vrstvu, tkzv. krakelovací efekt na různých površích.  

Před dlouhým časem jsem k něčemu podobnému přičichla na kurzu Fabioly Perez Ájates, kde nebyl moc velký prostor zkoušet něco jiného, ale stále mi to vrtalo hlavou… Jakmile jsem ho objevila v e-shopu Nemravka, bylo moje a já se zamilovala. 

Ráda se podělím o pár zkušeností.
Velikost prasklin závisí na tloušťce vrstvy a času. Nanést médium a šup do trouby nefunguje, médium nestihne popraskat.
Médium je potřeba nanášet na vykrojené  tvary, po uschnutí se to dělá dost špatně.
Ale i to se dá vyřešit tak, že tvar prostě vystřihnete.

Na upečené hmotě byly výsledky trochu rozpačité :

Vlevo CA na podkladu inkoustů, ale praskliny zvýrazněné bílou olejovou barvou, vpravo bílý podklad, přetřený inkoustem. Inkoust médium obarví a zvýrazní praskliny.

Syrová hmota, to je jiná káva! 


Na syrový bílý plátek jsem prstem natřela CA. V prvním případě náhodně. Druhý plátek byl otexturovaný, vykrojený a natřený pouze na vystouplých místech a na třetí bylo médium aplikované přes šablonu.  Po zaschnutí jsem použila strouhané křídy a PanPastely, které obarví syrovou hmotu, ale suché médium ne. Pudry fungují taky, ale na bílé nejsou tak výrazné. Ve hře je i třetí možnost, praskliny po upečení přetřít olejovou, nebo akrylovou barvou, rychle setřít a zapéct.

Tady jsem zvolila opačný postup, napřed podklad a potom CA. V prvním i druhém případě jsem na bílý plátek nanesla křídy a PanPastely a teprve na ně médium. Po zaschnutí se CA rozpraskalo až na bílou podkladovou hmotu a udělalo zajímavý efekt samo o sobě. Druhý korálek byl dělaný stejně, ale po zaschnutí jsem ho několikrát projela strojkem a bílé plochy znovu dobarvila. Pod médiem zůstala sytější barva a lesklé plošky vypadají moc zajímavě. No a třetí korálek je barevná fólie Lisa Pavelka. Tady médium praskalo trochu hůř (fólie je pružná), větší praskliny se objevily až po upečení.

CA se dobře aplikuje i na oblé tvary, gel nestéká.  Na modrém korálku je podklad natřený inkoustem.  Praskliny nebyly zářivě bílé, tak jsem do nich zatřela trochu bílého pastelu.

 

Na prvním korálku je jako podklad měděný kovový plátek. Na první pohled celkem uspokojivá varianta, ale po upečení katastrofa! Médium se sice spojilo s plátkem, ale jejich přilnavost byla výrazně větší, než přilnavost plátku ke hmotě…

A tady je jako podklad akrylová barva. Druhý korálek v sofistikovanějším provedení bude použitelný, třetí ne. Slušně vypadá jen jednoduchý vzor, kde se praskliny neztratí.

No a nakonec tihle fešáci… 


 

Určitě bude mít Crackle Accents ve světě polymerů  ještě spoustu dalších možností využití! Jen mě mrzí, že jsem ho objevila tak pozdě!
                                                                                              Ivana



Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.