vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Menu

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Akvarelové pastelky a voskovky

Barevné léto je tu! Nevím jak VY, ale já mám léto moc ráda. Ne jen pro to krásné teplo, dlouhé večery, koupání, ale také pro tu vůni a barevnost. 

A barvy jsou něco, co při našem tvoření nesmí nikdy chybět! A tak zahajujeme "BAREVNÉ LÉTO"...

Ve světě barev je mnoho druhů, s jejichž pomocí vytvoříte tzv. akvarelový efekt. A mezi takové pomocníky určitě patří akvarelové pastelky a voskovky

Zde pár ukázek, jak na ně...

Základem práce při akvarelových technikách je správný výběr papíru. Vždy pracujte s papíry vyšší gramáže (od 200g/m2) či přímo s akvarelovými papíry (nicméně můžete využít i scrapbookové papíry, které se sice kroutí, ale v albu se pak vyrovnají). Já také využívám fotokarton o gramáži 300g/m2. 

U akvarelových pastelek doporučuji vytvořit malou plošku na špičce, abyste při malování nedělali ostré tahy, které půjdou špatně rozmývat. Poté stačí nanést pastelku, tam kam potřebujete a  štětcem s vodou či vodním štětcem rozmývat dle libosti.

   

U akvarelových voskovek je použití téměř stejné. Zde opravdu záleží na správné volbě papíru. Na některých strukturovaných papírech jdou voskovky hůře rozmývat než pastelky. Nicméně výsledný efekt stojí také za to. Někdy je lepší rozmývat barvu prstem než štětcem. 

   

Pár tipů...

Pomocí pastelek můžete vyrobit různé projekty. Pastelky lze kombinovat i s dalšími materiály.

PL kartička zdobená akvarelovým efektem pomocí pastelek.

   

  • Nejprve jsem nanesla barvy pastelek na embossované části chevronu. Ty jsem poté rozmyla pomocí vodního štětce

   

  • I do takto "rozmyté" části můžete znovu malovat a některé části pastelkou ještě více zvýraznit. 

  • A hotová kartička je tu. Ještě jsem ji doladila písmenky samolepek z kolekce DIY - Typeset. 

   

Druhou kartičku jsem vyrobila pomocí šablonky. 

  • Pastelkou stačí obkreslit motiv šablonky a některá místa lehce vybarvit. Já jsem použila šablonku kolečka a puntíky. Pak  jsem jen lehce rozmývala části koleček. 

   

  • Kartičku jsem ještě doladila razítkem ze sady Journaling.

  • Stejný princip funguje také s voskovkami. Po obkreslení očistěte motiv od jemných kousků voskovky, které tam zůstanou. Já jsem je tam nechala. Vytváří jemný reliéf. 

Další možností, jak s pastelkami či voskovkami pracovat je vybarvování motivů razítek.

  • Vybrala jsem si razítko Dauber Garland od Hero Arts. Vždy když budete chtít vybarvovat razítka pomocí akvarelových technik, je nutné používat inkousty, které nejsou na bázi vody - např. StazOn či Archival. Kdybyste použili inkoust na bázi vody, obrázek by se rozpíjel. Motiv girlandy jsem si natiskla černým Archivalem

   

  • K ruce jsem si vzala několik akvarelových pastelek a opět vodní štětec. Girlandu jsem nejprve lehce vybarvila a poté rozmývala vodou. Vybarvený obrázek má díky této technice krásný design. 

   

Další možností využití pastelek či voskovek je vytvoření pozadí neboli backgroundu na různých projektech - scrapbookových stránkách, přáníčkách, visačkách, Art journálových denících apod. 

  • Já jsem použila voskovky na vytvoření backgroundu ve svém Art journalovém deníku. Voskovkami jsem pomalovala celou plochu stránky. Barvičky jsem poté postupně rozmyla vodou. Jestli chcete přidat více barvy, doporučuji nechat stránku uschnout či ji vyfoukat horkovzdušnou pistolí a znovu nanést voskovku a rozmýt. 

   

Při tvorbě Mixed-média stránek či jiných projektů ráda používám černou akvarelovou tužku. Používám ji třeba na zvýraznění některých částí projektu. Stačí ji lehce nanést a pak nejlépe prstem a vodou rozmazat. Stejnou službu udělá také akvarelová černá voskovka. 

Akvarelové techniky přináší nekonečné možnosti pro vlastní tvorbu. Jde jen o ten první krok, kdy si člověk začne s barvami hrát...

Krásné barevné léto všem!

Kačka Pupi Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.