vše o tvoření s ke tvoření... kreativní pomůcky a materiál, kurzyod roku 2009

Kontakty

Petra Nemravová

Nemravka.cz - provozovna

Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.

e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542

Provozní doba:
po 8.30 – 14.00

čt 8.30 –  14.00 

OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.

Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542

Obecné informace
info@nemravka.cz

Informace ostatní
petra@nemravka.cz

Pomocníci a vychytávky pro Scrapbooking a jiné papírové tvoření

S jednotlivými pomůckami a materiály se můžete seznámit na našich Scrapbookových kurzech, které jsou pořádány v Praze a okolí. Sledujte naši sekci Kurzy Fimo a Scrapbook. 

SB papíry jednobarevné či s potiskem

Jednou z nejdůležitější pomůcek při Scrapbookingu je samozřejmě papír. SB papíry jsou kvalitní papíry acid a lignin free tzn. že neobsahují kyselinu, která může časem poškodit vaše výtvory, protože papír rozkládá, ani lignin, který způsobuje hnědnutí papíru (více info zde).  Můžete si vybrat z několika velikostí - 30,5 x 30,5cm (´12x12´), 20 x 20cm (´8x8´) či 15,2 x 15,2cm (´6x6´), dále pak formáty A4, A5 popř. mini papíry. SB papíry se liší také svou gramáží. Scrapbookové papíry s různými motivy (potiskem) jsou v nabídce buď jednostranné či oboustranné. Oboustranné papíry mají z každé strany jiný motiv, který je však barevně sladěn, tudíž obě strany můžete použít při tvorbě na vašich projektech. K tvoření je také zapotřebí i jednobarevných scrapbookových papírů, které vám pomůžou celý projekt barevně doladit. 

Další kapitolou SB papírů jsou tzv. Color Core papíry neboli papíry s odlišně barevným jádrem, hojně využívané např. při práci s embossovací mašinkou Big Shot, Cuttlebug, Vagabond apod.  

Při tzv. Cardmakingu neboli výrobě přáníček můžete použít již hotové kartičky/blahopřání, které stačí jen nazdobit. Součástí těchto kartiček jsou také obálky. K přímému zdobení jsou určené také sady visaček či jmenovek

Lepící potřeby

Lepidla vhodná pro Scrapbooking jsou lepidla acid free, tedy neobsahují kyselinu. Jestliže pracujete na projektech s fotografiemi, vybírejte si vhodná lepidla, která je časem nepoškodí. Můžete vybírat z celé škály lepidel – různé druhy oboustranných lepících pásek, rollery klasická či přesunutelná, lepící pěnové čtverečky či pásky pro plastičnost jednotlivých částí na projektech, lepidla v tužce na lepení malých částí či lepidla v tubách, 3D gelové kapky, Glossy accent apod. 

Řezačky

Řezačka je nepostradatelnou pomůckou při tvoření s papírem. Nejen že vám ulehčí práci, ale vše bude krásně přesné a rovné. To, co byste nůžkami, tužkou a pravítkem dělali několik dlouhých minut, s řezačkou „zmáknete“ za pár vteřin. Při výběru řezačky sledujte její řeznou délku, abyste byli schopni řezat SB papíry o velikosti 30,5 x 30,5cm (´12x12´).
Máte proto možnost vybírat z několika druhů řezaček – řezačky s jezdcem, kotoučové/kolečkové řezačky, pákové řezačky.

Řezačky s jezdcem/břitem – tyto řezačky mají jakýsi malý břit schovaný v jezdci pro snadné používání. Jsou vhodné hlavně pro domácí využití. Břit se může časem ztupit a řezy nebudou hladké. Ale dají se snadno vyměnit za nové řezací jezdce. Jako příslušenství k těmto řezačkám se dodává rýhovací jezdec, který je součástí řezačky nebo se musí dokoupit. Rýhovací jezdci vám ulehčí práci při rýhování nebo-li ohýbání – např. výrobě základu pro přání, rozetky, krabiček apod. 

     

Kotoučové/kolečkové řezačky – mají jedno kolečko, které jede po papíru a tím jak se otáčí, provádí se řez papíru. Tyto řezačky jsou pro Scrapbooking vhodné, ale jejich řez není vždy úplně přesný. Je to díky kolečku, které může mít menší výchylku. Kotoučové řezačky mají delší životnost.

Pákové řezačky – mají jeden velký nůž, který pojme více papírů najednou, tyto řezačky se prodávají v několika velikostech. Používají se častěji v kancelářích.

