vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Šablonky a masky - jak na ně

Jestli patříte do skupiny lidí, kterou uchvátily inkousty, akrylové barvičky či barvy ve spreji Color Wash, tak právě pro vás budou nepostradatelnými pomocníky šablony. Já sama jsem velký nadšenec do inkoustů a razítek a v kombinaci se šablonami doslova „ulítávám“ na vlastních backgroundech :-).

Řekla bych, že výroba vlastních backgroundů či detailů je další „level“ ve světě Scrapbookingu. Je to přitom hrozně jednoduché a opravdu stačí pustit uzdu své fantazii a tím vytvořit jedinečné projekty.

Šablony, nazývané také masky, mají různé velikosti, jsou z různých materiálů a samozřejmě od různých výrobců. Mezi nejznámější patří šablony od designérů Tima Holtze či Dyan Reveley od Rangeru, dále pak dokonalé šablonky od The Crafters Workshop či samolepící šablonky od Viva atd.

Můžete si také snadno vyrobit své vlastní šablony pomocí folií na výrobu šablon. Buď si je vystřihnete či vyřežete pomocí Shapecutteru nebo mašinky Big Shot.

A jak na ně?

Ve Scrapbookingu se dají šablonky použít na „tisíc a jeden“ způsob :-). Tady je pár rad, jak s nimi pracovat.

1. Šablony a inkousty

Skvělá kombinace! Nanášecí houbičku na inkousty namočte v inkoustovém polštářku. Šablonu položte na dekorovanou část projektu, lehce přidržujte rukou, aby se šablonka nepohnula. Houbičkou přejíždějte přes šablonu a opět namočte v polštářku. Doporučuji místa, kde šablonka končí, podložit papírem, abyste si nenanesli inkoust mimo šablonu. Dekorované místo můžete dále zdobit razítky.

Pro práci s šablonkami doporučujeme inkousty na bázi vody jako např. Distress inkoustové polštářky. Ostatní inkousty vám půjdou hůře roztírat.

   

2. Šablony a akrylové barvičky Dabber

Dalším parťákem šablonek jsou akrylové barvičky Dabber. Výhodou barviček je, že mají tzv. aplikátor - houbičku, kterým rovnou můžete barvu nanášet, aniž byste potřebovali štětec či špachtli. Postup je téměř stejný jako u inkoustů. Šablonku položte na dekorovaný projekt a barvou přejíždějte přes šablonku. Můžete také ťupkat, ale mohou se vám tam vytvořit malé vzduchové bublinky. Leckdy však nejsou na škodu, vznikne tak zajímavá struktura motivu šablony. Opět si šablonu podložte papírem, zabráníte tak malým nehodám.

Pro práci se šablonkami doporučujeme různé akrylové barvičky např. Dabber, dále Embossovací 3D krém od Viva, krakelovací či jiné 3D barvy.

   

3. Šablony a Color Wash

Skvělých designů docílíte používáním šablonek v kombinaci s barvičkami ve spreji Color Wash. U Color Washů musíte pracovat rychle, aby se barva nedostala pod šablonu a nezničila vám její motiv. Položte šablonu na dekórovaný projekt. Celou plochu šablony podložte papírem, aby se barva dostala jen na šablonu. Přestříkejte a rychle sundejte. Ještě mokrou šablonu můžete otisknout na jinou část projektu a získat tak negativ motivu. Doporučuji motiv šablony na projektu vysušit ubrouskem. Color Wash mají velmi syté barvy, které si můžete různě naředit vodou do rozprašovačů a získat jemnější odstíny.

Pro práci se šablonkami doporučujeme barvičky ve spreji Color Wash, Perfect pearl mist či Dylusions Ink Sprays.

   

4. Šablony a Gesso

Gesso je husté krycí médium různých barev. V kombinaci se šablonou vytvoří na povrchu projektu zajímavou strukturu. Stačí ho lehce nanést přes šablonu, buď prstem či špachtlí. Opět pracujte rychle, aby se nedostalo pod šablonu. Pozor - opatrně při odstraňování šablony, abyste si motiv nerozmazali. Nakonec nechte uschnout. Gesso můžete dále dekórovat inkousty a dodat motivu větší autentičnost.

   

5. Šablonky, pudry a prášky

Zajímavé efekty a lesklé designy vytvoříte pomocí pigmentových pudrů a embossovacích prášků.

  • Pigmentové pudry 

Nejprve naneste přes šablonku lepící médium, důkladně ho „protlačte“ přes šablonu. Šablonu sundejte a jemným štětečkem naneste pudr přes médium. Pudr drží jen na místech, kde je médium. Pozor na samolepící šablonky! Lepidlo z šablony může na papíru zůstat a pudr se tak chytí i na místa, kde jste ho nechtěli. Na závěr stačí pudr zafixovat vodou (více v článku o Jak pracovat s pudy a embossovacími přášky při scrapbookingu).

  • Embossovací prášky

Opět je potřeba nanést embossovací čirý inkoust přes šablonku. Nebojte se přitlačit, aby byl opravdu po celém motivu šablony. Sundejte šablonu a posypte motiv embossovacím práškem. Zbylý prášek nasypte zpět do lahvičky. Na závěr zafixujte horkovzdušnou pistolí. Také zde nedoporučuji používat samolepící šablonky. Prášek se chytá na místa, kde byla šablonka přilepena (více v článku o Jak pracovat s pudy a embossovacími přášky při scrapbookingu).

Následná péče o šablonky

  • Doporučuji šablonky a masky umýt pod tekoucí vodou ihned po práci. Jestliže pracujete např. s inkousty na bázi oleje (Archival) musíte použít speciální čistič, kterým inkoust z šablony odstraníte.
  •  Některé šablony mají velmi jemné detaily, které si můžete poničit při přejížděním houbičkou. Zde buďte opatrní, abyste si je brzo nezničili.
  •  Šablony využijete určitě při výrobě těchto projektů - scrapbookové stránky, přáníčka, visačky, krabičky, deníčky apod. Jsou skvělé pro tvorbu Art Journalových deníků :-).

   

Nakoukněte do návodu Přání HALÓ JARO, kde si krok za krokem s námi vyrobíte pomocí šablonek a inkoustů originální přáníčko :-).

Šablonky si určitě oblíbí také polymerový nadšenci. Vytvoří s nimi krásné obrazce na povrchu svých šperků.

V novém čísle časopisu Korálki téma Jarní les najdete "kombinovaný" návod na výrobu šperku a dárkové krabičky pomocí šablonek, inkoustů a razítek. Zajímavá inspirace pro vás :-).

   

Kdo má čas a chuť, může se s námi setkat na nějakém kurzu, kde si tyto techniky vyzkouší. 

Ukázky, jak pracovat se šablonami a různými médii, naleznete zde:

http://www.youtube.com/watch?v=HzSS--sfslw

http://www.youtube.com/watch?v=xof9bE7dDJY

http://www.youtube.com/watch?v=DxmeZZ_ezpc

Přejeme barevné a originální tvoření! 

 

 Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.