Scrapbooking aneb jak začít?

Objevili jste papírový svět scrapbookingu? Koukáte s otevřenou pusou na tu spoustu materiálu a pomůcek, které se při tomto druhu tvoření dá použít? Nevíte si rady, co si pořídit pro začátek? My vám poradíme...

Trh je doslova zaplaven různými druhy papírů, razítek, inkoustů, pomůcek, prostě vším tím, čemu každá scrapbookařka propadá až po uši. A jakmile se objeví nějaké novinky, musí je prostě mít. A to hned! 

Když začínáte, je pár základních věcí, bez kterých se neobejdete. Nebo vám ten váš papírový začátek zpříjemní a usnadní...

Jen pro upřesnění, co to jsou scrapbookové materiály..

 • Všude tam, kde najdete uvedeno, že se jedná o scrapbookový materiál, znamená to, že je to materiál určený pro práci s fotografiemi. Základem scrapbookingu je práce s fotkami.
 • Tyto materiály neobsahují kyselinu, jsou tzv. Acid Free. 
 • Papíry neobsahují lignin, což je klasická stavební složka dřeva.
 • Tyto materiály by časem neměli mezi sebou reagovat. Papíry by neměli ztrácet svou barevnost. Lepidla by neměla vyschnout a odlepovat se. Více se o scrapbookingu dozvíte v tomto článku

Co si tedy máte pořídit?

Pro začátek je dobré si v hlavě upřesnit, co chcete tvořit. Jestli alba, deníky, přáníčka, krabičky apod. A podle toho se zaměřit na daný materiál. V roce 2016 jsme pro Vás také připravili sérii článků "Scrapbooking od A po Z". 

Tak tedy...

Scrapbookové papíry

 • Ano bez nich by to opravdu nešlo. V nabídce je nepřeberné množství barev a motivů. Ve většině případů jsou oboustranné. 
 • Můžete si pořídit papíry jednotlivě ve velikosti 30,5 x 30,5 cm (12´x 12´) s různými motivy či jednobarevné. Lze si též koupit rovnou celé sady - velké 30,5 x 30,5 cm či malé 15 x 15 cm (6´x 6´)
 • Samozřejmě narazíte také na jiné velikosti papírových sad. 

   

Řezačka papíru

 • Jestli se rozhodnete tvořit alba, bez řezačky papíru to prostě nepůjde. S její pomocí máte vše rovně a rychle nařezané.
 • I u tvorby přáníček se opravdu hodí!
 • Doporučit můžeme řezačky papíru Fiskars. 
 • Nezapomeňte si dokoupit také náhradního řezacího jezdce a rýhovacích jezdce
 • O výběru správné řezačky se dozvíte více zde

Alba, bloky

 • Jestli začnete tvořit alba, můžete si pro začátek pořídit alba kartonová s kroužkovou vazbou a bílými stránkami, které si nazdobíte a dotvoříte dle své vlastní fantazie. Můžete si zvolit velké "třicítkové" album, A4, A5 apod. Čím větší formát alba, tím více se můžete "rozšoupnout"...
 • Nebo můžete zvolit kartonové album svázané knihařskými kroužky. Album též můžete nazdobit dle vlastní fantazie a díky otvíracím knihařským kroužkům můžete další stránky přidávat. Do těchto alb můžete dokoupit náhradní stránky případně mezi ně vkládat stránky z papírů. 
 • V nabídce jsou také velká "třicítková" alba s tzv. šanonovým zapínáním uvnitř. Alba mají krásné designy z různých materiálů. Uvnitř je systém jako u klasických šanonů, který můžete otvírat a zavírat, jak se vám zlíbí. Můžete si do nich tvořit velké scrapbookové stránky, které můžete proděravět a vložit. Ale dají se také pořídit náhradní plastové kapsy, do kterých si své stránky můžete zakládat. Vaše projekty jsou tak schované v takovém "plastovém obalu". Kapsy se prodávají ve velikosti 30,5 x 30,5 cm v sadě po 10 kusech. V nabídce máme Simple Stories. Tato alba jsou v nabídce též v jiných velikostech. Velkou novinkou jsou nyní instagramová alba
 • Jestli si začnete vyrábět alba od základu, budou se vám hodit knihařské kroužky na jejich svázání.  

   

Lepidla

 • Lepidla jsou také nepostradatelným pomocníkem. 
 • Pro klasické lepení a lepení větších ploch jsou vhodné oboustranné lepící pásky
 • Pro 3D efekty jsou ideální pěnové čtverečky (pro menší dekorace), pěnová páska (pro větší plochy či fotografie) nebo 3D gelové tečky a čtverečky (ideální pro lepení kytiček, knoflíků apod.)
 • Tekutá lepidla - tato lepidla jsou také vhodná pro lepení scrapbookových alb či jiných projektů - PVA lepidlo (bílé, po zaschnutí zprůhlední) či Glossy Accents (krémové, po zaschnutí zprůhlední) - ideální pro lepení detailů či fotek. 

Výhody a nevýhody lepidel

 • U tekutých lepidel si můžete chvíli pohrávat s jednotlivými vrstvami, lepidla nezasychají rychle.
 • U oboustranných pásek...to co nalepíte, už jde špatně odlepíte (když si zrovna vzpomenete, že takhle jste to nechtěli...)  

Nůžky 

 • Při práci s papírem se neobejdete bez kvalitních nůžek. Doporučujeme nůžky s nelepivým ostřím (hlavně když pracujete s oboustrannou lepenkou). 
 • Důležité jsou také malé detailní nůžky, které využijete při malých dekoracích. 
 • Můžeme jen doporučit nůžky od Tima Holtze (pracujeme s nimi a nedáme na ně dopustit...)