Ukázku s různými druhy řezaček naleznete zde:  http://www.youtube.com/watch?v=bf6dRdUaNsY

Výsekové razidla/raznice

Šikovnými pomůckami jsou různé druhy dekoračních raznic/razidel. S jejich pomocí si vyrobíte zajímavé dekorace či ozdobíte jednotlivé vrstvy vašeho projektu. Raznice/razidla mají různé velikosti. Nejvíce využívané jsou raznice tvarové - kolečka, oválky, kytičky, motýlky, sluníčka apod. Dalším druhem raznic/razidel jsou raznice rohové a krajové. Různými motivy můžete ozdobit rohy či kraje svých projektů. Některé druhy těchto razidel jsou jak rohová, tak po sundání nástavce ozdobíte i okraje. Kromě ražení různých tvarů mohou raznice daný motiv také embossovat tzn. že bude mít plastický relief, jsou to tzv. embossovací raznice. 
Raznice se mohou časem ztupit. Pro jejich naostření stačí použít tenkou hliníkovou fólii a při potřebě namazání řezací techniky stačí voskový papír.
Razidlo může mít také tvar kleští, které do papíru vyrazí různé malé tvary – kolečko, srdíčko, kytičku apod. či velké tvary – kytiček, ozdobných koleček, čtverečků apod.

Embossovací a vyřezávací strojek Big shot

Jestliže chcete dosáhnout řekněme "vyšší level" ve Scrapbookingu, je dobré pořídit si embossovací a vyřezávací mašinku Big Shot Starter Kit. Big shot je stále více oblíbeným „kamarádem“ při papírovém tvoření. Za pomoci embossovacích kapes vytvoříte různé backgroundy či detaily pro vaše projekty. Můžete také vyzkoušet vyřezávací šablony. Vyřezávat můžete z papíru, kartonu, látky, gumy, pěnových podkladů, plsti či hliníkových folií. Stačí prostě jen zatočit kličkou.
Práci s Big shotem se věnujeme ve speciálním článku Big Shot aneb jak zatočit kličkou. Můžete také navštívit naše kurzy Scrapbookingu, kde se seznámíte s touto mašinkou a naučíte se s ní pracovat. 

Na trhu najdete také další mašinky jako je např. Cuttlebug či Vagabond z dílny Tima Holtze. 

               

Embossing aneb Embossovací pudry a prášky

Jednou z technik Scrapbookingu je také Embossing. Při této technice budete potřebovat embossovací prášky či pudry a čirý embossovací inkoust. Můžete si vybrat ze široké škály barev a konzistence (jemné, hrubé, se třpitkami). Pro práci s pudry využijete štětečky, perfect medium,  Při embossování je nutné výsledný obrázek zafixovat horkovzdušnou pistolí. Technika Embossingu vytvoří na vašich scrapbookových stránkách či přáníčkách zajímavé prvky a detaily. 

Razítka a příslušenství

Nekonečným příběhem Scrapbookingu jsou razítka. Efektní pomocníčci vykouzlí na vašich projektech zajímavé prvky. Razítka můžete použít pro vytvoření podkladu nebo jako hlavní motiv či jen jako doplněk celého projektu.
Nabízí se celá škála razítek silikonových či clear stamps, Cling razítka nebo gumová razítka na dřevěném či pěnovém špalíku apod.
Při práci se silikonovými razítky či clear stamps jsou potřeba tzv. akrylové bločky různých velikostí, na které razítko lehce přilne. Akrylové bločky jsou průhledné jako samotné razítko, takže práce s nimi je přesná a vy vidíte, kam razítko tisknete popř. lze znovu přetiknout.
Cling razítka jsou razítka gumová připomínající textury pro práci s polymerovou hmotou. Tyto razítka je nutné přilepit na cling pěnovou podložku, která je většinou součástí razítka. A poté opět pracujeme s akrylovým bločkem, na který lehce přilne. Tato razítka nejsou průhledná.
Gumová razítka na dřevěném či pěnovém špalíku jsou velmi kvalitní razítka a mají dlouhou životnost. Jsou to vlastně gumová razítka na pěnové podložce připevněná na dřevěném či pěnovém špalíku. Jsou schopna tisknout i velice jemné detaily. 

     

Inkousty a podušky aneb razítkovací barvy 

Nedílnou součástí práce s razítky jsou razítkovací barvy. Razítkovací barvy neboli razítkovací inkousty rozdělujeme do několika kategorií podle typu složení. Mezi nejběžnější patří alkoholové, olejové, na bázi vody, pigmentové či na bázi rozpouštědel. Základ je vědět,na jakou techniku razítkovací barvu budete používat a podle toho se rozhodnout, jaký inkoust potřebujete. Jedním z faktorů je, jestli potřebujete rychleschnoucí či pomaluschnoucí inkoust. Po každém použití inkoustu na razítku je nutné razítko očistit. Omyvatelné inkousty stačí umýt pod tekoucí vodou či vlhkým ubrouskem, avšak na voděodolné musíte použít speciální čistidlo. Inkousty lze také nanášet pomocí nanášecích houbičekkteré se dají snadno vyměnit za nové náhradní houbičky. Na alkoholové inkousty je vhodná poduška Cut-n-Dry či Cut-n-Dry Felt, kterou si můžete ustřihnout dle požadované velikosti. Více o inkoustech a jejich pomůckách naleznete ve speciálním článku Inkousty a jejich použití ve světe Scrapbookingu a Pomocníci vhodní pro práci s inkousty