Psaní textů

 • Při tvorbě scrapbookových projektů jsou důležitým faktorem osobní texty. Pro jejich psaní jsou ideální gelová pera. 
 • Pro nějaké větší nápisy jsou vhodné popisovače. 

Rýhování

 • Pro tvorbu alb, přáníček, krabiček, obálek apod. budete potřebovat něco na rýhování. Jestli-že si pořídíte řezačku a dokoupíte si rýhovacího jezdce, máte tuto věc vyřešenou. Ale jestli ne, můžete si pořídit tzv. rybí kost nebo-li pomůcka na rýhování

Razítka a razítkování

 • Postupně zjistíte, že bez razítek to prostě nepůjde. Výběr motivů bude už jen čistě na vás. Více se o razítkách dozvíte v těchto článcích "Razítka ve světě Scrapbookingu" a "Nekonečný svět razítek". 
 • Pro razítkování doporučujeme určitě černý inkoust - Archival či StazOn. Archival a StazOn inkousty můžete použít pro razítkování i na fotografie. 
 • Více se o jednotlivých druzích inkoustů dozvíte v naší sekci "Inkousty a scrapbooking". 

Raznice

 • Prima detaily či dekorace vytvoříte pomocí raznic. Vybírat můžete z krajových, tvarových, rohových apod. 
 • Více se o jejich používání dozvíte zde

Dekorace

Jestli jste se rozhodli pro Project Life deníky, všechny potřebné informace najdete zde

Mnoho informací o jednotlivých pomůckách ve scrapbooking naleznete také v tomto článku zde

Nahlédněte též do této nové krásné knihy nazvané "Papír s příběhem", kde najdete mnoho zajímavých rad a tipů pro různé scrapbookové projekty. 

Pro další informace neváhejte otevřít sekci článků "Scrapbooking", kde v levém menu najdete naší studnici nápadů a rad. 

Pro radu můžete též za námi - scrapbooking@nemravka.cz...či osobně do našeho kamenného obchůdku, kde vám též rády poradíme.

Jedna velká rada na závěr! POZOR! je to opravdu návykové...

Pěkný začátek tvoření!

Kačka PupiVložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Odběr novinek

Kalendář

/ 27.01.2018 /

Kurz Ebru - textil

Techniku malby na vodní hladině jsem studovala v Istanbulu v atelieru Feride Dayanc a Nesime Kantar. Ráda bych se s vámi podělila o mé zkušenosti, které jsem zde získala. V dnešní době má tato technika mnoho podob a vy se s ní můžete seznámit na tomto kurzu Ebru - textil.

/ 28.01.2018 /

Kurz Ebru - textil

Techniku malby na vodní hladině jsem studovala v Istanbulu v atelieru Feride Dayanc a Nesime Kantar. Ráda bych se s vámi podělila o mé zkušenosti, které jsem zde získala. V dnešní době má tato technika mnoho podob a vy se s ní můžete seznámit na tomto kurzu Ebru - textil.  

/ 28.01.2018 /

Kurz Ebru - textil

Techniku malby na vodní hladině jsem studovala v Istanbulu v atelieru Feride Dayanc a Nesime Kantar. Ráda bych se s vámi podělila o mé zkušenosti, které jsem zde získala. V dnešní době má tato technika mnoho podob a vy se s ní můžete seznámit na tomto kurzu Ebru - textil.  

/ 01.02.2018 /

SCRAPBOOKING pro začátečníky

Objevili jste papírový svět SCRAPBOOKINGU a nevíte, jak začít? Jaký materiál použít, jak na výrobu stránek a alb? Přijďte k nám na tento kurz a dozvíte se vše potřebné od A po Z. 

/ 21. – 22.04.2018 /

Strata + Nature Walk

Na četná přání, smutné oči a prostě, proto, že Jana je úžasná, pro nás vyrobila speciální kombinaci workshopů Strata a Nature Walk. Naučíte se tu tolik, že vám houbičky budou v hlavě běhat ještě poté, co po workshopu ulehnete do postýlek a zavřete oči… :o)    

/ 23.04.2018 /

Hollow Barrel Beads

Lehoulinké jako vánek a zajímavě vyřezávané… to jsou Barrel Beads od Jany Roberts Benzon, které nám předvede na jednodenním workshopu. Jana deklaruje, že tento kurz představuje novou metodu vyrábění dutých korálků a zvládnou ji začátečníci. Takže opět geniálně jednoduchá technika. Pohrajete si s designem vyřezávání a barvičkami a odnesete si tuto parádu na Vašich krčcích.     

... celý kalendář zde

Kontakty

 

Nemravka.cz
e-mail: info@nemravka.cz
+420 734 742 604

Přijďte si k nám nakoupit

nebo vyzvednout své objednávky.

Provozní doba:

po, st a pá 8 - 14

Jiné dny dle předchozí domluvy:

objednavky@nemravka.cz

+420 734 742 604

PROVOZOVNA:

nemravka.cz

(areál Autocentra Vojkov)

K nemocnici 50

251 62 Tehovec-Vojkov

Jak se k nám dostanete,

najdete zde

Osobní odběry svých

objednávek si můžete vyzvednout 

také na Blanické 6, Praha2

Více info zde

 

Obecné informace:

info@nemravka.cz

Velkoobchod:

velkoobchod@nemravka.cz

Informace o scrapbookingu:

scrapbooking@nemravka.cz

facebook