        

Masky či šablony

Jednou z technik, která vytvoří nádherné backgroundy a detaily, je technika maskování neboli použití tzv. masek či šablon. Při nanesení inkoustů, akrylových barev či Color wash barviček ve spreji přes šablonu, dochází k přenesení obrázku na váš projekt. Masku či šablonku si můžete vyrobit sami a to pomocí fólií na jejich výrobu. Práci se šablonkami si také můžete vyzkoušet na našich kurzech

ShapeCutter a šablony

Za zmínku určitě stojí skvělý modelovací vyřezávač ShapeCutter a jeho šablony. Je to vyřezávací nástroj s jehož pomocí snadno vyřežete různé tvary, ať už díky šablonám nebo vlastní fantazii. ShapeCutter je vhodný na vyřezávání z papíru. 

Ukázku, jak pracovat se ShapeCuttrem a jeho šablonami, naleznete zde: 

 http://www.youtube.com/watch?v=8BiWFf03WCU

Dekorační materiál

Pořád se vám něco na tom vašem projektu nezdá, něco tomu chybí? Nemá to šmrnc? Tento problém vám pomůžou vyřešit drobné dekorace a ozdoby vhodné pro Scrapbooking. Nabízí se široký výběr různých krásných ozdobných kytiček, stužek a mašliček, motýlků, hřebíčky, průchodky neboli eyelets, ozdobné kamínky, knoflíky a butonky, písmenka, Rub-Ons neboli propisoty, samolepící dekorace či kovové ozdobné dekorace – klíče, ciferníky, ručičky a jiné.

Alba, bloky, kalendáře

K vytvoření scrapbookových alb či kalendářů vám pomůžou již hotové kartonové albumy či kalendáře, které stačí jen nazdobit a poté svázat pomocí spojovacích kroužků. Albumy mají různé velikosti a tvary. Stejně vám poslouží také bloky, kde můžete nazdobit jejich obal a máte krásný originální dárek. Výrobu minialbíčka se naučíte na jednom z našich kurzů

Skladování pomůcek a materiálu

Hromadí se vám materiál po všech koutech vašeho domova? Už to není kam dávat? Hodil by se nějaký pořadač? Pomůžou vám tyto šikovné věcičky. Pro skladování vašich SB papírů je ideální kufřík tzv. Paper Valise z dílny Tima Holtze. Kufřík Cargo case je zase idelální pro ukládání inkoustů, podušek, akrylových barviček či jiných pomůcek. Pro vaši sbírku razítek je ideální pouzdro na razítka tzv. Stamp binder opět z rukou Tima Holtze.

     

Ostatní pomocníčci a nástroje

Do vašeho základního vybavení pro scrapbooking určitě patří různé nástroje a pomůcky. Jedním z důležitých pomocníků jsou kvalitní, ostré a špičaté nůžky. Kromě klasických rovných nůžek máme také ozdobné nůžky mnoha tvarů a velikostí. Dalšími potřebnými pomůckami jsou pravítko, nástroje na rýhování a ohýbání (tzv. rybí kost), ostrý skalpelový nožík apod. Mezi pomocníky, kteří vám usnadní vaše tvoření řadíme také různé druhy podložek jako např. podložka na řezání, rýhovací podložka, podložka pro děrování. 
Dalšími vychytávkami, které pozvednou vaše tvoření je tzv. ničič papíru (vhodný při tvorbě vintage stylu), Craft Scatcher - pomůcka pro ničení povrchu papíru, bodáček (pro tvorbu dírek), Sew Ribbon – pomůcka při provlékání stuh, Sew Easy – rolovací bodátko, oboustranný kuličkový stylus – vytlačovací nástroj na embossing různých velikostí. Pomocníků je "vagon", jen si vybrat :-).

     

Literatura

Jako ostatní druhy kreativních činností, tak i scrapbooking má své místo v literatuře a časopisech. Když si člověk neví rady, či došla inspirace, stačí sáhnout do knihovny. Na poli scrapbookingu najdete několik zajímavých publikací jak v podobě knížek tak zahraničních časopisů (některé vycházejí nyní i v češtině) či DVD.

          

Většinu těchto skvělých pomocníků a vychytávek pro Scrapbooking najdete v našem obchůdku v sekci Scrapbook. A stále budou přibývat další a další........stačí sledovat naše stránky. Kdybyste potřebovali s výběrem pomůcek poradit, stačí napsat na scrapbooking@nemravka.cz, rády vám poradíme :-)

Šťastnou ruku při výběru a pohodové tvoření! 

 Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Kontaktní formulář
   
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.